Aj keď sa to nezdá, smartfóny sa stali pevnou súčasťou našich životov už pred viac ako pätnástimi rokmi. Začalo s tým Apple, ktoré spustilo predaj svojho iPhonu 2G ešte 29. júna 2007.

Firma vo svojom prvom smartfóne používala operačný systém, ktorý bol podľa jej slov odvodený od OSX. Mnohí ľudia nevedia, že v čase uvedenia na trh neexistoval názov iOS (ten sa začal používať až v roku 2010 od vydania iOS 4) ale Apple softvér nazývalo oveľa jednoduchšie – iPhoneOS.

A aj keď bol iPhone v tomto smere prvý, jeho konkurencia vznikla pomerne rýchlo. Sergey Brin a Steve Horowitz zo spoločnosti Google ukázali už 5. novembra 2007 svoju  otvorenejšiu alternatívu pre iPhoneOS, ktorou bol Android.

V tento istý deň bola vydaná aj prvá beta verzia s označením Android 1.0. Aj preto dnešný dátum považujeme za „narodenie Androidu“.

V predaji sa dal Android vyskúšať až neskôr 

Ako môžete vidieť na videu pod týmto odstavcom, Android v roku 2007 vyzeral úplne ináč ako dnes. To sa napríklad o operačnom systéme iPhoneOS / iOS povedať nedá. Jeho dizajn sa síce upravil, no logika ovládania zostáva už pätnásť rokov rovnaká.

Dôvod, prečo sa prvý Android do takej miery líši od toho posledného je úplne jednoduchý. Vznikol totiž ako operačný systém, ktorý je vhodný pre použitie na zariadeniach s dotykovým displejom ale aj klasickými tlačidlami. V roku 2007 bola hardvérová klávesnica stále veľmi trendy a ponúkali ju desiatky výrobcov smartfónov.

A ak vás zaujíma, ako dlho spoločnosti Google trvalo, kým uviedla prvú oficiálnu verziu Androidu v sériovo predávanom smartfóne, odpoveď je necelý rok. Už 23. septembra 2008 sa začal predávať smartfón HTC Dream, ktorý mal ako dotykový displej, tak aj klasickú QWERTY klávesnicu. Išlo o zaujímavé „hybridné“ riešenie, ktoré si môžete pozrieť pod týmto odstavcom.

HTC Dream 2008 - prvý smartfón s operačným systémom Android
Zdroj: Wikipedia / Akela NDE

Od tej doby sa systém vyvíjal a vyvíjal, až kým nenarazil na súčasný stav. A ak vás zaujíma, aký má v roku 2022 Android podiel na trhu, tak je to zhruba 70 % vs 30 %, ktoré drží iOS. Pekný úspech, čo poviete?

Na záver len chceme pripomenúť náš SvetApple bazár, v ktorom dnes nájdete viac ako 500 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Prečítajte si tiež  New York ako prvé miesto kde bude zakázaný iPhone?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here