Americký prezident dnes priamo vyzval spoločnosť Apple, aby odomkla iPhone, ktorý by mohol pomôcť pri vyšetrovaní minuloročného teroristického útoku. Podobný postoj mal aj v roku 2016. Vtedy čelila firma veľmi podobnej situácii.

Donald Trump žiada Apple, aby odomklo iPhone pre FBI.

USA sa chce dozvedieť informácie o tom, či mal strelec Mohammed Saeed Alshamrani komplicov, alebo či s niekym pred spáchaním teroristického útoku na Floride komunikoval. Pravdu by mohli odkryť práve dva iPhony, ktoré mal v čase incidentu pri sebe. Dnes už máme dokonca aj bližšie špecifikované to, o aké typy zariadení sa jednalo.

V prvom prípade išlo o starší iPhone 5 a v druhom rade o modernejší iPhone 7. iPhone 5 by možno niekto zvládol odomknúť (používa bezpečnostné prvky ako model 5C, s ktorým to v roku 2016 šlo). S iPhonom 7 to už ale môže byť kvôli Touch ID problém. Toto zabezpečenie môže komplikovať prácu aj tým najväčším bezpečnostným expertom.

FBI ešte nedávno spoločnosť Apple žiadala, aby jej pomohlo s odomknutím zariadenia. Technologický gigant sa k celej situácii vyjadril v podstate okamžite. Podľa hovorkyne už vyšetrovateľom odovzdali všetky údaje, ktoré odovzdať mohli. Malo ísť o dokumenty, pochádzajúce z iCloud účtu strelca.

Len včera sme vás informovali o tom, že sa k bezpečnostným zložkám pridal aj generálny prokurátor USA. Aby toho nebolo málo, dnes tu máme rovno amerického prezidenta. Ten dokonca k tomuto kroku spoločnosť Apple priamo vyzval.

V stanovisku Donalda Trumpa k celej tejto veci stojí, že USA pomáha spoločnosti Apple neustále (narážal pravdepodobne na výnimky s clom pre dovoz produktov z Číny). Očakával by preto, keby aj firma sídliaca v Cupertine urobila kompromis a odomkla dva iPhony, ktoré využívajú zabijaci, obchodníci s drogami a ďalšie zločinecké skupiny.

iPhone Zlodeji sú stále sofistikovanejší. Majú novú spôsoby ako vám ukradnúť zariadenie. - svetapple.sk
Zariadenie je chránené pomocou Touch ID – svetapple.sk

Bezpečnostný problém

Americký generálny prokurátor William Barr včera kritizoval spoločnosť Apple, že vláde neposkytol v podstate žiadnu využiteľnú pomoc. Digitálne dôkazy teda ostávajú uzamknuté vo vnútri oboch zariadení a nikto si nemyslí, že ich Apple (ani po naliehaní prezidenta) odomkne. Jedná sa o bezpečnostný problém.

V prvom rade treba spomenúť fakt, že k tomu možno ani samotná spoločnosť nemá prístup. Minimálne niečo podobné spomínala ešte v roku 2016 pri podobnom prípade. Vtedy zohrával hlavnú rolu iPhone 5C. Apple nemohlo pomôcť vyšetrovateľom, pretože nepoznalo kľúče k tomu aby sa mohlo dostať do zariadenia. Tie môže údajne poznať iba jeho majiteľ a nikto iný. Je to kvôli tomu, že toto zariadenie musí byť maximálne bezpečné.

Prečítajte si tiež  iOS 18 prináša nové možnosti pre natáčanie priestorového videa na iPhone 15 Pro

Navyše pokiaľ má byť raz niečo bezpečné, nemal by sa do toho dostať absolútne nikto vrátane vlády USA aj v prípade, že daný telefón bol používaní pri páchaní trestnej činnosti. Apple chce aby mali používatelia svoje súkromie pod kontrolou. Tieto mediálne kauzy mu v podstate len nahrávajú v tom, že ak zariadenie neodomkne, a bude si tvrdo držať svoj postoj, ľudia sa nebudú musieť báť podobné produkty od jablkovej spoločnosti veselo používať (aj keď je tu riziko, že opäť na trestnú činnosť).

Naliehanie Donalda Trumpa zrejme nepomôže

Ako sme už teda uviedli, pravdepodobne ani naliehanie amerického prezidenta nepomôže tomu, aby firma zmenila svoj jasný postoj k celej záležitosti. Sú to jednoducho súkromné dáta. V tomto prípade nezohráva úlohu to, či išlo o teroristu alebo obyčajného človeka. Určite je táto téma vhodná na dlhšiu diskusiu. My si ale myslíme, že spoločnosť Apple ani jedno z dvojice zariadení neodomkne. Pokiaľ by to napokon urobila, musela by byť pod naozaj silným nátlakom zo strany vlády (napríklad by jej hrozili nejaké sankcie a podobne).

Netreba pri tom zabúdať, že hoci Donald Trump spomenul, ako USA pomáha Applu, podobne to funguje aj z opačného uhla pohľadu. Firma zamestnáva tisíce ľudí naprieč celou krajinou. Navyše tu platí všetky dane, ktoré platiť má.

Bavíme sa tu o miliardách dolároch. Aj USA by taký technologický gigant ako práve spoločnosť Apple určite veľmi chýbal. Uvidíme teda, ako sa bude celá situácia vyvíjať a budeme vás o nej informovať. Do komentárov nám napíšte, či si myslíte, že by malo Apple toto zariadenie odomknúť (za predpokladu, že by to bolo samozrejme možné) alebo nie…

Donald Trump žiada Apple, aby odomklo iPhone pre FBI.
Donald Trump žiada Apple, aby odomklo iPhone pre FBI. – svetapple.sk


Môže ťa zaujímať
- Reklama -