Dnes sa pozrieme na AirPods 2. generácie. Oplatí sa nad nimi pouvažovať pokiaľ napríklad vlastníte AirPods 1. generácie? Rozhodli sme sa na to pozrieť detailným pohľadom a priniesť vám jednoznačnú odpoveď. 

Apple AirPods 1 vs. AirPods 2

Pokiaľ si chcete zakúpiť AirPods 2. generácie, v súčasnosti máte 2 možnosti. Klasická verzia začína na úrovni cca 125,00 € bez bezdrôtového nabíjania a ak máte záujem dopĺňať batériu pomocou podložky s Qi štandardom, zaplatíte zhruba 150 až 160 € (v závislosti od predajcu). AirPods 3 potom začínajú na úrovni 180 € – 200 €

- Reklama -
 

V prípade, že vlastníte pôvodné AirPods 1. generácie a chcete využívať modernejšie technológie, nemusíte prechádzať na nástupcu. Bezdrôtové nabíjacie puzdro zoženiete aj samostatne za cca 70,00 € a to je plne kompatibilné so slúchadlami z roku 2016. Otázne však zostáva, či to za tu investíciu vôbec stojí… 

Porovnanie: AirPods 1 vs. AirPods 2. Aký je medzi nimi rozdiel?
AirPods 1 vs. AirPods 2: Slúchadlá sú vizuálne úplne rovnaké – svetapple.sk

Už spätná kompatibilita sama osebe napovedá, že tvary sú v tomto prípade úplne totožné. Pokiaľ budete mať v rukách prvú a druhú generáciu AirPods, prakticky nemáte šancu spozorovať akýkoľvek rozdiel.

Čo sa týka puzdra, tu viete dopredu zistiť maximálne to, akým spôsobom sa môže nabíjať. Stačí sa zamerať na malú LED diódu, ktorá signalizuje, v akom stave je dopĺňanie energie či pripojenie. Pokiaľ máte bezdrôtové nabíjacie puzdro, nachádza sa vonku. V prípade bežnej verzie je zasadená vo vnútri (viditeľná len po otvorení).

Porovnanie: AirPods 1 vs. AirPods 2. Aký je medzi nimi rozdiel?
Vľavo je bezdrôtové nabíjacie puzdro a vpravo puzdro, ktoré sa dá nabíjať len Lightning káblom – svetapple.sk

Medzi puzdrami je takisto rozdiel v hmotnosti. Voľnou rukou ho však nepocítite. Kým lacnejšie prevedenie váži 38 gramov, jeho drahšia verzia má 40 gramov. Ináč je všetko po stránke rozmerov, farieb, detailov atď. úplne rovnaké.

AirPods 2. generácie majú iný procesor a obsahujú zaujímavejšie funkcie

Apple sa v roku 2019 nezameralo na vizuálne zmeny. Pracovalo skôr na vylepšení výkonu a nových funkciách, ktoré môže používateľ oceniť aj v praxi. Základným a zároveň najväčším rozdielom je osadenie nového procesora Apple H1.

Pôvodné AirPods predstavené v roku 2016 disponujú o niečo jednoduchším hardvérom, ktorý označujeme ako Apple W1. Novšia generácia je prepracovanejšia snáď v každom jednom smere, no dokopy sa nejedná o žiadne „zázraky“.

AirPods 2 dokážu naviazať o niečo rýchlejšie a stabilnejšie bluetooth pripojenie s vašimi zariadeniami a tiež prepínanie medzi nimi. O málo sa tiež vylepšila výdrž batérie. Pokiaľ s niekým telefonujete, môžete to robiť o celú hodinu dlhšie než s AirPods 1.

