Súčasná doba praje špekulantom a podvodníkom. Nie je žiadným tajomstvom, že v Číne dokážu vyrobiť hodnovernú kópiu prakticky čohokoľvek. Dnes sme si pre vás pripravili návod, vďaka ktorému rozoznáte fake AirPods od originálu. Nákup z druhej ruky sa vám nevypomstí.

5. Skontrolujte chyby na obale

5. Skontrolujte chyby na obale
Veľa vám vie prezradiť aj krabička

Ešte predtým, ako prevezmete „úplne nové slúchadlá“, ktoré nikdy neboli vytiahnuté z krabice, zamerajte sa na samotný obal. Už ten vám vie dať dosť informácií o tom, či sa jedná o originál alebo o fake.

Na čo sa zamerať?

V prvom rade je to kvalita fotografie, ktorá by mala byť úplne totožná s fotografiou balenia na internetových stránkach spoločnosti Apple. Tak isto sa tu môžu vyskytovať rôzne chyby v oblasti gramatiky, vypracovania, gravírovania, odtieňu bielej farby atď

Z našej osobnej skúsenosti vieme, že ak sa pri informáciach o produkte nachádza príliš veľa čínskych znakov, je vysoká pravdepodobnosť, že sa jedná o napodobeninu. Platí to aj pre obaly na iPhone, ktoré sú v „originálnom“ boxe.

5. Skontrolujte chyby na obale
5. Skontrolujte chyby na obale

Po otvorení balenia

Ľudia sú vynaliezaví a tak nikdy nemáte istotu, že práve balenie je v skutočnosti jediná vec, ktorá pochádza priamo od jablkovej spoločnosti. Po otvorení teda skontrolujte všetky priložené dokumenty a takisto aj správnosť príslušenstva. To si viete overiť prostredníctvom tejto internetovej stránky.

K AirPods sa štandardne dodáva Lightning kábel. Ak je tu koncovka Micro USB, dajte ruky preč. Pokiaľ kupujete AirPods Pro, súčasťou krabičky majú byť aj náhradné silikónové štuple do uší.

4. Podrobne skontrolujte obe slúchadlá

Povedzme, že balenie je úplne v poriadku. Predajca však mohol pokojne kúpiť použitú krabičku a jednoducho do nej vložil podvrh. Nenechajte sa nachytať. Podrobne si skontrolujte aj samotné zariadenie vo vnútri.

Ako odhaliť falošné AirPods?

V prvom rade si opäť otvorte oficiálne internetové stránky výrobcu a ideálne prejdite na 360-stupňové animácie či kvalitné fotografie, ktoré ukazujú všetky detaily AirPods.

Rozdiely sa budú týkať hlavne otvorov či hrúbky špár. Naoko sú to len maličkosti, ktoré vám však vedia odhaliť veľa informácií. Skúmajte ich teda podrobne.

5. Skontrolujte chyby na obale

Zamerajte sa tiež na farbu. Apple nevyrába tento produkt v inom prevedení, ako v bielej. Originál je úplne svetlý, falošné zariadenia môžu mať nádych do „slonovinovej kosti“.

Výrobcovia falošných slúchadiel často používajú fyzické tlačidlá na ich tele. Dizajn skutočých AirPods je však úplne čistý a hladký. Ovládajú sa poklepaním po dotykovej ploche. Nič podobné sem teda nepatrí. S tým súvisia aj LED diódy. Napodobeniny často blikajú na červeno alebo na modro. Opäť je to pre vás silné znamenie, aby ste od nich dali ruky preč.

Čínsky plagiátori nedbajú na detaily a to je pre vás dobrá infomácia. Jedna z najviac podceňovaných častí je „stonka“. Pokiaľ držíte v ruke skutočné AirPods, jej dizajn je jemne oválny a vnútorná mriežka krásne strieborná. Falošné verzie majú však tento prvok vo väčšine prípadoch odfláknutý. Spodok býva okrúhly a mriežka úplne čierna.

