Už minulý rok sme pre vás prinášali informácie o tom, že čínska továreň Foxconn začína vo veľkom nahrádzať ľudskú pracovnú silu, ktorá bola doteraz lacnejšou alternatívou, robotmi, ktoré pracujú efektívnejšie. Investícia to bola očividne obrovská, no dnes v továrniach vyrábajú nové Apple zariadenia. Bolo to ale ozaj také rozumné? Ako sa to vezme.

Foxconn vymieňa roboty za ľudí, je to ale dobré?

Spoločnosť Foxconn je výrobca, ktorý už roky vyrába pre spoločnosť Apple milióny kusov iPhonov. Rovnako tak samozrejme vyrába aj iné produkty a nie všetky musia byť práve od firmy s nakúsnutým jablkom. Znamená to teda tisíce produktov každú hodinu a obrovské množstvo zamestnancov, ktorí sa starajú o ich montáž. Vo Foxconne si to ale zjavne zrátali a zistili, že sa im viac oplatí nahradiť ľudskú silu tou technologickou, teda robotmi.

Nehovoriac o tom, že sme tu dávnejšie mali aféru o príšerných pracovných podmienkach pre ľudí, ktorí v týchto továrniach reálne pracujú. To určite neurobilo firme dobré meno a možno si chce pomocou robotou aspoň čiastočne napraviť renomé vo svete. Na druhú stranu ale treba rozmýšľať aj nad tým, že doteraz práve kvôli robotom prišlo o prácu už viac ako 60 000 ľudí. Je síce pravda, že už nepracujú v zlých podmienkach, no na druhú stranu nepracujú vôbec, nemajú z čoho žiť a nakoľko samotné továrne ponúkali veľakrát aj nocľah pre svojich zamestnancov, množstvo z týchto ľudí sa možno stalo aj bezdomovcami.

V súčasnosti nahradilo týchto ľudí až 40 000 robotmi na 10 automatizovaných linkách a vo svojich plánoch budú pokračovať. Je to zatiaľ len začiatok väčšieho, trojfázového plánu, ktorý sa chystá spoločnosť podstúpiť. Prezradil nám to samotný generálny riaditeľ Foxconnu. V prvej časti veľkého plánu Foxconn nahrádza roboty za ľudí na tých najnebezpečnejších pracovných miestach a rovnako tak aj na tých, kde nie sú pracovné podmienky úplne ideálne. Týmto chce očividne zamedziť nepríjemným nehodám, zraneniam či problémom so strany verejnosti, kvôli zlým podmienkam.

V druhej časti veľkého plánu budú automatizované výrobné linky, kde pracujú ľudia spolu s robotmi. Na týchto linkách už teraz prebieha zmena, no zatiaľ nejde o Apple produkty ale o produkty, ktoré Foxconn vyrába pre iné spoločnosti. Bližšie informácie nevieme ale vieme, že ide o All in One PC a LCD monitory. Tretia časť sa potom bude úplne snažiť minimalizovať ľudskú pracovnú silu na pracoviskách. Ľudia by mali pracovať hlavne na testovaní produktov a tiež logistike.

Prečítajte si tiež  Apple CarPlay bude ešte nápomocnejší. iOS 17 prinesie tieto novinky do vašich vozidiel
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.