Prvá verejná beta verzia operačného systému iOS 10, ktorá prišla po prvej developerskej bete plnej chýb sa dostala aj k nám. Počas dní od sprístupnenia sme ju skúšali, testovali a nachádzali novinky a hlavne chyby, ktoré Apple do systému pridalo a neodstránilo. Poď sa pozrieť na to, čo sme zistili a aký pocit máme z pár dní používania budúcnosti iOSu.

iOS 10 Public Beta 1

Začnem asi tým, že k inštalácii bety sa potrebuješ prihlásiť do Apple Beta Software Programu, vďaka ktorému si môžeš sťahovať aktuálne a oficiálne verejné bety. Tak môžeš byť medzi tými, čo testujú ešte skúšobné verzie systému. Ako to už pri betách býva, nie sú úplne dokonalé a ani Apple nie je výnimkou. Aj tá verejná má kopec chýb, ktoré len tak ľahko nevyriešiš a nepomôže nič iné, ako ďalšia beta, ktorú Apple vydáva po niekoľkých týždňoch.

- Reklama -

iOS 10 by som charakterizoval ako nie veľkú aktualizáciu systému, ale len ako pridanie pár noviniek, ktoré si aj tak nevyskúšajú všetci. Od desiatky sa očakávalo viac a je škoda, že Apple zatiaľ nepridalo to, čo by sme všetci radi videli v iOS a každý deň používali.

Ovládanie, animácie a dizajn

Ovládanie celého systému je prakticky totožné s predošlou verziou a neobsahuje takmer žiadne veľké zmeny. Na desiatku si teda raz-dva zvykneš. Pribudli však nové gestá 3D Touch, ktoré som žiaľ nemal možnosť vyskúšať keďže iPhone SE rozpoznanie tlaku na displej nemá.

Príjemnou zmenou v prostredí systému môžu byť nové animácie, ktoré sú kratšie a plynulejšie. Zmena sa dotkla aj zobrazenia priečinkov, keďže ponovom nie je plocha priblížená, ale len rozmazaná a prechod je tiež rýchlejší. Posledné verzie iOSu čerpajú hlavne z iOS 7 z roku 2013 a desiatka nie je výnimkou. Až na menšie zmeny sme sa nedočkali výraznejších zmien okrem centra ovládania a hlásení, ktoré je síce nové no má svoje nevýhody.

iMessage

Apple aktualizovalo aj iMessage, ktoré podporujú nové emojis, ktoré si môžeš stiahnuť z App Store. Nové je tiež rýchle označenie (love, like, unlike, ha-ha, !!, ?) a gestá podobné z Apple Watch. Zmenou prešiel aj náhľad kontaktu, nahrávanie videa či hlasu, pridania fotky z knižnice, pridania hudby z Apple Music či animovaných emoji.

Nové odomykanie a centrá

Pre mnohých, ako aj pre mňa, je sklamaním odstránenia spôsobu odomykania “Odomknúť posunutím”. To síce môže byť vhodné pre nechcené otvorenie upozornenia, no v prvej verejnej bete vypnutie nefunguje podľa očakávaní.

Zmenou prešlo aj centrum upozornení, ktoré je prehľadnejšie a vyzerá rovnako na zamknutom a odomknutom iPhone. Centrum ovládania je taktiež pozmenené, no treba si naň zvyknúť, najmä ak máš zapnutú hudbu a chceš prejsť na inú skladbu. Zobrazí sa ti totiž prvá plocha, kde toto ovládanie nie je.

Taktiež je to podobné, ak chceš zapnúť napr. svietidlo a máš plochu s hudbou. Prehrávač hudby na zamknutom iPhone je napodiv lepší, keďže tlačidlá sú väčšie a lepšie sa ovládajú. Poteší aj jemná animácia náhľadu albumu pri prehrávaní a zastavení. Spočiatku sme mali problém so zobrazením obsahu widgetov v centre hlásení, no potom sa systém akosi spamätal a zobrazil všetko to, čo má.

Zdravie a Hodiny

Aplikácie Zdravie a Budík tiež prešli zmenou dizajnu a funkcií, ktoré sú odteraz prehľadnejšie. Sú tiež podstatne zaujímavejšie, keďže mám prehľad o svojej aktivite, napr. behu či počte krokov. Pribudli aj nové ukazovatele, jednoduchšie ovládanie a lepšia integrácia do systému a aplikácií tretích strán.

Aplikácia Hodiny prešla úplným redizjnom, ponúka tmavý režim zobrazenia a novinku v podobe funkcie Večierka, pomocou ktorej ľahko nastavíš čas, počas ktorej budeš spať a zobrazíš údaje o tvojom spánku v Zdraví. Vo Večierke sú dostupné aj nové, príjemnejšie tóny budíka, ktoré ťa zobudia príjemne – nie ako s tónom Radar, ktorý ťa vystrelí z postele. Podotýkam, že tieto nové tóny vo Večierke zvonia postupne od nižšej hlasitosti po tú, ktorú si nastavíš.

Hudba

Aj Hudba dostala nový dizajn, ktorý je oproti tomu predošlému oveľa lepší a jednoduchší. K dispozícii máš napr. stiahnutie skladby priamo zo zobrazenia playlistu bez potreby zobrazenia skladby v danom albume.

Prehrávač je taktiež nový a jednotný pre všetky skladby, ponúka dokonca možnosť prehrávania na inom zariadení jedným klepnutím. Ako sme už skôr informovali, služba Connect už nie je v dolnej lište, ale bola presunutá do časti Pre vás a klepnutím na tvoje konto. Aj playlisty od Apple sú prepracovanejšie a ponúkajú omnoho viac skladieb.

Tvoja knižnica sa končne otvorí ako prvá karta, hneď po otvorení aplikácie Hudba. Dobrá práca.

Záver

Samozrejme, že Apple do iOS 10 pridalo aj iné vylepšenia, ktoré sú dostupné cez rôzne funkcie v Nastaveniach. Tie sú síce považované za novinky, no reálna šanca na používanie na Slovensku je pri niektorých veľmi malá. Sami uvidíme, čo prinesie druhá verejná beta iOS 10, ktorá bude určite obsahovať opravy chýb, ktoré sme doteraz pozorovali.

iOS 10 je super oživenie systému, ktoré opäť raz hlbšie prepája všetky zariadenia ekosystému Apple a osvieži spôsob, akým ste doreaz iPhone používali. Bude sa vám teda zdať, že váš starší telefón opäť trochu omladol. My len dúfame, že s ostrým štartom výjde všetko tak, ako má a nebudú sa opakovať problémy, ako to bolo napr. pri iOS 8.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -