Spoločnosť Apple má aktuálne v ponuke AirPods 2. generácie. Tieto slúchadlá boli predstavené ešte v marci 2019. Od svojho predchodcu sa líšia viacerými zmenami, ktoré voľným okom nespozorujete. Oplatí sa nad nimi pouvažovať, pokiaľ vlastníte AirPods 1. generácie? To všetko sa dočítate v tomto článku.

AirPods 1 vs. AirPods 2

Pokiaľ si dnes chcete zakúpiť AirPods 2. generácie, v podstate máte iba 2 možnosti. Klasická verzia začína na úrovni cca 150€ a nepodporuje bezdrôtové nabíjanie. Ak máte záujem dopĺňať batériu pomocou podložky s Qi štandardom, zaplatíte cca 180-200€.

- Reklama -

V prípade, že vlastníte pôvodné AirPods 1. generácie a chcete využívať modernejšie technológie, nemusíte prechádzať na nástupcu. Bezdrôtové nabíjacie púzdro zoženiete aj samostatne za cca 90€. Je plne kompatibilné so slúchadlami z roku 2016.

Porovnanie: AirPods 1 vs. AirPods 2. Aký je medzi nimi rozdiel?
AirPods 1 vs. AirPods 2: Slúchadlá sú vizuálne úplne rovnaké – svetapple.sk

Už to samo osebe napovedá, že tvary sú v tomto prípade úplne totožné. Pokiaľ budete mať v rukách prvú a druhú generáciu, prakticky nemáte šancu spozorovať akýkoľvek rozdiel.

Čo sa týka púzdra, tu viete dopredu zistiť maximálne to, akým spôsobom sa môže nabíjať. Stačí sa zamerať na malú LED diódu, ktorá signalizuje, v akom stave je dopĺňanie energie či pripojenie. Pokiaľ máte bezdrôtové nabíjacie púzdro, nachádza sa vonku. V prípade bežnej verzie je zasadená vo vnútri (viditeľná len po otvorení).

Porovnanie: AirPods 1 vs. AirPods 2. Aký je medzi nimi rozdiel?
Porovnanie: AirPods 1 vs. AirPods 2. Aký je medzi nimi rozdiel?

Medzi puzdrami je takisto rozdiel v hmotnosti. Voľnou rukou ho však nepocítite. Kým lacnejšie prevedenie váži 38 gramov, jeho drahšia verzia má 40 gramov. Ináč je všetko po stránke rozmerov, farieb, detailov atď. úplne rovnaké.

AirPods 2. generácie majú iný procesor a obsahujú zaujímavejšie funkcie

Apple sa v roku 2019 nezameralo na vizuálne zmeny. Pracovalo skôr na vylepšení výkonu a nových funkciách, ktoré môže používateľ oceniť aj v praxi. Základným a zároveň najväčším rozdielom je osadenie nového procesora Apple H1.

Pôvodné AirPods predstavené v roku 2016, disponujú o niečo jednoduchším hardvérom, ktorý označujeme ako Apple W1. Novšia generácia je prepracovanejšia snáď v každom jednom smere, no v celku sa nejedná o žiadne “zázraky”.

AirPods 2 dokážu naviazať o niečo rýchlejšie a stabilnejšie bluetooth pripojenie s vašimi zariadeniami a tiež prepínanie medzi nimi. O málo sa vylepšila výdrž batérie. Pokiaľ s niekym telefonujete, môžete to robiť o celú hodinu dlhšie ako predtým.

Porovnanie: AirPods 1 vs. AirPods 2. Aký je medzi nimi rozdiel?
Novšie slúchadlá majú kvalitnejší procesor Apple H1 (IFIXIT)

Čo sa týka hlasovej asistentky, na jej spustenie už nepotrebujete dvakrát “ťapnúť” po tele slúchadiel. Verzia z roku 2019 prináša aj podporu hlasového povelu „Hey, Siri“, ktorý predchodca nepozná. Minimálne zmeny sa udiali v oblasti kvality zvuku či mikrofónu. Je však veľmi nepravdepodobné, že by ste ich postrehli.

Oplatí sa vymeniť AirPods 1 za AirPods 2?

Z nášho pohľadu určite nie. V prípade, že vlastníte pôvodný model a nemáte problémy s výdržou batérie, ktorá už teoreticky môže byť stará alebo príliš opotrebovaná, AirPods 1. generácie nám prídu absolútne bezchybné.

Hoci majú o niečo jednoduchší hardvér, v princípe ponúkajú väčšinu z toho, čo AirPods 2. generácie. Bavíme sa napríklad o 24 hodinovej výdrži nabíjacieho púzdra, automatickom pripájaní k akémukoľvek zariadeniu, ktoré máte v iCloude, jednoduchom párovaní (priložením) či možnosti počúvať hudbu na celé 3 hodiny už po 15 minútach nabíjania.

Rozhodnutie je teda iba na vás. Ak však chcete niečo lepšie, určite sa pozrite po AirPods Pro. Napriek vyššej cene poskytujú úplne iný zážitok…

Parametre:AirPods 1AirPods 2
Výdrž batérie (telefonovanie)2 hodiny3 hodiny
Výdrž batérie (hudba)5 hodín5 hodín
ProcesorW1H1
Bluetooth4.25.0
Vyvolanie Siridvojité poklepaniehlasové ovládanie
Bezdrôtové nabíjanieklasické púzdro/ podpora bezdrôtového púzdrabezdrôtové púzdro/ klasické púzdro
iOSiOS 10 alebo novšieiOS 12.2 alebo novšie
watchOS watchOS 3 alebo novšiewatchOS 5.2 alebo novšie
macOS systemmacOS High Sierra alebo novšiemacOS 10.14.4 alebo novšie
Apple TVPodporujúPodporujú

Porovnanie: AirPods 1 vs. AirPods 2. Aký je medzi nimi rozdiel?
Porovnanie: AirPods 1 vs. AirPods 2. Aký je medzi nimi rozdiel?
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here