Prečítajte si tiež  iPhone 12 Pro z dizajnu Macu Pro. Pozrite si zábavnú vizualizáciu. Nechýbajú kolieska.
5. Skontrolujte chyby na obale
Stonka je na originále oválna

Falošný nabíjací box

Originálna krabička, v ktorej sa nabíjajú tieto slúchadlá, je prvotriedne vypracovaná. Pokiaľ ju držíte v ruke, pocítite, že za ňou stojí spoločnosť Apple. Pri uzatváraní púzdra sú používané magnety, ktoré sa postarajú o uspokojivé „zaklapnutie“. Nájdete na nej aj kovový „pant“ a perfektne vypracovaný konektor pre Lighnting kábel. Toto všetko vám krásne napovie, čo v skutočnosti držíte v ruke…

5. Skontrolujte chyby na obale

Na zadnej strane púzdra sa nachádza okrúhle tlačidlo a na prednej strane malá stavová LED dióda (v prípade verzie, ktorá nepodporuje bezdrôtové nabíjanie, sa táto dióda nachádza pod krytom medzi slúchadlami).

Jednoduchým testom viete overiť, či všetko funguje správne. Vezmite do ruky originálny Lightning kábel a napojte ho do otvoru. Pokiaľ sa LED-ka rozsvieti na zeleno, všetko by malo byť v poriadku.

5. Skontrolujte chyby na obale

Fake AirPods vážia menej ako originál

Výrobcovia napodobenín šetria všade, kde je to len možné. Používajú preto oveľa lacnejšie materiály, ako spoločnosť Apple. Tie bývajú takmer vždy o niečo ľahšie. Niekto to pocíti rukou, iní si musí zobrať prenosnú (napríklad kuchynskú) váhu.

  • Váha AirPods 1. generácie – 4g (jedno slúchadlo) + 38g (nabíjacie púzdro)
  • Váha AirPods 2. generácie – 4g (jedno slúchadlo) + 40g (bezdrôtové nabíjacie púzdro)
  • Váha AirPods Pro – 5,4g (jedno slúchadlo) + 45,6g (bezdrôtové nabíjacie púzdro)

3. Otestuje pripojenie k iPhonu

Skutočné AirPods používajú čipy W1 a H1 od spoločnosti Apple. Tie zabezpečujú jednoduchú konektivitu bez toho, aby ste museli otvárať nastavenia Bluetooth. Výrobcovia napodobenín to žiaľ dokážu skopírovať. Nikdy však nebudú schopní urobiť všetko úplne správne, takže ich viete rýchlo odhaliť.

5. Skontrolujte chyby na obale
Pripojenie AirPods

Pripojte AirPods k vášmu iPhonu

Akonáhle sa začnú párovať slúchadlá s vašim iOS zariadením, na jeho displeji by sa mala objaviť animácia pripojenia. Pokiaľ sa tak nestalo, slúchadlá môžu byť vybité. Po doplnení batérie to teda zopakujte. Veľa napodobením vyžaduje, aby ste sa ku nim pripojili manuálne cez nastavenia Bluetooth. Niektoré dokonca chcú, aby ste pripojili každé slúchadlo samostatne. Originál však nič podobné nepotrebuje…

Skontrolujte AirPods v nastaveniach Bluetooth

Hoci sa zariadenie správa ako pravé (pri konektivite) ešte stále existujú spôsoby, ako odhaliť fake. Otvorte preto Nastavenia > Bluetooth a kliknite na tlačidlo „i“.

Originál ponúka možnosti premenovania či zmeny ovládacích prvkov. Tak isto si viete pri variante Pro aktivovať/deaktivovať aktívnu redukciu šumu. Väčšina replík disponuje iba možnosťou pripojenia a odpojenia od zariadenia…

Prečítajte si tiež  9 vecí, ktoré ma presvedčili ku kúpe iPhonu 11 Pro. Je absolútne fantastický.

2. Otestujte všetky funkcie

Pokiaľ ste sa niekedy opýtali, prečo sú AirPods také populárne, odpoveďou sú ich jedinečné vlastnosti. Otestujte všetky funkcie, ktoré sme uviedli v texte nižšie a uistite sa, že sa jedná o originál.

Fake AirPods: 5 spôsobov, ako ich rozoznať od originálu.
Fake AirPods: 5 spôsobov, ako ich rozoznať od originálu.

Originálne funkcie AirPods 1. generácie a AirPods 2. generácie.

1. Počas počúvania hudby môžete dvojitým poklepaním po stonke vyvolať jednu z následujúcich funkcií na základe nastavení vo vašom iPhone:

  • Aktivácia Siri
  • Zastaviť / Prehrať hudbu
  • Preskočiť na nasledujúcu skladbu
  • Vrátiť sa na predchádzajúcu skladbu

2. Pokiaľ máte aktivovanú automatickú detekciu uší, hudba by sa mala prestať prehrávať po tom, ako vytiahnete slúchadlo von z ucha.

3. AirPods (iba 2. generácia a model Pro) podporuje hlasovú aktiváciu asistenta pomocou povelu „Hey Siri“ (pokiaľ ju máte aktivovanú: Nastavenia>Siri).

Funkcie AirPods Pro

Prémiová verzia slúchadiel obsahuje „senzor tlaku“. Rôzne funkcie sa môžu ovládať podľa toho, ako silno stlačíte stonku:

  • Jedným stlačením pozastavíte / prehráte hudbu
  • Dvojitým stlačením prejdete na nasledujúcu skladbu
  • Trojitým stlačením sa vrátite na predchádzajúcu skladbu
  • Stlačením a podržaním prepínate medzi režimom aktívneho potlačenia hluku a klasickým režimom.

1. Skontrolujte sériové číslo na oficiálnej stránke

Spoločnosť Apple používa sériové čísla na identifikáciu každej sady AirPods či nabíjacieho púzdra. Vďaka tomu si viete ľahko overiť informácie ohľadom zariadenia, ktoré budete kontrolovať. Na všetko vám budú stačiť tieto internetové stránky.

Fake AirPods: 5 spôsobov, ako ich rozoznať od originálu.
Fake AirPods: 5 spôsobov, ako ich rozoznať od originálu.

Kde nájsť sériové číslo?

Sériové číslo AirPods sa nachádza hneď na niekoľkých miestach. Je buď:

  • Zapísané na nálepke (vonkajšia časť krabice)
  • Vo vnútri veka nabíjacieho púzdra
  • Vo vašom iPhone (Nastavenia>Všeobecné>Informácie)
Fake AirPods: 5 spôsobov, ako ich rozoznať od originálu.
Sériové číslo vo vnútri nabíjacieho boxu

Pokiaľ sa to dá, vždy preverte všetky tri možnosti. Je možné, že výrobcovia falošných AirPods natlačili ukradnuté sériové čísla na balenia a takisto aj do nabíjacieho boxu. Tak isto sa stáva, že balenie a box sú originálne, no slúchadlá vo vnútri už nie. Jediný spoľahlivý spôsob je teda preverenie priamo cez iPhone a jeho nastavenia.

Neverte príliš dobrej cene

Na záver jedna klasická rada nad zlato. Pokiaľ nájdete na internete neodolateľnú ponuku alebo podozrivo výhodný inzerát, radšej mu vyhnite. AirPods je relatívne drahý produkt a nikto ho nebude predávať zbytočne lacno. Falošné zariadenia sú tiež celkom fajn, no ich kvalita a spoľahlivosť už býva horšia. Pokiaľ budete obozretní, určite vás nikto neoklame.

Porovnanie: AirPods 1 vs. AirPods 2. Aký je medzi nimi rozdiel?
Porovnanie: AirPods 1 vs. AirPods 2. Aký je medzi nimi rozdiel?

zdroj 1, zdroj 2

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.