iPhone sem, iPhone tam. Mobilné zariadenia od spoločnosti Apple sa dnes nachádzajú prakticky na každom rohu, pričom najväčšiu popularitu zažívajú najmä medzi mladými spotrebiteľmi. Ako informuje portál Wall Street Journal, má to v podstate len jeden dôvod. Týmto ľuďom prekáža image, aký si so sebou nesie Android od spoločnosti Google. Určitý druh „nenávisti“ začína vznikať už v mladom veku.

Pokiaľ si to zamierite do USA, veľakrát sa nestretnete s názvom operačného systému Android, ale len s jeho skrátenou verziou „Droid„. A ak si myslíte, že je to náhoda, tak to vôbec. Táto skrátenina totiž vznikla ešte v roku 2009, keď spoločnosť Motorola predstavila svojho konkurenta pre iPhone, zariadenie s označením Droid. U ľudí možno aj preto vzniká asociácia s tým, že Android smartfóny sú určené pre rodičov a nie pre mladých spotrebiteľov. Pokiaľ majú možnosť, tí si vždy radšej vyberú iPhone.

Objektívne, ale treba skonštatovať, že nie vždy ide o priame rozhodnutie mladých spotrebiteľov. Tí sa totiž nerozhodujú pre zariadenie s operačným systémom iOS kvôli jeho jednoduchému a intuitívnemu používateľskému rozhraniu, prípadne iným výhodám, ale jednoducho preto, že sú ku tomu donútení zo strany svojho okolia. Veď iPhone vlastní každý ich kamarát či spolužiak a bolo by divné, keby sa týmto spôsobom nezaradili do partie aj oni sami.

Všetko to začína na strednej škole 

iPhone mladí ľudia prieskum
Zdroj: Unsplash / Thai Nguyen / Jonas Leupe (úprava redakcie)

Celá táto zvláštna priazeň ku značke Apple začína už na strednej škole. Pokiaľ sa tu nájdu deti, ktoré používajú Android, často sú označované, že patria do „stredoveku„.

Rovnako sa môžu stať terčom šikany, pretože si iPhone pre jeho vysokú cenu nemôžu dovoliť. Ide o relatívne drahé zariadenie a nie každý rodič ho môže dopriať svojmu dieťaťu.

Používatelia Androidov sú hádzaní do jedného vreca, pričom nikto nemyslí na to, že môžu mať jednoducho inú preferenciu, ako ostatní spolužiaci, alebo kamaráti.

Ďalším problémom je potom rozosielanie správ. Ako iste viete, zatiaľ čo pri písaní cez iMessage sa na iPhone objavujú modré bublinky, akonáhle pošlete správu niekomu s Androidom, automaticky ide o SMS a premení sa na zelenú farbu.

iMessage na Androide
Zdroj: YouTube / Sunbird Message (úprava redakcie)

V USA sa, ale týmto spôsobom podľa jedného z viceprezidentov spoločnosti Google Hiroshiho Lockheimera šikanujú používatelia s operačným systémom Android. Dôvodom je iba to, že nemôžu využívať výhody, ktoré im ponúka iMessage.

Paradoxne pri tom existuje veľa ďalších komunikačných platforiem, ako napríklad Messenger (Facebook), alebo napríklad WhatsApp, ktoré dokážu prakticky to isté, ako iMessage či možno ešte niečo navyše. Navyše prihlásený je na nich prakticky každý!

Prečítajte si tiež  Jaguar XE bude môcť byť ovládaný iPhonom!

Trend, ktorý sa zatiaľ drží v USA

Samsung Galaxy S23 vs Iphone 14 pro Max
Zdroj: YouTube / Pocketnow (úprava redakcie)

Aj keď sa s uvedeným chovaním pravdepodobne nestretáva každý žiak na slovenských školách, veríme, že aj v našich končinách môže existovať v tomto zmysle určitý druh šikany.

Tento trend je však najviac rozšírený v USA, kde má síce operačný systém Android trhový podieľ až na úrovni 57 %, avšak 87 % zo všetkých opýtaných mladých ľudí v rámci posledného prieskumu uviedlo, že vlastní iPhone a v budúcnosti ho vymení maximálne za iný model. Určite nie za inú značku…

Z globálneho hľadiska si však operačný systém iOS nedrží ani 30 % podieľ, nakoľko Android si dokázal odhryznúť z koláča až 71 %. Tento jav sa teda vo zvyšku sveta neprejavuje tak brutálne, ako na spomínanom americkom trhu.

Každopádne je jasné, že vlastniť iPhone dnes neznamená iba vlastnenie kvalitného zariadenia, ale tiež to, že sa s ním človek snaží zaradiť do akejsi „vyššej vrstvy“. A to je trochu zarážajúce. Nemyslíte?

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.