Apple pracuje na zdravotných funkciách pre svoje zariadenia už niekoľko rokov. Práve v tomto vidí obrovský potenciál a tiež budúcnosť.Nové správy hovoria o tom, že Apple Watch a iPhone by mohli objaviť skoré známky demencie.

Spolupráca so spoločnosťou Eli Lilly a Health startup Evidation

Pokiaľ chce Apple urobiť veľký pokrok v oblasti zdravotných funkcii, nebude to schopný urobiť sám. Bude na to potrebovať pomoc iných firiem, ktoré sa v tomto priemysle pohybujú o čosi dlhšie a majú pokročilé skúsenosti s analýzou zdravotných dát. Presne preto firma oslovila firmy Eli Lilly a Health startup Evidation, ktoré sa tomuto venujú už dlhšiu dobu.

Na základe skorej analýzy budú vedieť povedať, či je možné vďaka iPhonu alebo hodiniek Apple Watch detektovať skoré príznaky demencie. Hoci sa toto zdá ako bájne Sci-Fi až také nereálne to nie je. Už dnes existujú malé náznaky toho, že by toto reálne mohlo fungovať.

Apple Watch a iPhone by mohli objaviť skoré známky demencie.

Detektovať MCI (skoré príznaky demecie) vôbec nie je také jednoduché. Pomôcť by nám mohli ale práve naše prenosné zariadenia, ktoré denne nosíme na rukách či vo vreckách. Hodinky Apple Watch nás nepretržite sledujú minimálne 16 hodín denne (ak s nimi aj nespíme). Vďaka tomu nás vedia v prípade problémov upozorniť na to, že by sme mali vyhľadať lekára. Apple teraz urobilo rozsiahle testovanie, z ktorého získalo dáta na ďalšiu analýzu.

Apple Watch a iPhone by mohli objaviť skoré známky demencie. - svetapple.sk
Apple Watch a iPhone by mohli objaviť skoré známky demencie. – svetapple.sk

Konkrétne sa tieto testy týkali 31 osôb, ktoré mali kognitívnu poruchu a 82 osôb, ktoré takúto poruchu nemali. Dáta boli zbierané po dobu 12 týždňov a za toto obdobie sa nazbieralo viac ako 16 TB údajov. Všetky tieto dáta sú teraz použité na to, aby vedci vedeli na základe nich rozlíšiť ľudí, ktorí už majú kognitívnu poruchu a ľudí ktorí ju nemajú.

Na základe doterajších zistení ľudia s poruchou písali o čosi pomalšie a menej pravidelne. Taktiež viacej používali rôzne aplikácie a odosielali menej textových správ. Momentálne je nutná ďalšia analýza nakoľko v tomto štádiu štúdia nedokázala s určitosťou vykázať 100% výsledky. Nakoľko už ale vedci poznajú hlavné rozdiely, bude sa im pracovať omnoho lepšie. V skorej budúcnosti by možno naše hodinky či telefóny vedeli spozorovať aj to, či niečo nie je v poriadku aj v tomto smere. Super!

Príde iPhone 11 už 20. septembra do predaja? Úniky naznačujú, že áno. - svetapple.sk
ZDROJmacrumors
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here