Včera sa pri predstavovaní nových iPhonov udiala ešte jedna, pre Jablkovú spoločnosť, veľmi podstatná udalosť. Vo Flint Centre totiž neboli odprezentované len dve veľkosti spomínaného iPhonu. Vidieť sme mohli aj prvé inteligentné hodinky od tejto spoločnosti! Volajú sa Apple Watch a vyzerajú naozaj nádherne!

Ovládanie

Čo sa týka inteligentných hodiniek, určite vás hneď napadne otázka ovládania. To v Apple Watch je sčasti výnimočné. Keď sa vrátime o tridsať rokov dozadu, vieme, že Apple na svojej konferencií predviedlo okrem nového Macu aj nový spôsob ovládania myšou. Potom prišiel boom v podobe iPodu a Jablková spoločnosť nám opäť ukázala, ako sa bude dať používať jeho otočný ovládač. Keď pôjdeme ešte viac do súčasnosti, spomenieme si aj na prvý iPhone (2007), ktorého hlavnou výhodou bolo práve dotykové ovládanie. Zdá sa, že Apple opäť „píše“ históriu, pretože predstavilo niečo, čo sme tu doposiaľ nemali možnosť vidieť. Predstavil naozaj unikátne ovládanie! Určite všetci viete, že klasické hodiny používajú pre nastavovanie času istú otočnú korunku, ktorá sa otáča a vďaka tomu sa pohybujú aj ručičky v ciferníku. Apple do svojich prvých hodiniek implanotvalo veľmi podobný prvok, no ten slúži na iné účely. Vďaka nemu budete môcť scrollovať či ovládať rôzne funkcie iba tým, že sa ho dotknete. Prechádzať budete môcť vďaka nemu aj medzi jednotlivými aplikáciami. To však nie je všetko. Apple Watch ponúknu samozrejme aj dotykový multi – Touch displej, ktorý bude vedieť rozoznať nielen to, kedy sa ho dotknete ale aj to, ako silno naň tlačíte. Najlepšia je hádam kombinácia oboch funkcií, ktorá nám zaručí napríklad pri prezeraní máp, že budeme prechádzať prstom po obrazovke a „korunkou“ zoomovať. Apple teda vymyslelo naozaj originálny spôsob ovládania!

apple-watch-pictures002
Ovládanie bude možné hlasovými povelmi (Siri), otočnou korunkou na boku zariadenia a samozrejme dotykom na displeji! – svetapple.sk

Rozhranie

Používateľské rozhranie nových hodiniek môže nápadne pripomínať OS X Dashboard. Je totiž vytvorené veľmi podobným spôsobom, no nesie názov Glances. Pokiaľ by sme si toto slovo preložili z Angličtiny, zistili by sme, že to znamená niečo ako náhľad, náhľady. Jednou z vecí, na ktorú sa Jablková spoločnosť spolieha, je samotná hmatová odozva a vibrácie, ktoré budú v Apple Watch veľmi dôležité! Všetky upozornenia, ktoré vám prídu z vašeho smartfónu vám jemne zavibrujú na ruke a vy tak máte omnoho väčšiu možnosť, že to zbadáte, ako by vám len „zavrčal“ iPhone vo vrecku. Spomínaná odozva sa zíde aj napríklad pri používaní rôznych aplikácií. Pokiaľ by ste mali napríklad aplikáciu, ktorá by zaznamenávala, akú diaľku ste momentálne ubehli, mohla by vám každý kilometer dať najavo vibraciou na ruke aby ste o vašom aktuálnom stave mali prehľad aj bez pohľadu na displej.

183331-applewatchwhitefull
Rozhranie použité v Apple Watch nazvala spoločnosť „Glances“ – svetapple.sk

 

Design

Design hodiniek je rovnako, ako v prípade ovládania, naozaj dokonalý! Sám Johny Ive prednedávnom naznačil, že po predstavení Apple Watch budú švajčiarske hodinky v koncoch. Aj napriek tomu, že sa ešte nepredávajú, pravdepodobne mal pravdu. Apple nám totiž predviedlo spomínané hodinky až v troch edíciách, Apple Watch, Apple Sport, Apple Watch Edition. Apple nám tiež predviedlo 4 hodinky vyrobené z hliníka a dva kusy s 18-karátového zlata! Z prvých štyroch ide o o Stainless Stell, Silver Alumnium, Space Black Stainless, Space Gray Alumnium. Ostatné dve tvoria verzie vyrobené zo zlata, jedna z ružového a druhá zo žltého. K hodinkám bude možné vybrať si aj z niekoľkých originálnych remienkov, ktoré bude Jablková spoločnosť predávať osobitne. Tak ako sa predpokladalo, nové hodinky priniesli hneď dve verzie displeja. Menšia má šírku 38 mm a väčšia 42 mm.

apple-watch-pictures006
Dizajn hodiniek je naozaj unikátny! – svetapple.sk

Možnosť platiť!

Jablková spoločnosť nám včera okrem hodiniek a iPhonov predstavila aj nový platobný systém Apple Pay. Ten bol prezentovaný ako bezpečný spôsob nakupovania v obchodoch. Nebojte sa, novinka sa netýka len nových iPhonov ale aj hodiniek Apple Watch. Tie totiž v Coupertine vybavili aj NFC čipom. Pokiaľ budete teda niekedy nakupovať, nebudete riešiť vyťahovanie peňaženky či iPhonu ale postačia vám hodinky Apple Watch na ruke!

DSC_5410
Pomocou Apple Watch budete môcť aj nakupovať! – svetapple.sk

Komunikácia

Komunikácia v Apple Watch? Mohli by sme ju nazvať aj malou revolúciou! Hodinky ponúkajú celkovo až štyri možnosti ako odoslať správu. Prvou z nich je klasická hlasová nahrávka, druhou je to, že na displej jednoducho niečo nakreslíte, tretou je ťuknutie alebo buchnutie, ktoré zavibruje prijímateľovi na zápästí rovnakou intenzitou, akou ste po displeji ťukli. Poslednou zmieňovanou možnosťou je aj odosielanie vášho súčasného srdcového tepu. Čo je však na tom revolučné? Revolučný je konkrétne nový TapTic Engine, ktorý vytvára hmatovú odozvu. Zaujímavé je na ňom to, že na rôzne podnety dokáže zareagovať úplne ináč. Napríklad pokiaľ niekomu pošlete správu s vašim srdečným tepom, na zápästí začnú dotyčnému hodinky vibrovať rovnako ako by vám ležal na hrudníku a počítal, koľko krát srdce „buchlo“.

apple-watch-pictures008 apple-watch-pictures011 apple-watch-pictures001

2 000 000 možností zobrazenia času!

Okrem toho, že hodinky ponúkajú niekoľko senzorov, či iné zaujímavosti, netreba zabúdať na to, že stále ide len o „hodinky“, ktorých prioritou je zobrazovanie času. To si zdá sa uvedomila aj Jablková spoločnosť, ktorá v novinke použila až vyše 2 000 000 možností ako zobraziť čas. Okrem ciferníkov si môžte na displeji nastaviť dátum či dokonca aktuálne počasie!

apple-watch-pictures012
Nové hodinky sa budú dať rôzne kombinovať! – svetapple.sk

Aplikácie

S novými hodinkami a rozhraním musia prísť samozrejme aj nové aplikácie. Tie budú pre Apple Watch vyvíjané samozrejme špeciálne, na čo by mala byť použitá vývojárska sada WatchKit, ktorú Apple predstavilo spolu s hodinkami. Okrem iného ponúknu aj vlastný Apple Store, v ktorom nájdeme aplikácie, určené výhradne pre hodinky, no stiahnuť ich bude možné len v tom prípade, že budú prepojené s iPhone. Pre Apple Watch už svoje prvé aplikácie vyvinuli napríklad:  Lutron, Honeywell, MLB, Nike, City Mapper, American Airlines alebo Starweood. Aplikáciu má tiež automobilka BMW, v ktorej máte možnosť sledovať údaje o vašom elektrickom vozidle s označením „I“.

apple-watch-pictures009
Pre Apple Watch bude dostupných množstvo aplikácií! – svetapple.sk

Fitness

Jednou z ďalších vecí, ktoré napĺňajú samotný zmysel hodiniek sú fitness funkcie. Apple Watch totiž ponúkajú štyri senzory, ktoré spoločnosť rovnako ako sklo na prednej strane, vybavila zafírom. Aj napriek tomu, že sa očakával väčší počet senzorov, Apple Watch budú vedieť rozpoznať aj ten najjednoduchší pohyb, ktorý vykonávate. Na zadnej strane totiž nájdete infračervené svetlo, led diódu či fotodiódy, ktoré vám dokážu zmerať srdcový tep. Všetko bude potom spolupracovať pomocou GPS a vstavaného akcelerometra. Apple Watch vás budú počas celého dňa sledovať a následne budú vedieť zosumarizovať vašu celodennú aktivitu.

apple-watch-pictures010 apple-watch-pictures014 630-de42671c77e92d17cf2b1e441600e989

Cena a dostupnosť

Posledná téma, ktorú si v dnešnom článku preberieme bude to, koľko to všetko vlastne stojí a kedy sa to bude dať zakúpiť. Apple nám totiž prezradilo cenu nových inteligentných hodiniek. Tá je dokonca o niečo nižšia ako si môžme pamätať zo špekulácií. Celkovo zaplatíte za základnú verziu Apple Watch 359$. Dostupné budú až začiatkom budúceho roka. Je to vraj najmä preto, aby Jablková spoločnosť získala ešte nejaký ten čas na doladenie hodiniek a aby sa do  App Store, určeného práve pre Apple Watch dostalo čo najviac aplikácií!

DSC_5388
Za základnú verziu hodiniek zaplatíte 359$. Pokiaľ však chcete niečo „viac“ počítajte s vyššou čiastkou! – svetapple.sk
DSC_5392
Nové hodinky budú dostupne až začiatkom budúceho roka – svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.