Nákup iPhonu v dumách prevyšujúcich hranicu 1000€ nie je žiadna sranda a treba si to dobre rozmyslieť. V poslednom období sa veľa hovorí o batériách. a ich kvalite. Životnosť batérie v iPhone. Koľko vydrží cyklov?

Životnosť batérie v iPhone. Koľko vydrží cyklov? Neurazí, nenadchne

Pokiaľ máte v pláne nákup nového iPhonu, mali by ste vedieť, že nevydrží práve najdlhšie. Nabíjanie každý jeden deň pri obyčajnom používaní vás nemôže prekvapiť. Samozrejme nájdu sa aj takí, ktorí telefón nabíjajú raz za dva dni. Ide však skôr o používateľov, ktorý ho majú pri sebe ako o tých, ktorý na ňom neustále niečo robia.

Bežne vám teda nový iPhone XR, XS či XS Max vydrží zhruba 1 celý deň. Potom je nutné napojiť ho na nabíjačku a to značne ovplyvňuje živnotnosť Li-ion batérie. Práve kvôli častému a nie úplne správnemu nabíjaniu strácajú kapacitu omnoho rýchlejšie ako pri iných produktoch. Samotné Apple vám vie pri tom presne povedať, koľko by mal váš iPhone vydržať nabíjacích cyklov. Môžete si o tom viac prečítať na týchto oficiálnych stránkach spoločnosti.

Každopádne, počet nabíjaní, po ktorých dovŕšení by mala mať baterka vášho zariadenia stále minimálne 80% svojej pôvodnej kapacity je 500 cyklov (nabitie zariadenia z 0-100%). O tom v akom stave je na tom teraz sa môžete informovať prostredníctvo “Zdravie Batérie”, ktoré je po novom dostupné len pre originálne akumulátory vymenené v autorizovanom servise.

Apple a brutálna taktika ako odstaviť falošné batérie? Toto reálne hrozí. - svetapple.sk

Reálna životnosť baterky v Apple Watch je 2-3 roky. Potom ju už treba vymeniť.

Ako teda tieto nabíjacie cykli preložíme do ľudskej reči? 1 cyklus znamená jedno úplne plné dobitie. K dispozícii ich máte 500. To znamená, že 500 krát môžete iPhone doplna nabiť a potom úplne vybiť bez toho aby ste vážnejšie poškodili baterku. V reálnom používaní toto číslo predstavuje zhruba 2 roky. Po tejto dobe už môže byť batéria vo vašom iPhone o čosi slabšia a jej kapacita klesne na 80%. To však vôbec nemusí.

Sami máme skúsenosť s iPhonom X, ktorý bude mať o mesiac 2 roky a jeho kapacita je stále na úrovni 88%. Nabíjanie každý deň je pri tom úplná samozrejmosť. Znamená to teda, že batérie v iPhone sú predimenzované alebo garancia spoločnosti Apple “poddimenzovaná”. Tak či onak, po 2 rokoch by ste nemali pociťovať prakticky žiadne problémy. Tie sa začnú objavovať až medzi druhým a tretím rokom. Sporadicky po 3. rokoch treba baterku meniť pri väčšine zariadení. Už nefunguje tak ako má a nepodporuje plný výkon zariadenia.

Cena tejto výmeny sa pohybuje rôzne. Všeobecne je to však zhruba 50-100€. Odporúčame vám aby ste si to nerobili sami. Jednak je vaše zariadenie stále vodotesné a prachotesné, čo by tak mohlo aj ostať a po druhé ak vymeníte batériu inde ako v autorizovanom servise, Apple vám neumožní sledovať naďalej jej zdravie. Samozrejme tak neriskujete ani to, že vám namontujú čínsku náhradu alebo niečo podobné.

Video ukazuje, prečo by ste si nikdy nemali meniť baterku sami a ani lacnom servise. - svetapple.sk
Životnosť batérie v iPhone. Koľko vydrží cyklov? – svetapple.sk
ZDROJapple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here