Huawei je spoločnosť, ktorá sa snaží už roky napredovať so svojim fotoaparátom. Býva na prvých priečkach spolu so Samsungom a Applom. Tento krát ale predstavila absolútnu pecku. Huawei Mate 30 Pro dokáže natočiť spomalené video pri 7680 fps. iPhone dokáže len 240 fps!

Huawei Mate 30 Pro dokáže natočiť spomalené video pri 7680 fps

Spomalené videá možno nie sú niečo, čo budete točiť každý jeden deň ale môže to byť zábava, ktorá vás z času na čas chytí a vy si to budete chcieť vyskúšať. Huawei to dobre vie. Jeho nový model Mate 30 Pro bude schopný natáčať extrémne spomalené zábery.

Aj keď možno bude trochu trpieť rozlíšenie videa (to má byť len 720p), extrémne spomalenie je prvé svojho druhu v mobilnom zariadení. Bavíme sa tu až o 7680 fps. To je obrovský pokrok! Len pre predstavu, Apple možno nie je priekopníkom v spomalených videách. Jeho iPhone vie urobiť už niekoľko rokov 240 fps pri 1080p.

Na druhú stranu ale ani jeho konkurencia nie je tak popredu ako práve Huawei. Väčšina týchto smartfónov je schopná natáčať videá maximálne pri 960 fps. Čínsky výrobca túto hranicu prekročil celých 8x! Navyše neostalo to len pri rečiach ale pokračovalo to skutkami. Výrobca nám ukázal prvé reálne videá.

- Reklama -

Možno klamlivá technológia

Hoci to celé vyzerá oslnivo a Huawei určite svojim výkonom oslovil celý svet, treba povedať niečo aj na druhú stranu. Technológia možno nie je až taká poctivá ako na prvý pohľad vyzerá. Už pri svojom modeli Huawei P20 Pro využíval špeciálny softvér na zachytávanie videa pri 960 fps. Inými slovami telefón v skutočnosti zachytil “len” 240 fps a zvyšok sa špeciálnym spôsobom pripočítal. V tomto prípade predpokladáme, že to bude fungovať podobne aj keď už asi nie s 960 fps.

Novinka pravdepodobne dokáže zachytiť video pri frekvencii 960 fps už v základe. Hovorí sa dokonca, že tento základ môže byť až 1920 fps, ťažko povedať. Samotná firma nám z nejakého dôvodu neprezradila bližšie detaily a aj určite vedela prečo. Tak či onak, na zvyšných 7680 fps bude pravdepodobne telefón využívať náročné softvérové a nie hardvérové operácie.

Hoci je to trošku zavádzanie, pretože telefón nedokáže pravdepodobne skutočne zachytiť 7680 fps, technológia sa nám páči. Hoci sú zábery softvérovo upravované, konečný výsledok je dosť uspokojivý a tak sa Čínsky výrobca môže hrdiť fantastickým výsledok. Čo si o technológii myslíte vy? Čo poviete na prezentačné videá? My vravíme len toľko, že je škoda menšieho rozlíšenia. Pri FullHD by ale podobný výsledok zrejme nebol možný…

- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here