Celý svet žije súbojom Apple vs. FBI. Nie je to tak dávno, čo sme vám o tomto priniesli náš názor a komentár. Ako sa ale ukázalo teraz, vyšetrovatelia nemajú problém hacknúť ani najnovší iPhone 11 Pro Max. Načo teda potrebujú Apple aby im odomkol podstatne staršie zariadenia?

FBI bez problémov odomkla iPhone 11 Pro Max

Dnešné informácie pochádzajú z veľmi dôveryhodného zdroja. Zverejnil ich Forbes, ktorý tvrdí, že FBI dokázala prelomiť bezpečnosť iPhonu 11 Pro Max. Telefón bol predstavený iba v septembri 2019 a ponúka to najnáročnejšie softvérové zabezpečenie, aké si môžete pri Apple vôbec zakúpiť. Kombinácia hesla a Face ID by mala byť absolútne nepremožiteľná. Ako sa ale ukazuje, existujú nástroje, ktoré ju dokážu poraziť.

Za všetko môže zariadenie GrayKey. Krabička, o ktorej sme vás informovali ešte pred dvoma rokmi. Jedná sa v podstate o špeciálny forenzný nástroj, ktorý bol vyvinutý na to aby sa pomocou neho dali odomykať zariadenia od Apple.

Samotný iPhone 11 Pro Max, o ktorom je reč vyššie mal údajne patriť Barisovi Ali Kochovi. Ten sa dopustil omnoho menej závažnejšieho trestného činu ako terorista, ktorý zavraždil troch ľudí a ďalších 8 zranil minulý rok na Floride. Koch mal pomocou svojich dokladov pomáhať odsúdenému bratovi s útekom z krajiny. FBI získala prístup do jeho zariadenia aby vedela preveriť a získať nové dôkazy.

FBI bez problémov hackla iPhone 11 Pro Max. Načo vôbec potrebuje Apple?
Pomocou tejto krabičky mal byť odomknutý iPhone 11 Pro Max – svetapple.sk

Forbes kontaktovali dokonca aj samotného Kochovho právnika. Ten redakcii potvrdil, že FBI nemala akýkoľvek prístupový kód k jeho zariadeniu a tak isto nemala šancu využiť ani autentifikáciu pomocou Face ID. Samotný incident sa odohral ešte 16. októbra 2019. Vtedy vyšetrovatelia dostali príkaz na to aby mohli urobiť prehliadku, pri ktorej získali spomínané zariadenie. Na fotkách bolo pri tom zreteľne vidieť, že je v uzamknutom stave.

V samotnej správe o prehliadke zariadenia bolo uvedené toto: Jeden USB disk obsahujúci forenznú analýzu od GrayKey pre Apple iPhone 12,5, sériové číslo F2LZ80FSN70P.“ „IPhone 12,5“ je interný kód zariadenia používaný spoločnosťou Apple pre iPhone 11 Pro Max.

Prečo FBI potrebuje Apple, aby odomklo iPhone 5/ 7 Plus? Podľa všetkého ide o politické divadlo.

Forbes vo svojom článku uviedol aj informáciu o tom, že kancelária senátora Ron Wydena požiadala ministerstvo spravodlivosti o vysvetlenie. V žiadosti sa píše o tom, prečo potrebujú vyšetrovatelia z FBI spoločnosť Apple na to aby im otvorilo „zadné diverka“ do zariadenia, keď už dnes existujú forenzné nástroje na to aby sa dostali do najnovších zariadení od spomínaného technologického giganta?

Prečítajte si tiež  Pozrite sa ako by vyzerali ikony z macOS Big Sur v iOS 14!
fbi iphone
FBI potrebuje možno iba mediálnu pozornosť – svetapple.sk

Niektorí vedci z technologického prostredia ako napríklad Nicholas Weaver sa už stihli vyjadriť. Podľa ich názoru robí FBI tieto „mediálne kroky“ preto, aby zmenili verejnú mienku o spoločnosti Apple a o tom, že táto firma používa silné šifrovacie techniky, ktoré nie je možné prekonať.

Okrem toho môže byť dôvod aj taký, že postupy, akými je možné odomknúť zariadenie sú veľmi drahé a FBI si tak chce uľahčiť cestu do zariadení aj v budúcnosti tým, že by sa v nich nachádzali „back door“ (zadné dvierka).

Na druhú stranu je ale táto téma veľmi citlivá. Problém nie je v tom, že by mohla vláda zistiť viac o telefónoch, ktoré boli použité na trestnú činnosť. Problém je v tom, že by mohli byť tieto zadné vrátka zneužité aj inými osobami, pri ktorých si to určite nikto neželá. Pokiaľ existuje niekto, kto dokáže podľa nejakého nástroja odomknúť zariadenie, štandardný „hacker“ si to aj tak nebude môcť dovoliť. FBI však áno.

Dôvodom môže byť aj rozsiahle poškodenie zariadenia

iphone 7 terorista FBI
iPhone 7 Plus je veľmi vážne poškodený – svetapple.sk

Náš názor je na celú situáciu taký, že hlavným dôvodom, prečo FBI potrebuje Apple je rozsiahle poškodenie iPhonu 7 Plus, ktorý používal strelec. Druhým zariadením je iPhone 5, s ktorým by tiež nemal byť problém. Možno ale ani technologický experti nevedia, to, čo vedia inžinieri v spoločnosti Apple.

Dať nejaké dáta dokopy z rozbitého jablkového zariadenia určite nie je jednoduché ale možné to je. Celý tento prípad je ostro sledovaný médiami po celom svete. Uvidíme teda, ako to napokon dopadne. Nevylučujeme to, že cieľom je len rozpútať mediálne divadlo v snahe donútiť Apple, aby začalo do svojich zariadení pridávať zadné dvierka. Na druhej strane si ale nemyslíme, že takýmto spôsobom bude FBI čo i len trochu úspešné a nepomôže tomu ani prezident Donald Trump.

Ak racionálnejšie odôvodnenie nám teda prichádza v úvahu to, že iPhone 7 Plus je vážne poškodený a experti v FBI ho nevedia dať dokopy. Aj keď aj tu by sme mohli naraziť na otázku, či nikto z forenzných detektívov nevie pracovať s poškodeným zariadením. V radoch FBI musia pracovať profesionáli aj z tohto odvetvia…Nechajme celú situáciu, nech sa prirodzene vyvinie. Všetko budeme samozrejme aj naďalej ostro sledovať. Do komentárov nám ale napíšte, čo si o celom prípade myslíte vy.

Už aj generálny prokurátor USA žiada Apple, aby odomklo iPhony.
FBI bez problémov odomkla iPhone 11 Pro Max. Načo vôbec potrebuje Apple? – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.