Hodnotiaci tím v spoločnosti Apple urobil chybu, ktorá spôsobila škodu používateľovi iPhonu vo výške 600 000$. Ako uvádza prestížny denník The Washington Post, do App Store sa dostala podvodná bitcoinová apka, ktorá bola navrhnutá tak, že vyzerala seriózne.

Christodoulou chcel vo februári tohto roka skontrolovať svoj zostatok bitcoinov na účte a preto vyhľadal v App Store výraz „Trezor“ – spoločnosť, ktorá vyrába hardvérové zariadenie na vkladanie kryptomeny. Objavil tu dôveryhodne pôsobiacu apku so zeleným pozadím a tak ju stiahol, nainštaloval a zadal všetky potrebné údaje. V tej chvíli ešte nič nenasvedčovalo tomu, že by sa stal Phillipe terčom obrovského podvodu.

Samotná apka bola ale falošná a dopredu sa zameriavala na oklamanie majiteľov bitcoinov. Netrvalo dlho a zlodeji získali 17,1 bitcoinu. Poškodený pre The Washington Post uviedol, že chybu spôsobilo Apple a malo by niesť zodpovednosť.

Ako sa dostal softvér do App Store?

Technologický gigant kontroluje všetky apky v App Store, aby zabránil prítomnosti podvodného softvéru, medzi ktorý by sme mohli zaradiť aj „Trezor“.

Jeho vývojári pôvodne uvádzali, že sa jedná o kryptografickú aplikáciu, ktorá šifruje súbory a ukladá heslá na iPhone. Až po zaradení do obchodu sa zmenila na peňaženku s kryptomenami. Aj preto ju kontrolóri prehliadli.

Celá situácia sa dostala aj ku Meghan DiMuzio, výkonnej riaditeľke Koalície spravodlivosti aplikácií, ktorá zastáva spoločnosti v sporoch proti Apple (ako napríklad Epic Games).

V oficiálnom vyjadrení uviedla, že technologický gigant „presadzuje mýty o súkromí a bezpečnosti používateľov ako štít proti svojim protikonkurenčným praktikám v App Store„. Bezpečnostné štandardy Apple sú vraj „nekonzistentne uplatňované vo všetkých aplikáciách“ a „presadzované iba v prípade, že to prospieva spoločnosti Apple“.

Stanovisko spoločnosti Apple

Hovorca spoločnosti Apple, Fred Sainz pre Washington Post uviedol, že Apple podniká rýchle kroky v situáciach, keď zločinci podvádzajú majiteľov jeho zariadení.

Dôvera používateľov je základom toho, prečo bol vytvorený obchod s aplikáciami a tento záväzok sa postupne prehlbuje. Jedna štúdia za druhou dlhodobo dokazujú, že App Store je najbezpečnejším trhom s aplikáciami na svete a neustále pracujeme na udržiavaní tohto štandardu a na ďalšom posilňovaní ochrany. V obmedzených prípadoch, keď zločinci podvádzajú našich používateľov podnikáme rýchle kroky proti týmto aktérom, aby sme podobným pochybeniam v budúcnosti zabránili.“

Apple na záver odmietol komentovať to, ako často nachádza podvodné aplikácie a tak isto to, ako často sú odstraňované z App Store. Spoločnosť však uviedla, že minulý rok takto zmizlo cca 6 500 apiek, ktoré obsahovali skryté alebo neregistrované funkcie. Uvidíme, akú bude mať celý prípad dohru. Napíšte nám do komentára, či si myslíte, že Apple nesie za vzniknutú situáciu zodpovednosť.

Prečítajte si tiež  3 aplikácie, ktoré sú práve v zľave
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJmacrumors
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.