Apple už od počiatku používa v iOS jeden prvok, ktorý sa prakticky nezmenil. Je to indikátor hlasitosti, ktorý sa vám zobrazí po pridaní alebo odobratí intenzity na postrannom tlačidle. Nejde o najpraktickejšie riešenie, pretože prekrýva veľkú časť displeja. iOS 13 má nový indikátor hlasitosti, zatiaľ to ale na veľký úspech nevyzerá.

Starý indikátor používa Apple už roky.

Starý indikátor pozná každý z nás a to nie len z iPhonu či iPadu ale prakticky aj z počítačov Mac, kde nie je príliš odlišný. Jeho dizajn je otázny, niekomu prekáža, niekto si ho ani nevšimne a inému sa možno páči. Faktom ale ostáva, že pri používaní môžu byť reálne problémy s jeho zobrazovaním, nakoľko prekrýva obsah na obrazovke.

Nový operačný systém pre iPhone/iPad má byť predstavený už dnes. iOS 13 má nový indikátor hlasitosti. Naznačil to únik. Už nebude prekrývať značnú časť displeja. Neznamená to ale, že bude krajší.

iOS 13 má nový indikátor hlasitosti. Žiaľ, je to z cesta z blata do kaluže. - svetapple.sk
iOS 13 má nový indikátor hlasitosti. Žiaľ, je to z cesta z blata do kaluže. – svetapple.sk

iOS 13 má nový indikátor hlasitosti, ktorý ale nevyzerá úplne najlepšie.

Informácie o tom, že iOS 13 má nový indikátor hlasitosti pochádzajú z úniku, ktorý veľmi tesne pred predstavením odhalil známy leaker, BenGeskin. Nevedno ako sa k novému systému tak rýchlo dostal, faktom ale ostáva, že po novom to nebude o moc lepšie. Pravda, nový indikátor už nebude prekrývať celý stred obrazovky a bude sa zobrazovať napravo (tesne pod intenzitou signálu).

Čo je určite praktickejšie riešenie, nakoľko pri používaní prakticky nebude prekážať. O elegantnom riešení situácie (tak ako sme pri Apple zvyknutí) sa ale hovoriť úplne nedá. Hlavný dôvod je ten, že nový indikátor je prakticky totožný s tým, ktorý nájdeme v ovládacom centre (po potiahnutí obrazovky v pravom hornom rohu). Nie, že by bol vizuálne škaredý ale jeho umiestnenie nie je práve najšťastnejšie. Horná časť totižto zasahuje to políčka, ktoré znázorňuje stav signálu prípadne režim lietadlo a podobne.

Toto jednoducho nevyzerá dobre a hoci je to praktickejšie s čistotou a eleganciou nemá takéto umiestnenie vôbec nič spoločné. Samozrejme, že ide iba o detail, ktorý zrejme 80% používateľov prehliadne a ani sa nad ním nepozastaví. Na druhú stranu sa ale treba zamyslieť nad tým, prečo máme iPhony tak radi. Ich popularita nie je vysoká len kvôli tomu, že vyzerajú dobre. Ich popularita je vysoká aj preto, lebo sa tvária ako dokonalé. Takéto chyby ale kazia celkový dojem a aj vyše 1000€+ eurového produktu sa stáva iba priemerný.

My dúfame, že daný obrázok ukazuje buď chybu alebo beta testovanie, ktoré do septembra Apple ešte doladí. Ak nie, určite budeme sklamaní.

iOS 13 má nový indikátor hlasitosti. Žiaľ, je to z cesta z blata do kaluže. - svetapple.sk
Klasický indikátor niekomu prekážal, nový mu bude možno vadiť. – svetapple.sk

zdroj: twitter

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

2 KOMENTÁRE

  1. V aktualnej verzii ios 13 je hlasitost na inom mieste, hned napravo od tlacidiel hlasitosti, je to kompakte a zaujimave, akonahle zvysite alebo znizite hlasitost viac krat tak sa indikator este viac zmensi a stale bude vyzerat cool

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here