Spoločnosť Apple usporiadala po roku veľkú mediálnu konferenciu, na ktorej nám predstavila úplne nový iPhone 15 a iPhone 15 Plus. Obe zariadenia síce na prvý pohľad vyzerajú podobne, ako minuloročné verzie iPhone 14 / iPhone 14 Plus, no po technickej stránke sú omnoho vyspelejšie.

Zariadenia prešli v prvom rade miernou zmenou dizajnu. Stále si zachovali elegantné tvary, no v rohoch dostali jemné zaoblenie, čo má dopomôcť k celkovo lepšej ergonómii používania. Ako materiál tu spoločnosť Apple opäť použila odolný hliník, na ktorý sme zvyknutí aj z ostatných rokov a v zadnej časti sme sa stretli s prepracovaným matným sklom po vzore modelov „Pro“.

Samotné matné sklo je pred vyleštením nanokryštalickými časticami spevnené optimalizovaným procesom výmeny iónov a vyleptaním, aby sa vytvoril luxusný, textúrovaný matný povrch. Presne tak ho opisuje výrobca na svojej oficiálnej stránke.

Základný iPhone 15 má prepracovaný displej so 6,1″ alebo 6,7″ uhlopriečkou, ktorého súčasťou je Dynamic Island, vďaka čomu pôsobí oveľa modernejšie. Displej má tiež vyšší jas. Štandardne môže mať 1 600 nitov, no na slnku sa dokáže krátkodobo zvýšiť až na 2 000 nitov. Nechýba tu ani špičková ochrana Ceramic Shield, ktorá prišla po prvýkrát ešte v iPhone 12 v roku 2020. 

iPhone 14
Zdroj: Apple

Kľúčovou novinkou v dizajne aj spôsobe používania zariadenia je nový USB-C port, ktorý raz a navždy nahradil Lighnting port. Spoločnosť Apple bola ku tejto zmene donútená zo strany EÚ, ktorá USB-C port vyžaduje od každého elektronického zariadenia, ktoré sa bude predávať na jej území od konca roku 2024.

iPhone 15 prekvapí výkonom a funkciami

iPhone 15
Zdroj: Apple

„Pod kapotou“ zariadenia sa v roku 2023 ocitol modernejší procesor A16 Bionic, ktorý mal premiéru v iPhone 14 Pro a spoločnosť Apple ho vyrába 4 nm výrobným procesom. Zákazníci sa môžu tešiť na 16-jadrový Neural Engine, ktorý je schopný vykonávať až 17 biliónov operácií za sekundu, 5-jadrové GPU, ktoré ponúka o 50 % viac priepustnosti, než pri predošlom čipe A15 Bionic a tiež 6-jadrové CPU.

Tento čip je extrémne výkonný a úsporný, vďaka čomu poskytne iPhone 15 spolu s veľkým akumulátorom aj veľmi dlhú výdrž batérie. Apple síce na evente neprezradilo, akú bude mať toto zariadenie operačnú pamäť RAM, no na základe špecifikácii môžeme predpokladať, že pôjde o kapacitu na úrovni 6 GB.

Novinkou je tiež vylepšená schopnosť vyhľadávať predmety cez Ultrawideband čip druhej generácie. Zariadenie to dokáže v porovnaní s predchádzajúcou generáciou až na trojnásobnú vzdialenosť. Vďaka tejto inovácií sa tiež otvára nový spôsob používania funkcie Precision Finding pre funkciu Nájsť priateľov. Pužívatelia iPhonu 15 môžu medzi sebou zdieľať polohu a nájsť sa navzájom, dokonca aj v davoch. To bude super napríklad na koncerte.

Prečítajte si tiež  Návod: Pozrite sa na spôsob, ako v iOS fotiť dlhú expozíciu!
iPhone 15
Zdroj: Apple

Apple tiež vylepšilo kvalitu audia pre hovory, vďaka lepšej izolácií okolitých zvukov. Osoba na druhej strane bude skrátka počuť len váš hlas a nebudú ju rušiť žiadne okolité ruchy.

V iPhone 15 sa pracovalo aj na fotoaparátoch 

iPhone 15
Zdroj: Apple

Základný iPhone 15 prešiel pomerne veľkou zmenou aj v zadnej časti, kde Apple zásadným spôsobom vylepšilo zadné kamerové moduly. Hlavný snímač má po novom 48 Mpx a spolu so štvorpixelovým snímačom a 100-percentným zaostrením pixelov pre rýchle automatické zaostrovanie dokáže poskytnúť celkovo lepšie vlastnosti počas fotenia.

Zlepšili sa aj možnosti optického priblíženia. Zariadenie má síce iba dve šošovky fotoaparátu, no vďaka vylepšenému hlavnému snímaču sa správa tak, ako by boli až tri. K dispozícii budete mať 0,5x, 1x a dokonca aj 2x priblíženie.

