Ľudia hovoria, že sú z Apple v poslednej dobe sklamaní. Firma podľa nich už nie je tým, čím bola kedysi a postupne upadá. Na akciovom trhu to ale tak určite nevyzerá. Ide o druhú najhodnotnejšiu spoločnosť na svete hneď po ropnom gigantovi z Ázie. Začiatok roka 2020 bol mimoriadne úspešný a akcie prekonávajú všetky rekordy.

Hodnota spoločnosti Apple rastie raketovým spôsobom.

Ak patríte medzi tých, ktorí si myslia, že Apple upadá, vôbec to nie je pravda. Preukázal to aj začiatok roka 2020. Hodnota akcii AAPL prekonala po prvý krát hodnotu 300$ a v čase písania tohto článku sa držala dokonca na úrovni 300.35$ za kus. Čo je ešte lepšie, akcie majú ešte stále tendenciu rastu. Dokopy to dáva spoločnosti hodnotu až 1,33 bilióna amerických dolárov.

Pokiaľ si spomeniete na minulý mesiac, kedy sme písali o tom, že Apple už nie je najhodnotnejšia spoločnosť na svete, vtedy mali akcie výrazne nižšiu hodnotu. O rekordoch sa hovorilo pri sume 270$ za kus. Dokopy to tvorilo hodnotu „len“ 1,2 bilióna dolárov. Za približne 3 týždne ide teda o obrovský skok k lepšiemu.

Čo je ešte zaujímavejšie je však nárast oproti minimu, ktoré dosahovala spoločnosť 2. januára 2019. Hodnota jednej akcie dosahovala „len“ 142$ za kus. V tomto smere ide teda o viac ako 100% nárast! Mohla za to znížená produkcia iPhonov (ľudia oň nemali taký záujem v roku 2018 ako minulý rok) a tiež problémy s Čínou.

Hodnota spoločnosti Apple rastie raketovým spôsobom.
Hodnota spoločnosti Apple rastie raketovým spôsobom.

Za prekvapivé čísla môžu podľa analytikov AirPods a Apple Watch

K celej tejto veci sa prednedávnom vyjadril aj analytik spoločnosti Citi, Jim Suva. Ten tvrdil, že tržby, ktoré dosiahlo Apple tento rok predajom AirPods a Apple Watch prekvapili investorov. Jeho predikcie hovorili o rýchlom raste spoločnosti k hranici 300$ za akciu. Nakoniec sa to aj naplnilo.

Ako sme však naznačili v úvode, raketový rast akcii by nemal spomaľovať ani počas rokov 2020 a 2021. Práve v tomto období sa očakáva predstavenie väčšieho množstva iPhonov ako kedykoľvek pred tým. Okrem iného bude rásť aj záujem o bezdrôtové slúchadlá, inteligentné hodinky a iné produkty, na ktorých firma ešte len pracuje.

Spomeňme napríklad len prívesky AirTag, ktorých sa môžu predať milióny alebo VR/AR okuliare, ktoré prídu v 2021. Apple ma našliapnuté veľmi dobre. Budeme jej držať teda palce aby si to nepokazilo…

Apple už nebude najhodnotnejšia spoločnosť na svete.
Apple už nebude najhodnotnejšia spoločnosť na svete.
Prečítajte si tiež  Apple začalo predávať repasovaný iPhone XR.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.