Pokiaľ ešte netestujete iOS 14 beta 1, musia vám stačiť informácie z nášho sledovania. Už počas prvých dní sme si všimli zvláštne oranžové a zelené bodky, ktoré sa zobrazujú v pravej hornej časti displeja (nad signálom). Chvíľu nám trvalo, kým sme prišli na ich účel. Dnes už ho poznáme. Je to súčasť lepšieho zabezpečenia.

iOS 14 – dve farebné bodky

Apple nám sľúbilo, že sa v novom operačnom systéme zameria na bezpečnosť. Pribudlo hneď niekoľko funkcií, ktoré chránia používateľa a takisto aj jeho osobné údaje. Jednu z nich vám teraz predstavíme a pokiaľ máte možnosť testovať iOS 14 beta 1, možno ste si nad ňou už lámali hlavu.

Na čo slúžia oranžové a zelené bodky, ktoré sa niekedy objavujú na ukazovateľom signálu? Odpoveď je úplne jednoduchá. Jedná sa o indikátor toho, či aplikácia ktorú máte momentálne aktivovanú využíva mikrofón alebo kameru/fotoaparát.

Oranžová bodka: zapnutý mikrofón

Zelená bodka: zapnutá kamera/fotoaparát

iOS 14 dostal skvelú minimalistickú bezpečnostnú funkciu.
Všimnite si oranžovú bodku

Na čo je to dobré? Používateľ je neustále informovaný, či nedochádza k zneužívaniu niektorých funkcií zariadenia. Samozrejme, konkrétna appka nemusí byť zapnutá. Stačí aby bežala na pozadí. Pokiaľ si všimnete, že vám v hornej časti svieti zelená alebo oranžová bodka, môžete hneď zistiť, ktorá aplikácia za tým stojí.

Apple myslelo aj na tento detail a tak umožnilo používateľovi získať dodatočné informácie po „stiahnutíovládacieho centra. Tu sa vypíše konkrétny softvér s konkrétnou farbou a funkciou. Jedná sa iba o drobnosť, no rušiť vás určite nebude. Kto však vie, možno zistíte, že váš mikrofón alebo fotoaparát využívajú aj appky, ktoré ho jednoznačne nepotrebujú.

iOS 14 dostal skvelú minimalistickú bezpečnostnú funkciu.
iOS 14 dostal skvelú minimalistickú bezpečnostnú funkciu.
iOS 14 dostal skvelú minimalistickú bezpečnostnú funkciu.
iOS 14 dostal skvelú minimalistickú bezpečnostnú funkciu.

Prečítajte si tiež  Nokia 3310 má 20 rokov. Medzi telefónmi je rovnako ikonická ako iPhone medzi smartfónmi!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.