Jeden z najväčších problémov iPhonu v súčasnosti je jednoznačne jeho krehkosť. Jeden nevinný pád na zem a na jeho displeji máme naozaj škaredú pavučinu, ktorej výmená môže stáť desiatky až stovky eur. Určite veľmi nepríjemná situácia, no Apple dnes získalo zaujímavý patent, ktorý by mohol ochrániť displej iPhonu pred tvrdým nárazom na zem. Ako?

Vlastne je to veľmi jednoduché

iPhone používa Gorilla Glass. Toto sklo je síce pevné, no žiaľ pri tvrdšom páde sa častokrát zničí najmä kvôli tomu, že je krehké. To je ale problém každého skla a mohli by sme povedať, že aj základná vlastnosť. Ako teda vyriešiť problém s jeho rozbíjaním pri páde na zem? Apple si podalo pomerne sofistikovaný nápad, ktorý by ochránil celú prednú plochu. Mohlo by to byť vlastne niečo podobné, ako airbag s tým rozdielom, že by nefungoval na rovnakom princípe.

- Reklama -

Na prednej strane iPhonu by boli 4 dierky, v ktorých by sa skrývali kovové ochranné prvky. Tieto prvky by boli pekne ukryté v tele iPhonu, no akonáhle by sa niekomu iPhone z ruky vyšmykol, poprípade iným spôsobom vypadol a gyroskop by zaznamenal, že nie je v úplne bežnej polohe, tieto 4 dielce by vystrelili a po dopade krásne ochránili displej. Nápad to je skutočne skvelý a možno by nebola jeho realizácia ani taká zložita, keby…

Keby Apple nebolo Apple a keby neplánovalo pri budúcom iPhone displej bez okrajov. Prvý dôvod, prečo by sme sa ho v takej forme, ako ukazujú nákresy asi nikdy nemohli dočkať je ten, že spoločnosť je posadnutá dizajnom. Nikto by predsa nechcel mať na prednej strane svojho iPhonu podivné 4 otvory, ktoré by ničili čistotu dizajnu. Ak by to teda niekedy mohlo byť použité, musela by vystreliť časť zariadenia, ktorá vyzerá ako súčasť dokonalého dizajnu, no zároveň ide o ochranný prvok.

Kovový rámček ako ochranný prvok - svetapple.sk
Kovový rámček ako ochranný prvok – svetapple.sk

Uvediem príklad. Načrime trošíčku do minulosti spoločnosti a spomeňme si na iPhone 2G, 3G a 3GS. Práve tieto zariadenia mali okolo displeja pomerne hrubý kovový rámček. Pokiaľ by niečo podobné Apple použilo aj pri iPhone 7, mohli by v ňom byť zabudované ochranné prvky, ktoré by celý rámček akoby vystrelili smerom von, čím by iPhone po dopade na prednú stranu nedopadol na displej, ale práve na spomínaný rámček. Samozrejme, že by nebol vystrelený úplne ale len pár milimetrov. Akonáhle by ho používateľ zdvihol zozeme. Rámček by dajmä tomu “zackvakol” späť na svoje miesto a mohol by sa tváriť, že sa nič nestalo.

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here