Apple dnes nečakane vydalo novú aktualizáciu mobilného operačného systému iOS 13.1. beta. Ide o veľmi vzácny krok, ktorý sa nikdy pred tým neudial. My sme si na update posvietili. Čo všetko prináša?

iOS 13.1. beta. Čo všetko prináša nečakaná novinka.

Nová verzia mobilného operačného systému iOS 13.1. prináša niekoľko nových funkcii, ktoré sme doteraz nemali k dispozícii. Tak isto ale vracia funkciu, ktoré boli odobraté počas testovacieho obdobia. Vývojári sledujú aj to, či je systém stabilnejší, rýchlejší a menej energetický náročný. Toto všetko by už iOS 13.1. mal spĺňať. Presnú odpoveď ale zatiaľ nepoznáme. Na to treba pár dní testovania.

Automatizácia

Nová funkcia, ktorú Apple priadlo do iOS 13 a následne ju z neho počas beta testovacieho obdobia odstránilo je späť. Teraz si môže používateľ bez problémov vytvoriť svoje vlastné osobné automatizácie v aplikácii skratky. Užitočná vec, ktorá určite zaujme viacerých.

iOS 13.1. beta. Čo všetko prináša nečakaná novinka. - svetapple.sk
iOS 13.1. beta. Čo všetko prináša nečakaná novinka. – svetapple.sk

Zdieľanie doby príjazdu

Opäť funkcia, ktorá pred časom zmizla a opäť sa vrátila. Našťastie. Je celkom užitočná. Umožňuje používateľovi zdieľať odhadovaný čas príjazdu s priateľmi či rodinou.

iOS 13.1. beta. Čo všetko prináša nečakaná novinka. - svetapple.sk
Odhadovaný čas príjazdu je späť – svetapple.sk

Úprava dynamických tapiet

Pokiaľ máte radi dynamické tapety, Apple sa s nimi v beta verzií iOS 13.1. vyhral ešte viac. Zmenil ich vzhľad a tiež pri niektorých farby. Doteraz boli výhradou len iPhonu X a novších produktov. Apple ale po novom odomyká túto možnosť aj používateľom so starším zariadením.

Ako hlasno mám AirPods?

Po nocom sa vám v okienku hlasitosti nebude zobrazovať zvuk ale ikonka AirPods. Samozrejme len za predpokladu, že ich máte cez Bluetooth prepojené so svojim iPhonom.

iOS 13.1. beta. Čo všetko prináša nečakaná novinka. - svetappl.sk
Tento krát vieme ako hlasno nám hrajú AirPods – svetapple.sk

HomeKit má nové ikonky

Spoločnosť Apple aktualizovala ikonky, ktoré predstavovali zariadenia v inteligentnej domácnosti. Tieto prvky sa tak isto objavili aj v novej beta verzii operačného systému macOS Catalina.

iOS 13.1. beta. Čo všetko prináša nečakaná novinka. - svetappl.sk
Nové ikonky HomeKitu – svetapple.sk

Vylepšila sa myš a iPade

Vývojár Steve Troughton-Smith tvrdí, že Apple zapracovalo na lepšej podpore myši. Tú si v iPadOS 13.1. stále môžete nastaviť len cez menu prístupnosti.

TestFlight upozonenie (pre beta verzie aplikácii)

Pokiaľ neviete čo znamená výraz „test fliht“ v technologickom svete, v princípe ním označujeme aplikácie, ktoré momentálne podliehajú beta testovaniu. Doteraz boli označené zelenou bodkou. Apple ju ale zmenilo na žltú.

iOS 13.1. beta. Čo všetko prináša nečakaná novinka. - svetappl.sk
Žltá nahradila zelenú – svetapple.sk

Písmo

Novinkou v iOS 13 je aj možnosť nainštalovať si písma priamo z obchodu AppStore. Túto možnosť môžete s iOS 13.1. naplno využívať. Urobíte to tak, že prejdete do Nastavenia>Všeobecné>Písma. Odtiaľto prejdete do AppStore. Problémom je, že zatiaľ sa v AppStore žiadne písma nenachádzajú. Chce to ešte chvíľu čas.

Prečítajte si tiež  Ako dlho musí priemerný Slovák pracovať na iPhone 15 Pro?

Nike

Malinká zmena prišla aj so spoločnosťou Nike. Táto značka po novom v aplikácii Watch určenej pre iPhone nenesie názov Nike + Run Club ale len Nike Run Club.

Watch

Keď už sme pri samotnej aplikácii Watch, tak tu sa tiež udiala malá zmena. Po novom bola pozmenená jedna sekcia, s názvom jas a veľkosť textu na jednoduchšie „displej a jas“.

Mapy

Odstránenie kolekcie z aplikácie Mapy po novom sprevádza aj informačné okno, ktoré sa vás pýta, či chcete tento krok skutočne učiniť.

iOS 13.1. beta. Čo všetko prináša nečakaná novinka. - svetappl.sk
iOS 13.1. beta. Čo všetko prináša nečakaná novinka. – svetappl.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJmacrumors
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.