Silné heslo je vo väčšine prípadov to, čo vás delí od potencionálneho ohrozenia vašej bezpečnosti a straty osobných údajov na internete. Napriek tomu si ľudia nedajú povedať a práve heslu nevenujú pozornosť. Napokon to tak aj dopadá. Toto je 7 chýb, ktoré používatelia robia pri výbere hesla!

3Poskytujeme heslá stránkam, ktoré ich môžu ľahko zneužiť

Poskytujeme heslá stránkam, ktoré ich môžu ľahko zneužiť
Poskytujeme heslá stránkam, ktoré ich môžu ľahko zneužiť

Úplným základom bezpečnosti na internete je to, aby ste si dávali pozor, kam vaše heslá k jednotlivým službám zapisujete. Ak na vás vyskočí reklama, že ste vyhrali nový iPhone a stačí ak zadáte e-mail a heslo od Facebooku (aby vás napríklad „firma“ kontaktovala), určite viete, že to nemáte robiť. Tieto dáta sa automaticky odošlú autorovi reklamy a ten sa pomocou nich naozaj dostane na váš profil pod skutočnými prihlasovacími údajmi.

Tak isto za žiadnych okolností nezadávajte heslá do e-mailov. V súčasnej dobe je bežné, že od vás pýta pomerne vierohodný (napríklad ako od Google) e-mail vaše osobné údaje. Akonáhle ich sem napíšete a odošlete ich, dostane ich priamo človek, ktorému ste ich poslali. Opakuje sa teda scenár, ktorý sme popisovali vyššie.

V drvivej väčšine sa v týchto prípadoch jedná podvod. Vždy dávajte veľký pozor na to, kam teda heslo píšete. Ak si nie ste istý, že je stránka skutočná, radšej si to overte jednoduchým opätovným načítaním (zadajte jej adresu do vyhľadávača ručne). Pokiaľ sa predsa len napálite, nezabudnite okamžite heslo zmeniť. Stane sa to, nie je to hanba. Len v takomto prípade treba zachovať chladnú hlavu a čo najrýchlejšie konať.

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.