Jedna z najlegendárnejších hier, ktorá v roku 2004 debutovala na herných konzolách či počítačoch je už roky dostupná aj na našich smartfónoch. GTA San Andreas bola kompletne prepracovaná tak, aby vyhovovala operačnému systému iOS či Android. V dnešnej krátkej recenzii sa pozrieme na to, ako titul od Rockstar Games funguje na iPhone 11 Pro a prezradíme vám, či sa ho stále oplatí kúpiť.

GTA San Andreas na iOS či Android

Pôvodné znovuzrodenie hry prišlo v roku 2013. Áno, prešlo takmer 7 rokov od chvíle, kedy ste si mohli po prvýkrát zahrať legendárne GTA San Andreas na vašom iPhone, iPade či akomkoľvek inom Android zariadení. Len tak pre zaujímavosť, svojho času ho zvládol spustiť aj iPhone 4S či prvá generácia iPadu mini. Každý moderný smartfón (alebo tablet) s tým teda nebude mať najmenší problém.

GTA San Andreas na iOS či Android. Oplatí sa kúpa?
V hre nechýba príbeh a ani legendárne misie – svetapple.sk

Po grafickej stránke urobili autori zmeny k lepšiemu. Pochopiteľne sa ale nejedná o žiadne zázraky. Mobilná verzia prináša krajšie textúry a oveľa lepšiu prácu so svetlom či odrazmi. Všimnete si ju najmä na karosériách automobilov, ktoré vyzerajú o niečo realistickejšie.

Na druhej strane však musíme skonštatovať aj negatívnu súčasť portu, ktorá sa týka vykresľovania. To je na počítačoch či herných konzolách oveľa „schopnejšie“ a hráč vidí lepšie do diaľky.

Celkovo na nás navyše mobilná verzia hry pôsobí „prázdnejším“ dojmom. Pravdepodobne sa tu neobjavujú postavy a vozidlá tak často, ako v originálnom prevedení. Napriek tomu sme však presvedčení o tom, že to svojmu účelu plne postačuje a GTA San Andreas vás bude stále baviť aj po vizuálnej stránke.

Klasická hra v ktorej chýba jedna zásadná vec. Ničomu to ale neprekáža.

Keď sa vás opýtame, na čo prvé si spomeniete pri názve GTA San Andreas, pravdepodobne vás napadnú slovné skratky typu: HESOYAM, WANRLTW, BAGUVIX a podobne… Jednalo sa o cheaty, ktoré k tomuto titulu nezameniteľne patrili. Pokiaľ sa chcete zabaviť na svojom iPhone aj týmto spôsobom, máme pre vás zlé správy. iOS a Android nič podobné defaultne nepodporujú. Samozrejme, že vynaliezaví ľudia našli spôsoby, ako ich tu spojazdniť, no pre bežného hráča sú príliš komplikované.

GTA San Andreas na iOS či Android. Oplatí sa kúpa?
GTA San Andreas na iOS či Android. Oplatí sa kúpa?

Na druhej strane ale celé prostredie, ako aj príbeh zostali úplne nedotknuté. Nájdete tu teda rovnaké autá, motorky, zbrane, oblečenie, budovy, osoby, tetovania atď… Samozrejmosťou sú všetky animácie a tak isto aj demolujúce sa objekty pri náraze, výbuchu či strieľaní. V hre sa nachádzajú aj mini-hry či dodatočné „extra“ bonusy, ktoré poznáme z klasickej verzie.

Prečítajte si tiež  Tesla má spôsob, vďaka ktorému môžete nechať svojho domáceho miláčika v aute aj keď ste na nákupe

Ovládanie môže byť kameňom úrazu

Z textu uvedeného vyššie ste už asi pochopili, že čo sa týka vizuálnej stránky GTA San Andreas, v princípe je presne taká, akú sme mohli od mobilnej verzie očakávať. Ako je na tom ale ovládanie, ktoré sa musí spoliehať na prvky integrované v displeji? Popravde nič moc… Funkcií, ktoré ovládate samostatnými tlačidlami je príliš veľa. Niekedy je to teda nekomfortné a občas urobíte aj niečo, čo ste neplánovali.

GTA San Andreas na iOS či Android. Oplatí sa kúpa?
Ovládanie je slabšou stránkou najmä na menších displejoch – svetapple.sk

Ikonky si samozrejme môžete premiestniť alebo prispôsobiť. Takisto sa dá zvoliť viacero spôsobov, akými budete napríklad ovládať auto. Ani v jednom prípade nám to však neprišlo ideálne. Občas to značne komplikuje hranie.

Hovoríme najmä o náročnejších misiách, kde sa vyskytuje veľa akcie. Tieto problémy sa našťastie dajú vyriešiť jednoduchým Bluetooth gamepadom. GTA San Andreas sa vďaka nemu hrá veľmi príjemne, špeciálne pokiaľ ho spustíte na väčšom displeji iPadu.

Hodnotenie a verdikt

Ako to uzavrieme? Úplne jednoducho. Samozrejme, že sa vám oplatí kúpa GTA San Andreas na váš iOS či Android smartfón. Je to nestarnúca klasika, ktorá vás vždy poteší originálnym príbehom, dialógmi, zábavou a všetkým ostatným, čo k tomu patrí. Na druhej strane ale nemôžete očakávať rovnaký zážitok, ako pri hraní pôvodnej PC alebo konzolovej verzie. Sú tu určite obmedzenia, ktorými žiaľ port pre mobilné zariadenia trochu trpí.

Pri objektívnom zhodnotení však nepoznáme lepšieho konkurenta, ktorý by nás na tejto platforme bavil viac. Za 5,99€ je to teda celkom dobrý deal. Celkové hodnotenie hry je 7/10 hviezdičiek. Radi by sme dali viac, no žiaľ nám v tom bráni komplikované ovládanie a chabé vykresľovanie. Aký je váš názor?

GTA San Andreas na iOS či Android. Oplatí sa kúpa?
GTA San Andreas na iOS či Android. Oplatí sa kúpa?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.