Určite nebudeme preháňať, keď napíšeme, že spoločnosť Apple patrí medzi priekopníkov v oblasti bezpečnosti mobilných zariadení a počítačov. Začalo to fantastickým Touch ID a dnes to pokračuje s Face ID, ktoré používa takmer každý majiteľ moderného iPhonu. Aj pri tejto technológii je však stále čo zlepšovať.

Face ID môže v budúcnosti skenovať aj naše žily!

V Cupertine získali patent, ktorý popisuje, akým spôsobom by bolo možné skenovať žily na tvári používateľa tak, aby sa predišlo chybným odomknutiam. Najväčším problémom sú podľa jablkovej spoločnosti dvojičky alebo osoby, ktoré sa na seba príliš podobajú.

Aj keď sú súčasné biometrické senzory mimoriadne presné, stále existuje malá pravdepodobnosť, že zlyhajú. Inžinieri sa teda pokúšali nájsť niečo, čo má každý človek dosť špecifické a individuálne.

Nový systém, ktorý je prezentovaný v patentovej prihláške by mal byť schopný vytvoriť 3D mapy našich žíl pomocou subepidermálneho zobrazovania. Napomáhať mu v tom má infračervená kamera.

Technológia je pochopiteľne dosť komplikovaná, no v princípe by mala fungovať rovnako, ako súčasné Face ID. Rozdiel by bol iba v skenovaní, ktoré by nekontrolovalo len našu tvár ale aj to, čo sa nachádza pod ňou. Znie to trochu ako zo sci-fi filmu ale v súčasnosti je už možné kadečo…

No a hoci to vyzerá veľmi zaujímavo a hlavne atraktívne, tohto patentu sa nikdy nemusíme dočkať aj v praxi. Ako dobre poznáme spoločnosť Apple, rada si svoje vychytávky necháva odložené len tak v šuplíku a často z nich nepoužije vôbec nič. Nechajme sa prekvapiť.

zdroj

Prečítajte si tiež  Apple Watch Series 6 - toto sú prvé dojmy z nového zariadenia.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.