Apple okrem navýšenia rozlíšenia tiež predstavilo nový predvolený 24 Mp režim pre fotky, ktoré sú stále dostatočne kvalitné a dokážu zobraziť aj najjemnejšie detaily, no zároveň sú aj oveľa menej náročné na úložisko. To ocenia najmä majitelia základných 128 GB modelov.

iPhone 15 a iPhone 15 Plus má samozrejme ešte stále aj ultraširokouhlý objektív, ktorý sa vám hodí najmä na obsah pre sociálne siete a natáča špičkové video s optickou stabilizáciou snímačov.

iPhone 15
Zdroj: Apple

Nechýbajú tu ani rôzne režimy, ako ten filmový alebo akčný alebo prepracované portréty so zlepšeným bokeh efektom. Technologický gigant ich dokonca opisuje, ako portréty úplne novej generácie. Majú ostrejšie detaily, živšie farby a vylepšený výkon pri slabom osvetlení. Pre ich zachytenie už dokonca nemusíte ani prepínať do režimu portrét. 

Vďaka novým technológiám dokáže základný iPhone 15 a iPhone 15 Plus fotiť výrazne lepšie aj v zhoršených svetelných podminkach a nová funkcia Smart HDR zachytí objekty a pozadie s realistickejším vykreslením odtieňov pokožky, pričom zaistí, že fotografie budú mať jasnejšie svetlá.

iPhone 15 fotka
Zdroj: Apple

Fotoaparáty teda prešli skutočne veľkou zmenou, ktorý nie je zanedbateľná a poteší používateľov po celom svete. V tomto odvetví je spoločnosť Apple skrátka jednotka.

iPhone 15 zlacnel a má úplne nové farby

iPhone 15
Zdroj: Apple

Nové zariadenie prichádza opäť v zaujímavej farebnej kolekcii. iPhone 15 si zákazníci môžu zaobstarať v elegantnej čiernej, zelenej, modrej, žltej a tiež ružovej. Samotná farebná paleta je pomerne bohatá a tak veríme, že si tu bez väčších problémov každý nájde to svoje.

Zmeny nenastali ani v oblasti úložiska, kde iPhone 15 a iPhone 15 Plus stále štartujú na štandardných 128 GB. Pre účely bežného spotrebiteľa je to, ale úplne dostatočná hodnota a preto tomu rozumieme. Na výber je tiež 256 GB model a vrcholový 512 GB model.

Prečítajte si tiež  Hry z Windowsu na novom Macu s čipom M1? Vďaka CrossOver žiaden problém!

Nakoniec vás potešíme ešte jednou správou a to tou, že iPhone 15 v roku 2023 vôbec nezdražel, ale naopak ešte zlacnel. Dôvodom je zmena kurzu eura voči doláru.

Slovenská cena za iPhone 15

  • iPhone 15 (128 GB) –949 € (899 €)
  • iPhone 15 (256 GB) – 1079 € (1019 €)
  • iPhone 15 (512 GB) – 1329 € (1249 €)

Slovenská cena za iPhone 15 Plus

  • iPhone 15 Plus (128 GB) – 1099 € 
  • iPhone 15 Plus (256 GB) – 1229 €
  • iPhone 15 Plus (512 GB) – 1479 €

Poznámka: Cena v zátvorka je predstavuje oficiálnu cenu, za ktorú sa predával v roku 2022 iPhone 14 a iPhone 14 Plus v jednotlivých pamäťových prevedeniach. 

Predobjednávky na iPhone 15 a iPhone 15 Plus odštartujú už v piatok, 15. septembra 2023 a zariadenia si budeme môcť zaobstarať o týždeň neskôr, opäť v piatok 22. septembra 2023.

iPhone 15 nie je „brutálne revolučný“, ale dostatočne inovovaný 

iPhone 15
Zdroj: Apple

Ako teda môžete vidieť sami, iPhone 15 a iPhone 15 Plus nie je žiaden „brutálne revolučný produkt“, no dôležité je poznamenať, že sa na to ani nesnaží hrať. Apple chce týmto smartfónom v najbližších 12 mesiacoch zaujať spotrebiteľa, ktorý je skôr priemerný a vyžaduje moderné technológie v elegantnom balení za normálnu cenu.

Nie všetci si predsa potrpíme na špičkových prevedeniach Pro, ktoré začínajú byť po finančnej stránke čoraz viac nedostupné.

iPhone 15
Zdroj: Apple

Spoločnosť Apple na evente Wonderlust predstavila celú nádielku nových produktov. Neukázal sa tu iba nový iPhone 15 v štyroch samostatných verziách, ale aj Apple Watch Series 9 či Apple Watch Ultra 2. generácie. Pokiaľ si chcete prečítať všetko o tejto konferencií, nájdete to na tomto odkaze.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -