Umelá inteligencia hýbe svetom a tesne potom, čo spoločnosť OpenAI predstavila svoj jazykový model GPT-4, ktorý si môžete vyskúšať zadarmo, prichádza Google s oficiálnou registráciou na svojho vlastného chatbota Bard, za ktorým stojí práve AI. Téme sa venoval portál Macrumors.

Chatbot Bard bol po prvýkrát predstavený ešte vo februári 2023, keď sa však nepredviedol v tom najlepšom slova-zmysle. Umelá inteligencia totiž vo výsledkoch vyhľadávania napísala totálny nezmysel na základe čoho sa investori zľakli a Alphabet stratil v priebehu niekoľkých hodín až 100 miliárd dolárov zo svojej trhovej kapitalizácie.

Google však podľa všetkého tie najväčšie chyby odladilo, nakoľko jeho prvá experimentálna AI služba je už k dispozícii zadarmo. Háčik je však v tom, že si ju budú môcť zatiaľ vyskúšať len šťastlivci.

Firma totiž zdôrazňuje, že technológia funguje len pre ľudí žijúcich v Spojených štátoch amerických a Spojenom kráľovstve, no zároveň prisľúbila, že ju čoskoro rozšíri ďalej. Rovnako tak by sa mala naučiť rozprávať aj ďalšími jazykmi – nie len po anglicky. ChatGPT má teda v tomto smere obrovský náskok.

Čo dokáže Google Bard v praxi? 

Svietiace logo spoločnosti Google
Zdroj: Unsplash / Mitchell Luo

Spoločnosť Google na svojej oficiálnej internetovej stránke uviedla aj niekoľko príkladov toho, ako sa jej nový asistent Bard bude dať použiť v reálnom svete.

Umelá inteligencia vám napríklad bude vedieť okamžite vysvetliť, prečo môže blesk udrieť dvakrát na to isté miesto. Rovnako tak by ale mala byť schopná pomôcť vám napísať váš prvý román alebo vytvoriť zoznam položiek, ktoré si potrebujete zobrať na víkendový výlet.


Tento článok vznikol aj vďaka internetovému obchodu Loopi.sk, kde nájdete kvalitné Apple príslušenstvo pre iPhone, Apple Watch, Mac, AirPods, AirTag a veľa ďalších. Na e-shope nájdete široký sortiment produktov v rôznych farbách a prevedeniach skladom, ktoré sú expedované do 24 hodín od zadania objednávky. Taktiež môžete zaplatiť veľmi jednoducho kartou ale aj cez Apple Pay, čo vám ponúkne vysokú bezpečnosť a tiež komfort.

Loopi Eco Case
Reklama

Google Bard by mal byť schopný dokonca aj načrtnúť váš blogový príspevok o letných receptoch na mocktail alebo vám vysvetliť, prečo robia jazykové modely chyby. Technológia by mala skrátka fungovať podobne, ako ChatGPT. Pôjde len o inú platformu.

Nenahradí Google. Bude to len doplnok 

Spoločnosť Google zdôrazňuje, že hlavnou úlohou novej technológie nebude nahradiť klasické vyhľadávanie ale pôjde skôr o šikovný doplnok, ktorý bude používať odľahčenú a optimalizovanú verziu LaMDA (pozn. redakcie: LaMDA je jazykový model spoločnosti Google postavený na neurónovej sieti Transformer).

Prečítajte si tiež  iPhone budeme môcť cez Face ID odomykať aj na šírku!

Vývojári tiež upozorňujú, že ich chatbot čerpá dáta z obrovského spektra informácií, zahŕňajúceho predsudky a stereotypy z reálneho sveta. Aj preto sa môže stať, že Bard občas poskytne zavádzajúce alebo nepravdivé informácie. Vždy ich treba overovať.

Loopi silikónový obal
Reklama

Spoločnosť Google ale dodáva, že s jeho vývojom je iba na začiatku a časom by sa malo všetko zlepšovať. Nechajme sa teda prekvapiť, či sa to naozaj podarí. Dajte nám vedieť do komentára, čo si myslíte o tejto novinke vy. Je podľa vás v umelej inteligencii budúcnosť?

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -