Čínsky technologický gigant Huawei má vo svete zlé renomé, nakoľko sa často spája so špehovaním, za ktorým údajne stojí čínska vláda. A aj keď by ste si možno mysleli, že do budúcnosti si dá výrobca elektronických zariadení väčší pozor pri spracovávaní osobných údajov, škaredo by ste sa mýlili. Ako píše portál Techunwrapped, Huawei sa najnovšie postaral o nepríjemný škandál v Barcelone, kde sa zúčastnil veľtrhu MWC 2023.

Novinári, ktorí navštívili stánok tejto spoločnosti boli požiadaní, aby si na krk zavesili visačku, ktorú im Huawei poskytol. Akonáhle ukončili svoju návštevu, visačku mali vrátiť a pokračovať ďalej vo výstave. Niekto na to ale zabudol a po MWC 2023 sa prechádzal spolu s ňou. Medzi takýchto ľudí patril aj Francesco Palmieri z portálu Ceotech.it. Keď ju potom priniesol domov a rozobral, nestačil sa čudovať tomu, čo videl.

Na jeho nepríjemné prekvapenie zistil, že súčasťou visačky je aj mikročip, ktorým sú vybavené sledovacie zariadenia. Veľmi podobnú technológiu nájdete napríklad aj v AirTagu od spoločnosti Apple, ktorý sa dá na Slovensku kúpiť od 31 €. Huawei teda podľa odborníkov ignoroval zásady GDPR a bez povolenia prenasledoval návštevníkov výstavy MWC 2023. 


Tento článok vznikol aj vďaka internetovému obchodu Loopi.sk, kde nájdete kvalitné Apple príslušenstvo pre iPhone, Apple Watch, Mac, AirPods, AirTag a veľa ďalších. Na e-shope nájdete široký sortiment produktov v rôznych farbách a prevedeniach skladom, ktoré sú expedované do 24 hodín od zadania objednávky. Taktiež môžete zaplatiť veľmi jednoducho kartou ale aj cez Apple Pay, čo vám ponúkne vysokú bezpečnosť a tiež komfort.

LOOPI
REKLAMA

Pri bližšom skúmaní visačky sa ukázalo, že na jej zadnej strane sa nachádza text, v ktorom spoločnosť Huawei technológiu (ktorá bola jej súčasťou) spomína. Firma na ňu ale nikoho dopredu neupozornila a to je podľa expertov problém:

„Používame technológiu RFID a Bluetooth na zber údajov o čase prejdenia touto kartou Huawei pri vstupe do výstavnej oblasti Huawei, informácií o polohe v reálnom čase a informácií o čase pobytu držiteľov kariet Huawei vo výstavnej oblasti Huawei.“ 

Ku celej tejto nepríjemnej kauze sa vyjadril aj hovorca spoločnosti Huawei no jeho stanovisko bolo len veľmi strohé. V krátkom vyhlásení napísal: „Preukaz Huawei sa používa len v stánku a vracia sa pri odchode návštevníkov. Nie je potrebné sledovať polohu návštevníkov.“ čím zdôraznil, že firma nechcela sledovať nikoho polohu mimo svojej výstavnej plochy. 

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: Huawei to má v Európe zrátané. EÚ ho považuje za bezpečnostné riziko

Organizátori výstavy MWC 2023 ku celej veci napísali, že naznačovať, že spoločnosť Huawei niekoho sledovala je pomerne závažným obvinením. Aj preto celú vec vyšetrujú no v súčasnosti nedisponujú žiadnymi podrobnosťami, ktoré by vedeli poskytnúť médiám. Uvidíme teda, ako bude celý tento „záhadný“ prípad pokračovať.

Čo si o tejto kauze myslíte vy? Dajte nám vedieť do komentára.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here