Pokiaľ si plánujete kúpiť iPhone za niekoľko stoviek eur, pravdepodobne chcete používať výkonný hardvér s čo možno najdlhšou podporou. Vďaka operačnému systému iOS 15 sa môžete tešiť na plnú kompatibilitu aj v prípade, že vlastníte iPhone 6S (2015). Ako je to ale s výkonom procesora?

V minulosti svetom preletela kauza, pri ktorej bolo Apple obvinené, že s vydaním operačného systému iOS 10.2.1 zásadne spomalilo iPhone 6, iPhone 6S alebo iPhone SE so starším akumulátorom bez toho, aby o tom informovalo majiteľa.

Zákazníkom bolo vtedy zo strany cupertinského giganta odporúčané, aby si vymenili batériu (za zvýhodnenú cenu) alebo kúpili rovno nový iPhone.

Hlúpa reakcia od Apple na seba nenechala dlho čakať a firma sa dostala do súdneho sporu, ktorého výsledkom bolo odškodné pre každého poškodeného (v USA) vo výške cca 25 $. Celková vyplatená suma mala dosiahnuť cez 500 miliónov dolárov.

Španielsko si myslí, že Apple spomaľuje iPhony aj naďalej. Týka sa to všetkých modelov

Okrem toho, že staršia kauza stála kompetentných nemalé financie a časové náklady, Apple pocítilo aj silnú a negatívnu mediálnu pozornosť. Išlo asi o dobrú príučku, aby si na podobné situácie dávalo v budúcnosti pozor.

V tomto bode je ešte nutné spomenúť, že cieľom spomaľovania nebolo donútenie majiteľa aby prešiel na nový model alebo zaplatil za servis v autorizovanom servise. Naopak, v oficiálnom stanovisku je uvedené, že malo ísť o pomoc, ktorá mu umožňovala používanie zariadenia aj v prípade, že bol akumulátor príliš slabý.

Namiesto vypínania alebo veľmi rýchleho vybíjania teda došlo k spomaleniu, ktoré bolo nepríjemné no zariadenie sa dalo používať.

Ako informuje španielsky web iPhoneros, tamojšia Organizácia na ochranu spotrebiteľa (OCU) zaslala technologickému gigantovi list, v ktorom ho žiada aby ponúklo možnosť ako odškodniť majiteľov najnovších zariadení iPhone 12, iPhone 11, iPhone 8 či iPhone XS, ktorých sa údajne dotklo spomaľovanie.

To sa objavilo po inštalácii aktualizácii iOS 14.5, iOS 14.5.1 a iOS 14.6. Všetky vymenované verzie operačného systému sa na trhu objavili až v priebehu roka 2021 a ani v jednom prípade nebolo avizované, že by mali „negatívny dopad na výkon zariadenia“.

Zatiaľ ešte nejde o súdny spor

Zvláštna situácia zo Španielska je len veľmi čerstvá a aj preto o nej zatiaľ nemáme dostatok informácií. To čo ale s určitosťou vieme je, že OCU zatiaľ iba upozornilo Apple formou listu a nepodalo žiadnu žalobu alebo podnet na prešetrenie.

Prečítajte si tiež  Apple vyplo Apple Store. Aktualizuje ho s novým iPhonom 11 a ďalšími produktmi.

LiDAR

Uvidíme, ako sa to vyvinie a o všetkom vás budeme informovať. Pokiaľ sa z listu stane súdny spor, Apple si opäť vychutná silu mediálnej pozornosti. Nepredpokladáme však, že by chybu z minulosti zopakovalo, špeciálne nie v tak krátkom čase.

Napíšte nám do komentára, čo si o tom celom myslíte vy. Pocítili ste po inštalácii iOS 14.5 a novších nejaké spomalenie svojho zariadenia alebo si myslíte, že je to len hlúpa fabulácia. Tešíme sa na všetky vaše reakcie a postrehy.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -

4 KOMENTÁRE

  1. Ja vôbec
    Mám iPhone 6s Plus a ten je furt pomalí
    Ok pocítil som to ale iba tak o pólsekundy
    Ale vydržal mi o 15 min dlhšie

  2. Mám iPhone11 měřil sem výkon antutu v aplikaci Benchmark před instalaci iOS 14,5 a to mel výkon kolem 495000 ted jsem výkon měřil náhodou včera a aplikace mi spočítala jen 475000 něco na tom článku tady bude

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here