Ako píše české Zive, Európska komisia predstavila balíček opatrení, ktorého cieľom je zvýšiť ochranu maloletých na internete. Zároveň však môže viesť aj k tomu, že bežní ľudia pocítia stratu súkromia. Týkať sa to má aj komunikácie, ktorá je v súčasnosti šifrovaná.

Sociálne siete a ďalšie komunikačné platformy by podľa nového návrhu EÚ mali povinne kontrolovať a odstraňovať všetok detský sexuálny obsah. Komisia je presvedčená, že v súčasnosti túto činnosť hlboko zanedbávajú.

Problém je však v tom, že spomínané technologické firmy, by mali sledovať aj správy, ktoré si používatelia posielajú skrz komunikačné platformy a dokonca aj cez e-mail. No a tu vzniká rozporuplná situácia, voči ktorej verejne vystupujú aj bezpečnostní experti či politici.

Problém so zneužívaním detí je v súčasnosti obrovský 

Ako uvádza samotná komisia, problém s detským sexuálnym zneužívaním je v súčasnosti mimoriadne veľký. Len v roku 2021 sa podarilo zachytiť cez 85 miliónov fotografií a videí, na ktorých sa nachádzal nezákonný obsah. Bavíme sa pri tom len o časti zachytených súborov, pričom ich reálny objem bude pravdepodobne násobne vyšší.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Situácii nepomohla ani pandémia COVID-19, v rámci ktorej sa množstvo podobných fotiek a videí zvýšilo až o 64 percent. Európska komisia sa v tomto prípade odvoláva na nezávislý výskum od Internet Watch Foundation.

Komisári preto navrhli nové pravidlá kontroly, ktoré sú však také tvrdé, že sa podľa niektorých ohlasov približujú k orwellovskému svetu. Akonáhle začnú spoločnosti čítať osobné správy a e-maily používateľov, z internetového priestoru sa vytratí akékoľvek súkromie a anonymita.

Ak firmy nebudú spolupracovať, zaplatia miliardové pokuty 

Zdroj: SvetApple

Úradníci navrhujú, aby si každá členská krajina EÚ stanovila orgán, ktorý bude kontrolovať sociálne siete a takisto veľké technologické spoločnosti.

Pokiaľ sa preukáže, že firmy dostatočným spôsobom nemonitorujú a neodstraňujú problematické správy, orgány im budú môcť udeliť pokutu až do výšky šiestich percent ich ročných celosvetových príjmov.

Prečítajte si tiež  Európska Únia sa oficiálne pustila do verejného kritizovania Apple Pay

Ak sa teda bavíme o veľkých korporáciách, akou je Meta, Apple alebo Google, v praxi môže pokuta predstavovať desiatky miliárd dolárov. A tomu sa ich predstavitelia budú chcieť určite vyhnúť.

Na papieri to znie pekne. Ako to však urobiť, to už netušia ani komisári 

Hoci je návrh vypracovaný a znie veľmi jasné, evidentne ani samotná komisia v súčasnosti nevie, akým spôsobom má kontrola obsahu prebiehať. Minimálne to v návrhu nijako bližšie nešpecifikovala.

Hovorí sa len o tom, že Európske centrum (na to určené) vytvorí „katalóg“ indikátorov detského sexuálneho násilia a s ním budu firmy všetok obsah porovnávať.

Prečítajte si tiež  Veľký únik: Európska Únia chce donútiť Apple ku ďalším nepríjemným zmenám

Monitoring správ by mal byť pre každú technologickú spoločnosť povinnosťou a nie len dobrovoľnou záležitosťou. Tak to totiž funguje dnes a výsledky sú katastrofálne.

Ako sme už naznačili vyššie, sledovať sa nebudú len verejné príspevky ale takisto aj súkromné správy, do čoho spadajú komunikačné platformy typu WhatsApp alebo iMessage. A ak si myslíte, že vám v tomto prípade pomôže end-to-end šifrovaná komunikácia, tak ste na omyle. Aj na tento aspekt súkromných správ európski komisári mysleli.

Nového návrhu sa obávajú mnohí bezpečnostní experti 

Prakticky všetci bezpečnostní experti súhlasia s tým, že problém detského sexuálneho násilia je na internete obrovský, avšak návrh, ktorý podala Európska komisia je mimoriadne kontroverzný a po bezpečnostnej stránke nedokonalý.

Nemecký europoslanec Moritz Körner napríklad uviedol, že ak tento zákon vstúpi do platnosti, „Bude to znamenať koniec súkromia digitálnej korešpondencie,“. Firmy totiž uvidia úplne všetky správy, v ktorých sa môžu nachádzať napríklad aj osobné údaje alebo rôzne citlivé dáta.

Ku veci sa vyjadril aj Matthew Green, profesor kryptografie na Univerzite Johnsa Hopkinsa. Ten považuje uvedený dokument za tú „najdesivejšiu vec, akú vo svojom živote videl“. Podľa jeho názoru ide o najviac sofistikovanú formu masového sledovania, ktorá sa kedy objavila mimo územia Číny alebo SSSR.

Dôležité je ale dodať, že samotný návrh musí schváliť Európsky parlament a následne aj jednotlivé členské štáty Európskej únie. Nakoľko však vyvoláva obavy a mnohým politikom sa jeho znenie nepozdáva, je veľmi pravdepodobné, že sa ešte zmení.

Komisia si však stojí za názorom, že deti musia byť na internete chránené viac ako dnes a podriadiť sa tomu bude musieť aj šifrovaná komunikácia. Čo si myslíte o tomto názore vy? Napíšte nám do komentára.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJZive.cz
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.