Porovnanie: AirPods 1 vs. AirPods 2. Aký je medzi nimi rozdiel?
Novšie slúchadlá majú kvalitnejší procesor Apple H1 (IFIXIT)

Čo sa týka hlasovej asistentky, na jej spustenie už nepotrebujete dvakrát „ťapnúť“ po tele slúchadiel. Verzia z roku 2019 prináša aj podporu hlasového povelu „Hey, Siri“, ktorý predchodca nepozná. Minimálne zmeny sa udiali v oblasti kvality zvuku či mikrofónu. Je však veľmi nepravdepodobné, že by ste ich postrehli.

Oplatí sa vymeniť AirPods 1 za AirPods 2?

Z nášho pohľadu určite nie. V prípade, že vlastníte pôvodný model a nemáte problémy s výdržou batérie, ktorá už teoreticky môže byť stará alebo príliš opotrebovaná, AirPods 1. generácie nám prídu absolútne dostačujúce.

Hoci majú o niečo jednoduchší hardvér, v princípe ponúkajú väčšinu z toho, čo AirPods 2. generácie. Bavíme sa napríklad o 24 hodinovej výdrži nabíjacieho puzdra, automatickom pripájaní k akémukoľvek zariadeniu, ktoré máte v iCloude, jednoduchom párovaní (priložením) či možnosti počúvať hudbu na celé 3 hodiny už po 15 minútach nabíjania.

To ako sa rozhodnete je teda iba na vás. Ak však chcete niečo lepšie, určite sa pozrite po AirPods Pro alebo aspoň po AirPods 3. Napriek vyššej cene poskytujú úplne iný zážitok z používania a oveľa modernejšie funkcie. 

Nemám žiadne AirPods 

V prípade, že nevlastníte žiadne AirPods a chcete sa s nimi iba zoznámiť, kúpa druhej generácie môže byť na druhej strane veľmi rozumnou voľbou. Hoci jej dizajn nepatrí medzi najmodernejšie, funguje skutočne výborne a spoľahlivo vám bude slúžiť minimálne 3-4 roky… 

Parametre: AirPods 1 AirPods 2
Výdrž batérie (telefonovanie) 2 hodiny 3 hodiny
Výdrž batérie (hudba) 5 hodín 5 hodín
Procesor W1 H1
Bluetooth 4.2 5.0
Vyvolanie Siri dvojité poklepanie hlasové ovládanie
Bezdrôtové nabíjanie klasické puzdro/ podpora bezdrôtového puzdra bezdrôtové puzdro/ klasické puzdro
iOS iOS 10 alebo novšie iOS 12.2 alebo novšie
watchOS watchOS 3 alebo novšie watchOS 5.2 alebo novšie
macOS system macOS High Sierra alebo novšie macOS 10.14.4 alebo novšie
Apple TV Podporujú Podporujú
Porovnanie: AirPods 1 vs. AirPods 2. Aký je medzi nimi rozdiel?
Porovnanie: AirPods 1 vs. AirPods 2. Aký je medzi nimi rozdiel?

AirPods 1 (plusy a mínusy)

 • Jednoduché nastavenie a kompatibilita s iOS
 • Dvojitým klepnutím aktivujete Siri
 • Výdrž batérie 24 hodín (s nabíjacím puzdrom)
 • 15 minút nabíjania slúchadiel vám dá 3 hodiny počúvania hudby
 • Kompatibilné s bezdrôtovým nabíjacím puzdrom
 • Nepodporujú príkaz „Hey Siri“
 • Batéria má o niečo kratšiu výdrž
 • Možnosť kúpiť len použité zariadenie

AirPods 2 (plusy a mínusy)

 • Siri reaguje aj na hlasový povel „Hey Siri“
 • O poznanie kvalitnejší zvuk a mikrofón
 • 2x rýchlejšie prepínanie medzi zariadeniami
 • Vydržia o 1 hodinu dlhšie v rámci hovoru
 • O 30 % nižšia latencia
 • Rovnaký dizajn slúchadiel aj nabíjacieho puzdra
 • Jednotná farba
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJsvetapple
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.