Zdražovanie komponentov a rôznych súčiastok nie je problémom, ktorý možno pozorovať iba v technologickom priemysle. Po tom, čo spoločnosť Apple minulý týždeň odmietla zvýšenie cien od svojho hlavného dodávateľa čipov, ktorým je spoločnosť TSMC nastáva zvrat. Podľa najnovšej správy denníka Economic Daily News zjavne jablková spoločnosť zmenila kurz a napokon akceptovala zvýšenie cien.

Prečítajte si tiež  Spoločnosť TSMC zvyšuje ceny čipov. Apple to však odmieta akceptovať

Od 1. januára 2023 plánuje spoločnosť TSMC zvýšiť cenu 8″ čipových doštičiek o 6%, zatiaľ čo 12″ doštičky sa zvýšia o 3 až 5%. Dodávatelia výrobných materiálov spoločnosti TSMC boli nútení drasticky zvýšiť ceny v dôsledku celosvetového nedostatku čipov. Podobné kroky robia aj ďalší výrobcovia komponentov a dodávatelia materiálov v polovodičovom priemysle v súvislosti s extrémnym tlakom na ceny.

Nedostatok čipov stále pretrváva

Ešte v máji sme sa dostali k správe, ktorá pojednávala o fakte, že spoločnosť TSMC varuje svojich zákazníkov pred výrazným zvýšením cien. Stalo sa tak po výraznom 20% zvýšení cien v roku 2021, ktoré vraj bolo najvýraznejším zvýšením čipov za poslednú dekádu. Stále sa špekuluje aj o scenári, že spoločnosť Apple bude už čoskoro nútená opäť zvýšiť ceny svojich zariadení, aby vyrovnala nepomer v nákladoch.

iPad Pro s 3nm čipom od spoločnosti TSMC
Zdroj: Medium

Spoločnosť TSMC vyrába čipy série A Bionic pre iPhone, iPad a čipy Apple Silicon pre počítače Mac. Očakáva sa, že zlieváreň začne vyrábať 3 nm čipy pre Apple do konca tohoto roka. Prvým 3nm čipom spoločnosti Apple by sa mal stať M2 Pro, ktorý bude debutovať v nových Macoch už čoskoro.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here