Apple TV je produkt, o ktorom mnohí možno ani nevedia a ak aj vedia, mýlia si ho s televíziou v klaiskcej podobe. Je to však len malá krabička s ovládačom, ktorá nám na našu obrazovku streamuje rôzny obsah či už z YouTube, Podcastov, iTunes a podobne. Práve v týchto chvíľach je to 11 rokov od doby, kedy bol po prvý krát predstavená svetu!
Prvá Apple TV
Je verejne známe, že Apple TV nebol práve produkt, ktorému by samotná spoločnosť Apple venovala prílišnú pozornosť. Jednalo sa skôr o akési „hobby zariadenie“, ktoré tu skrátka len bolo avšak nikto od neho neočakával výnimočné predajné výsledky či výnosy. Steve Jobs vystúpil na pódium presne 12.9.2006, kedy nám predviedol jednoduchý set-top box určený na prenesenie obsahu iTunes na naše televízne obrazovky tým najjednoduchším spôsobom. 21.3.2007 bola prvá Apple TV uvedená do predaja.
Zaujímavý je ale celkový príbeh okolo Apple TV. Steve Jobs totižto neprišiel s nápadom len v tomto tisícročí. Po prvý krát sa údajne problematikou zapodieval ešte v 80-tých rokov mimo spoločnosti Apple. Už začiatkom 90-tých rokov jablková spoločnosť propagovala špeciálny softvér, ktorý bol zameraný na prehrávania videa na osobných počítačoch. Vtedy išlo o zaujímavé spojenie počítača Performa 530 Mac a 14″ televízora od spoločnosti Sony, ktorý ešte bežal na klasickej technológii CRT.
Práce na tej „skutočnej“ Apple TV však začali až v prvej polovici tohto tisícročia. Aj napriek obrovskému potenciálu tohto produktu bolo od začiatku jasné, že nejde o zariadenie, ktoré by bolo primárne určené tvoriť obrovské zisky. Išlo skôr o akýsi hobby produkt, ktorý síce v ponuke bol, no nikdy sa oň nikto vo veľkom netrhal, teda minimálne za čias Steva Jobsa nie. Predstavený bol 12.9.2006. Hlavný dôvod, prečo prvá Apple TV nezožala taký obrovský úspech ako ostatné produkty od tejto spoločnosti je aj ten, že to skrátka nebol dokonalý produkt.
Mala v sebe niekoľko komplikovaných postupov, pre ktoré nebola až tak obľúbená ako jej následujúce verzie, ktoré neduhy postupne odstránili. Tak napríklad, zo začiatku nebolo možné ani len stiahnuť film z iTunes a následne si ho len tak pustiť na televízore aj keď bolo zariadenie po celý čas napojené na Wi-Fi. Filmy sa tu pozerali komplikovaným spôsobom. Prvý krok bolo stiahnutie do Macu, no a potom prenesenie filmu do „malej krabičky“ odkiaľ sa dal prehrávať. V tejto dobe sa navyše začínala rozvýjať aj technológia HD a tej sa Apple nestihlo prispôsobiť. Filmy sa tak prehrávali ako na klasických televízoroch, v slabom rozlíšení.
Zlomový okamih
Zlomový okamih prišiel prakticky rok po tom, ako sa Apple TV začala celosvetovo predávať. Konkrétne 15.1.2008 vyšla mimoriadne dôležitá aktualizácia, ktorá uľahčila život mnohým vtedajším majiteľom produktu, no a zároveň otvorila cestu budúcim. Hlavná výsada tejto aktualizácie bola tá, že k stiahnutiu filmu nebolo potrebné komplikované sťahovanie cez Mac. Taktiež sa tu dali používať produkty iPhone, iPad či iPod ako diaľkový ovládač (samozrejme niektoré až časom). Tak či onak, aj napriek nie príliš lákavým funkciám dokázala byť prvá Apple TV celkom úspešná. Počas prvých šiestich mesiacov sa podarilo predať až 250 000 kusov tohto zariadenia.
Na vtedajšiu dobu to nebolo vôbec málo, najmä ak vezmeme do úvahy aký „nedokončený“ a tak trochu zbytočný produkt to vtedy vlastne bol. Apple postupne prinášalo nové a nové generácie, aj keď to nebolo ani zďaleka na jednoročnej báze. Postupne prišli aj Apple TV 2. a Apple TV 3. Zlomová generácia, kedy Apple využilo naplno potenciál bola však až tá štvrtá. Tu sme sa konečne dočkali prepracovaného rozhrania, na ktorom sme mohli nie len sledovať filmy či seriály ale aj používať rôzne aplikácie či hrať hry.
V súčasnej dobe máme k dispozícii Apple TV4K 5. generácie. Tá sa zas tak strašne moc od svojej predchodkyne nelíši. Dôležité je ale poznamenať to, že ide o prvú verziu, ktorá podporuje rozhranie 4K (čo vyplýva aj z názvu). Hoci Apple TV stále nemá doma každý fanúšik od Applu, už dnes je veľmi populárna a rozšírená. Je to pekný príklad toho, že Apple vie robiť fantastické veci aj po smrti Steva Jobsa. Práve Tim Cook, je totižto ten generálny riaditeľ, ktorý vnukol tomuto zariadeniu nový život a ukázal nám nový spôsob, akým ho môžeme využívať. Všetko najlepšie!