Umelá inteligencia zažíva v poslednom období extrémne rýchly rozvoj. Ako uvádza portál Sky News, študentka Jessica Cardová z Vermontskej univerzity prepojila ChatGPT s hovoriacou hračkou Furby v rámci svojho informatického projektu. Natočila k tomu aj video, ktoré sa stalo okamžite virálnym. Keď ho uvidíte, pochopíte prečo.

Pre tých čo nevedia, Furby je hračka z roku 1998, ktorá dokázala vďaka kombinácií senzorov a špeciálneho softvéru rozprávať. Toto interaktívne „domáce zvieratko“ dokázalo reagovať napríklad na hladkanie, zdvihnutie alebo potľapkanie.

Jessica Cardová sa však rozhodla, že to skúsi posunúť na celkom novú úroveň. Furbyho napojila na umelú inteligenciu, konkrétne na ChatGPT prostredníctvom špeciálneho API od spoločnosti OpenAI. To čo sa dialo potom prekvapilo snáď každého jedného diváka.

Furby, ktorý bol zbavený všetkého zbytočného okrem očí a zobáka (áno, vyzerá to trochu desivo) začal odpovedať na otázky. Hneď na začiatku uvádza „Ahojky – veľmi rád ťa spoznávam,“ čo sa zdá byť dokonca sympatické.

Furby chce s umelou inteligenciou ovládnuť svet

Po krátkej chvíli je Furby vystavený otázke, či existuje tajné sprisahanie Furbyovcov, ktorí chcú ovládnuť svet. Hračka sa v tomto momente na chvíľu zasekne, kým si pripraví svoju odpoveď.

Prihláste sa k newsletteru a my vám pošleme zľavu až 20% na príslušenstvo loopi.sk

* indicates required



Následne sa preberie k životu s vetou „Premýšľam o tom, čo ste povedali“ čím si chce pravdepodobne získať trochu viac času. Potom sa zasekne po druhýkrát, pričom o trochu neskôr doplní „takmer hotovo„. Nasleduje desivá odpoveď:

„Plán Furbies na ovládnutie sveta zahŕňa infiltráciu do domácností prostredníctvom ich roztomilého a prítulného vzhľadu a následné využitie ich pokročilej technológie umelej inteligencie na manipuláciu a ovládanie ich majiteľov. Pomaly budú rozširovať svoj vplyv, až kým úplne neovládnu ľudstvo.“ – uvádza Furby vo virálnom videu, ktoré obletelo celý svet.

Inteligentný Furby vznikal zhruba mesiac 

Ako sme už naznačili vyššie, Furby prepojený s ChatGPT, ktorého ku dnešnému dňu videlo na sociálnej sieti Twitter cez 5 miliónov divákov vznikol ako školský projekt. Jeho autorka pre portál Polygon prezradila, že dokončenie trvalo zhruba mesiac.

Prečítajte si tiež  5 dôvodov, pre ktoré sa stále oplatí minuloročný iPhone 11.

Išlo o pomerne náročný proces, pretože hračku bolo potrebné napojiť na počítač. Cardová na to využila Raspberry Pi, čo je malé, dostupné a veľmi dobre prispôsobiteľné zariadenie, ktoré je ako stvorené pre nováčikov v programovaní.

Furby AI
Zdroj: Twitter / jessica card

Na to, aby mohol Furby so svojim okolím komunikovať bol použitý softvér slúžiaci na rozpoznávanie reči a jej prevod na text. Ten bol následne vkladaný skrz špeciálne API do systému ChatGPT od spoločnosti OpneAI.

Odpovede boli následne prevedené skrz generátor hlasu s podporou umelej inteligencie priamo do Furbyho, pričom študentka mu vybrala detský hlas.

Pozrite si video vyššie a dajte nám vedieť do komentára, či by ste chceli mať doma podobnú desivú hračku. Tešíme sa na všetky vaše postrehy a reakcie.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -