Spoločnosť Apple predstavila CarPlay ešte v roku 2014. Od tej doby sa postupne vyvíja a získava podporu takmer všetkých nových automobilov. S príchodom iOS 14 obdržal ďalšie novinky, ktoré stoja za zmienku.

1. Podpora vlastných pozadí

iOS 14 carplay

Tvorcovia používateľského rozhrania poskytli po dlhých rokoch možnosť nastavenia vlastného pozadia. Zbavíte sa tak nudnej čiernej. Na výber máte z piatich predvolených tapiet, pričom každá poskytuje svetlú a tmavú verziu (deň a noc).

Sklamaním je možno fakt, že si sem nedokážete pridať fotografiu alebo obrázok z galérie (iPhonu). Apple chce mať dizajn prostredia striktne pod kontrolou a zatiaľ nám ho nedovolilo individualizovať. Možno nabudúce.

2. Podpora pre nové kategórie aplikácií

Zrejme ste o tom ani nevedeli, no pre CarPlay boli vždy podporované iba obmedzené druhy appiek. V rámci iOS 14 sem pribudli nové kategórie, vďaka čomu je použitie o niečo „pestrejšie“.

Objavuje sa tu softvér, ktorý vám zobrazí najbližšie nabíjacie stanice, aplikácie pre parkovanie, rozvoz jedál a podobne. Dnes ho tu popravde ešte veľa nie je, no chce to iba čas.

3. Vylepšenia Siri

5 tipov a trikov, ktoré môžete používať pri Apple CarPlay.

Tak ako už býva zvykom, zlepšila sa aj asistentka Siri. Hoci stále nevie po slovensky, oproti iOS 13 je o niečo inteligentnejšia a schopnejšia.

Po novom dokážete rozosielať hlasové správy. Doposiaľ to fungovalo len na báze diktovania textu, čo však z nášho pohľadu nebolo celkom ideálne.

Hlasový asistent sa často mýlil, pretože nerozumel. Ak sa Siri naučí rozprávať aj v našom rodnom jazyku, CarPlay bude dávať úplne nový zmysel. Na to si však počkáme minimálne rok.

4. Horizontálny stavový riadok

Technologický gigant myslel aj na používateľov, ktorí majú multimediálny systém postavený na výšku. Pokiaľ je to aj váš prípad, stavový riadok si môžete umiestniť do dolnej časti rozhrania. Získate tým oveľa lepšie rozloženie aplikácií. Je to iba detail, no pre niekoho veľmi podstatný.

5. CarKey

BMW Connected prichádza s podporou CarKey. Tieto vozidlá ho budú podporovať.

Dobre, možno nejde o funkciu CarPlay, no určite s ňou súvisí. Apple zmení spôsob, akým používate kľúče od auta. Na to, aby ste ho odomkli a naštartovali vám postačí podporovaný iPhone (funkciu musí podporovať aj vozidlo).

Akonáhle sa usadíte v interiéri, zariadenie položíte na bezdrôtovú nabíjačku a zapnete si CarPlay. Ekosystém Applu nebudete mať len v kancelárii alebo v obývačke. Presunie sa aj do vášho auta. Za nás skvelá novinka.

Prečítajte si tiež  Komentár: iPhone zrejme nikdy nedostane USB-C. Apple tvrdo pracuje na inom riešení
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.