Apple v podstate využívalo pri svojom iPhone tri autorizačné bezpečnostné prvky. V prvom rade to bolo heslo. V roku 2013 prišiel na trh iPhone 5S s čítačkou otlačkov prstov Touch ID. V roku 2017 ju nahradil senzor snímania tváre, Face ID. Ako sa ale ukazuje, staršia technológia by sa mohla vrátiť do displeja. Nahradí zas Face ID?

Rok 2020 prinesie do displeja iPhonu Touch ID.

Okolo tejto myšlienky sa v technologickom svete hovorí stále viac. Aj preto môžeme predpokladať, že sa na nej niekde v tajných laboratóriách Apple Parku skutočne pracuje. Touch ID nebolo v zásade zlé. Malo ale nedostatky. Niekedy bolo nepohodlné klikať na jedno miesto, na tlačidlo Home Button. Tak isto bol problém v prípade mastných alebo špinavých prstov s čítaním otlačku.

Na druhú stranu ale ani jeho nástupca, Face ID, nie je úplne dokonalé. Prístup do zariadenia je síce jednoduchší ale niekdy nás nerozpozná (stačí čapica, okuliare a podobne), takže musíme zadávať heslo. Tak isto nie je občas schopné odomykať telefón z rôznych uhlov tváre. Ľudia sú však s týmto systémom vo všeobecnosti spokojnejší.

Apple získalo ďalší patent na Touch ID v displeji

Ako ukazujú posledné patenty a tiež úniky, Apple chce zakomponovať Touch ID priamo do displeja. Vždy, keď by ste po ňom „ťukli“, telefón by sa mohol automaticky odomknúť. To by urýchlilo čas a odstránilo problémy s natáčaním prednej kamery na tvár používateľa, keď to nie je práve vhodné a Face ID je neschopné správneho skenovania.

Dnes bol uznaný práve nový patent, ktorý nadväzuje na sériu predošlích patentov. Vyzerá to tak, že Apple chce v displeji použiť optické skenovanie otlačku prsta. Mohlo by to byť už v iPhone 12 Pro, o ktorom sa hovorí, že príde o „notch“ (výrez pre Face ID).

Touch ID sa vráti do displeja v iPhone už na budúci rok!
Rok 2020 prinesie do displeja iPhonu Touch ID. Naznačuje to Apple. – svetapple.sk

Vzdali by ste sa Face ID ak by bol displej na celej prednej strane?

Možno sa trochu čudujete, prečo sa túto otázku pýtame. Máme však na to dobrý dôvod. Apple by mohlo vyriešiť v novom iPhone 12 všetky problémy pomocou prednej kamery, ktorá by sa nachádzala pod displejom. Túto technológiu už dnes dokáže vyrábať spoločnosť Samsung, ktorá pre Cupertinského giganta produkuje OLED displeje.

Ak by tu neboli problémy so zvyšnými senzormi, Apple by mohlo urobiť nádherný a čistý iPhone 12 alebo minimálne verziu Pro, bez akýchkoľvek „notch-ov“ a rámčekov. Muselo by ale Face ID niečim nahradiť.

Prečítajte si tiež  Vyskúšajte si, ako fungoval operačný systém macOS 8 z roku 1997!

Touch ID môže vymeniť Face ID

Tu prichádza v úvahu práve použitie niekoľkých patentov pre Touch ID v displeji, ktorými spoločnosť disponuje. Konkrétne ide len o technológiu optického skenovania. Telefón bude využívať jas displeja na to, aby si „posvietil“ na váš palec a akonáhle overí, či patrí otlačok naozaj vám, do zariadenia vás automaticky vpustí.

Je to primitívnejšie riešenie ako pôvodné (v home buttone) avšak, malo by fungovať minimálne rovnako spoľahlivo. Firma už dokonca technológiu používa pri svojom novom MacBooku Pro 16″. To naznačuje jej ďalšie použitie aj v iných zariadeniach. Tak čo, vzdali by ste sa Face ID kvôli displeju na celej prednej strane s Touch ID alebo nie? Napíšte nám do komentárov…

Touch ID sa vráti. Bude lepšie ako kdekoľvek inde. - svetapple.sk
Rok 2020 prinesie do displeja iPhonu Touch ID. Naznačuje to Apple. – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.