Spoločnosť Apple musí naďalej čeliť problémom, ktoré vyplývajú z patentovej žaloby spoločnosti Masimo, ktorá bola po prvýkrát podaná ešte v roku 2020. Tá bojuje proti Apple Watch z dôvodu, že sa domnieva, že technologický gigant z Cupertina porušil jej patenty. Celý problém sa má týkať konkrétne oxymeru, ktorý Apple predstavil v roku 2020 s príchodom Apple Watch Series 6.

Ešte v januári bolo v rámci tohto sporu rozhodnuté v prospech spoločnosti Masimo, pričom spoločnosť Apple bola obvinená z krádeže obchodného tajomstva a porušenia patentov. Proces pred porotou okresného súdu sa však skončil zlým konaním a nepodarilo sa ho už obnoviť. Ako však informuje agentúra Reuters, v USA mal byť vydaný príkaz, ktorý by mohol viesť k ukončeniu predaja všetkých modelov Apple Watch, ktoré porušujú uvedený patent.

Jediný model v ponuke, ktorého sa to v súčasnosti netýka sú Apple Watch SE, pretože do tých Apple nepridalo technológiu sledovania hladiny kyslíka v krvi.

Na to, aby bol toto rozhodnutie právoplatné musí prejsť do 60 dní prezidentskou kontrolou. Pokiaľ by administratíva prezidenta Bidena zakázala dovoz vybraných Apple Watch do USA, technologický gigant z Cupertina by sa voči tomu ešte mohol odvolať. Reálne tak zatiaľ nehrozí, že tieto zariadenia nebudú v krajine svojho pôvodu vôbec dostupné. Existuje však malá šanca, že sa to v budúcnosti môže stať.

Ku téme sa podľa portálu Appleinsider vyjadril aj hovorca spoločnosti Apple, ktorý uviedol nasledovné „Masimo sa nesprávne pokúsil použiť ITC na udržanie potenciálne život zachraňujúceho produktu pred miliónmi amerických spotrebiteľov, pričom uvoľnil miesto ich vlastným hodinkám, ktoré kopírujú Apple,“. Firma ďalej doplnila „Hoci dnešné rozhodnutie nemá žiadny bezprostredný vplyv na predaj Apple Watch, veríme, že by sa malo zrušiť a budeme pokračovať v našom úsilí odvolať sa.

Zaujímavé je, že spoločnosť Apple v roku 2022 podala protižalobu, v rámci ktorej uviedla, že spoločnosť Mosimo sa pokúša pomocou patentovej kauzy získať priestor na to, aby na trh mohla priniesť svoje vlastné konkurenčné inteligentné hodinky. Firma však so svojimi snahami nedosiahla do dnešných dní žiaden zásadný pokrok.

Nie je to prvá žaloba na Apple Watch

Apple Watch LTE
Zdroj: Apple Watch / Anastasiya Badun

Okrem toho, že spoločnosť Apple je žalovaná zo strany spoločnosti Masimo, ktorá žiada zákaz predaja Apple Watch v krajine čelí toto zariadenie ešte jednej žalobe, ktorá má za cieľ dosiahnuť to isté.

Konkrétne ide o spoločnosti AliveCor, kde už padlo dokonca aj rozhodnutie v neprospech spoločnosti Apple. Proces je však pozastavený a v súčasnosti sa prešetruje platnosť patentov spoločnosti AliveCor.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: Druhý najväčší mobilný operátor na Slovensku rozširuje 5G obrovskou rýchlosťou. Tu všade ju chytíte

V súčasnosti nie je jasné, ako dlho budú tieto súdne spory trvať a ani to, aké budú mať konečné rozhodnutia. A ak by aj snahy spoločností Mosimo alebo AliveCor dospeli k úspešnému koncu, spoločnosť Apple ešte stále môže zmeniť dizajn svojich Apple Watch, vďaka čomu sa vyhne zákazu predaja. Nechajme sa prekvapiť, ako to dopadne.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -