Keď sa stretne najväčšia spoločnosť na svete a vláda USA, FBI či iné zložky, ktoré potrebujú dáta z našich iPhonov či iPadov, pravdepodobne vznikne jeden problém. Aký? Zložky chcú informácie o našom súkromí, ale Apple si uvedomuje, aké je dôležité, a tak bojuje silou mocou za to, aby k ním prístup za žiadnych okolností nikto nemal.
Donútenie
Už tento piatok sa bude v USA konať pojednávanie, či bude Apple a iné spoločnosti nútené umožniť prístup k dátam užívateľov, ktoré sa nachádzajú v ich zariadeniach štátnym zložkám. Inými slovami, americká vláda sem tam potrebuje nejaké informácie o ľuďoch, ktorí sú podozriví z nejakého trestného činu, ktorý buď spáchali, alebo ešte len spáchajú. Takéto informácie sa častokrát nachádzajú v smartfónoch, a pokiaľ ide o Ameriku, tak práve tu je najobľúbenejším smartfónom iPhone.
Apple ale nie je zrovna z tých spoločností, ktoré by si nechali skákať po hlave a vzhľadom na to, že ide o najväčšiu firmu na svete, má tú moc aspoň dlhodobo brániť vstupu do našich zariadení ľuďom z FBI či iných zložiek. iPhony sú podľa slov Tima Cooka už od iOS 8 také bezpečné, že do nich nemá žiadna zložka a ani hacker prístup. Práve iOS 8 a iOS 9 sú nainštalované na 90% zariadeniach. Zvyšných 10% je vraj teoreticky ohrozených, ale treba brať na vedomie aj to, že k tomu zatiaľ neexistuje jednoznačná právomoc, ktorá by takýto vznik dovoľovala.
Apple nechce, aby mohla nejaká vláda či zložka vstupovať do zariadení jeho zákazníkov, pretože sa obáva, že by sa tak mohla dôvera medzi ním a zákazníkom výrazne zhoršiť. To by malo za následok stratu záujemcov a koniec koncov by tak mohla ísť dole aj hodnota značky. Ako to teda dopadne uvidíme pravdepodobne až v sobotu ráno, ale Apple naďalej tvrdí, že za maximálnu bezpečnosť bude bojovať aj naďalej!