Či sa ti to páči alebo nie, Apple nastavuje laťku v mobilnom segmente vysoko, aj keď je veľa mnohých tvorcov smartfónov, ktorí prichádzajú častokrát s nie veľmi použiteľnými inováciami. Apple skrátka svoj štandard neustále zvyšuje a určuje smer celého priemyslu a ten ho nasleduje.

Revolúcia smartfónov sa začala s uvedením iPhonu v roku 2007, kedy Apple všetkým povedal, že dotyková obrazovka je nový štandard. Veľa ľudom sa táto vízia veľmi nepozdávala, avšak čoskoro takmer každý adaptoval svoje systémy novému trendu.

O rok neskôr, Apple predstavil App Store, ďalší v tej dobre revolučný míľnik vo svete smartfónov, ktorý upevnil miesto slova „smart“ v smartfóne. Odvtedy, s každou novou generáciou iPhonu (okrem 5C, ktorý bol plastový variant 5) Apple zlepšoval svoj softvér a hardvér vo veľmi súťaživom prostredí mobilného sveta. Z Google sa stal hlavný rival a získal väčšinu svetového trhu – zato nový iPhone stále určuje to, čo očakávať od mobilných zariadení v ďalšom období.

Niektorí ľudia však poukazujú na to, že iPhone nikdy nedržal krok s Androidom, kedy takt procesora, počet jadier, pamäte RAM, počet megapixelov vo fotoaparáte, rozlíšenie dispeja alebo veľkosť zariadenia zaostával za Androidom. Dá sa povedať, že najľahšie je napumpovať výkon a špičkové hodnoty špecifikácii a dúfať, že o ostatné sa postará softvér. Pravdou je, že nie stále Apple vynašiel všetko to, čo je dobré pre mobilný ekosystém. Android ale aj Windows Phone si zaslúžia uznanie. Ale iPhone ako taký zvyšuje laťku – poďme sa pozrieť do histórie.

3D Touch v iPhone 6S

Hlavná črta najnovšej generácie priniesla do UI gestá, ktoré majú svoje využitie. Veľa developerov iOS aplikácií už prispôsobili svoje aplikácie tak, aby užívateľ využil 3D Touch v ich aplikácii. Potenciál, ktorý v sebe ukrýva 3D Touch do budúcnosti je v súčasnosti na začiatku cesty. Hovorí sa, že Galaxy S7 bude obsahovať práve túto, no určite odlišnú či vylepšenú funkciu.

DSC_0400 - iPhone 6S (08.2015)

Apple Pay

Áno, Apple nebol prvý, kto priniesol platby priamo do smartfónov. Mali sme Wallet od Google a ostatné NFC platobné služby celé roky. Avšak Apple zahrnul NFC čip do modelov iPhonu v 2014 tak, aby pracovali na Apple Pay s väčšinou bánk v USA. Mobilné platby zaznamenali vysoký nárast malých platieb a v tomto čase, pred uvedením iPhonu 6 bol Samsung donútený vytvoriť Samsung Pay. Krátko na to sa Google rozhodol inovovať Google Wallet a predstavil Android Pay kompletne s podporou rozoznávania odtlačkov prstov v Android Marshmallow, približne dva roky po uvedení iPhone 5S.

Prečítajte si tiež  Apple vydalo iOS 10.2 Public Beta 3

apple pay

iPhone 5S a Touch ID

Technológia Touch ID bola uvedená v roku 2013 spolu s iPhone 5S, ktorá slúžila a stále slúži na odomknutie iPhonu alebo platby obsahu v App Store a iTunes. Spočiatku nebol developerom udelený prístup k využitiu Touch ID a Apple to povolil až rok po tom. Ostatní výrobcovia smartfónov napr. Samsung alebo HTC celkom rýchlo presedlali práve na túto technológiu. Každá spoločnosť si preto vytvorila vlastný softvér, napr. Google nepodporuje senzor odtlačkov prstov do verzie 6.0 operačného systému Android. Prečo by aj, keďže senzor obsahujú len novšie modely a s nimi aj novší softvér.

Cydia-icon-iPhone-5s-1024x768

iPhone 5S a 64-bitový procesor

Apple prekvapil celý technologický svet tým, že iPhone 5S spolu s procesorom A7 obsahoval aj 64-bitovú podporu. Dovtedy bolo takmer nemožné vyrovnať alebo aspoň sa priblížiť výkonu desktopových PC. Netrvalo dlho a so 64-bitovými procesormi prišla aj konkurencia a dnes sa z toho stal štandard.

iphone 6

iPhone 4S a Siri

Samozrejme, Siri nie je lepšia ako Google Now alebo Cortana v testoch každodenných situácií, no Apple Siri neustále zlepšuje. Ale, keď Apple v roku 2011 prišiel s virtuálnou asistentkou v smartfónoch, začali sa preteky, ktoré trvajú dodnes. Google Now bol uvedený len pred rokom vo verzii Androidu Jelly Bean a Cortana od Microsoftu je v mobilných telefónoch o trochu dlhšie.

cortana-vs-siri-vs-google-now-

iPhone 4 a Retina displej

Apple možno meškal s uvedením väčších modelov iPhonu, zato nezaostával v rozlíšení displejov. Niektorí stále poukazujú na to, že aj najnovší iPhone 6S má HD rozlíšenie, kde konkurencia prichádza s 2K a 4K displejmi. iPhone 4 uvedený v roku 2010 prišiel na trh s najvyššou hustotou pixelov na palec, dovtedy nevídané rozlíšenie na tak malých displejoch.

9:41 - titulná fotka - svetapple.sk

Fotoaparáty v iPhonoch

Apple nebol nikdy zameraný na to, aby pribalil iPhonom stále viac a viac megapixelov ako konkurencia. Celé roky mali iPhony 8 megapixelov a fotky boli úžasné. Fotoaparát iPhonov je stále najobľúbenejší model na sociálnej sieti Flickr, ktorá je zameraná na zdieľanie fotiek. Určite by si čakal, že na prvých miestach sú klasickí výrobcovia fotoaparátov, no nie je to tak.

iphone_5s_5c_5_triangle_photo

Vstavaná kvalita

Áno, iPhone 6 Plus sa ohol. Samozrejme, že sa ohol ak naň tlačíš tak, že je to neprirodzené. Tak by dopadla väčšina modelov aj od konkurencie. V najnovších modeloch sa Apple poučil a nechcel vyvolať ďalšiu aféru, preto konštrukciu veľmi dobre vylepšil. Naproti tomu, kvalita spracovania, akou sú iPhony vyrábané je neskutočná. Sám mám pomaly 3-ročný iPhone 5, ktorý má stále šmrnc a za tie roky sa pochopiteľne poškodil, no porovnaj si plastový model od konkurencie a aj to, koľko vydrží.

Prečítajte si tiež  Chceš nový iPhone? Najvyšší čas na jeho kúpu!

iphone-6-plus-bend-test

Záver

Tak ako je napísané v úvode, Apple laťku nastavuje skutočne vysoko. Či máš iPhone, iPad, MacBook alebo Android musíš uznať, že Apple odviedol dobrú prácu a osobne si neviem predstaviť ako by dnešné technológie vyzerali bez Apple. Určite by ich vymyslel niekto iný, urobil by to inak. A tu je ten dôvod, prečo sa mi páči to, čo urobil Apple. Bez neho by to bolo inak.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -