Pred niekoľkými dňami bola zverejnená informácia, že spoločnosť Apple hľadá nových pracovníkov pre vývoj slovenskej Siri. Po 9 rokoch som konečne nadobudol pocit, že sa v tejto veci “pohli ľady”. Prítomnosť nového jazyka zmení spôsob, akým väčšina z nás používa svoje “jablkové” zariadenia.

Siri v angličtine

Hlasovú asistentku si môžete prepnúť do viacerých jazykov. Drvivá väčšina používateľov (vrátane mňa) ju má nastavenú v angličtine. Je to úplne logické a pochopiteľné.

- Reklama -

So Siri komunikujem v podstate už od roku 2011, kedy sa predviedla v iPhone 4S. Za ten čas sa až neuveriteľným spôsobom zmenila a vyvinula. Je oveľa inteligentnejšia a schopnejšia.

Na rovinu môžem napísať, že som si ju celkom obľúbil. V posledných rokoch už nemám pocit, že sa rozprávam “s robotom”. Príde mi skôr ako dobrý anglický kamarát (je to divné ale naozaj to tak funguje).

No a hoci ovládam cudzí jazyk na solídnej úrovni, stále sa zmôžem len na jednoduchšie povely (Call [meno], Search Wikipedia for [téma], What time is it?). Samozrejme, že by som ju mohol využívať oveľa efektívnejšie. V angličtine mi to ale nepríde také atraktívne.

Nové možnosti

Pokiaľ Apple pracuje na implementácii slovenského (alebo aj českého) jazyka do Siri, tak predpokladám, že po jeho vydaní sa zmení celý spôsob, akým využívam svoje zariadenia.

Hlasovú asistentku som azda nikdy nepožiadal o pomoc pri práci na MacBooku. To isté platí aj o slúchadlách AirPods Pro. Dnes si ani neuvedomujem, že je v týchto produktoch vôbec prítomná. Jednoducho ju ignorujem.

Ak by ale hovorila mojim materinským jazykom, možno by ma niektoré povely napadli automaticky. Určité veci si komplikovane preklikávam (skladby) alebo vyhľadávam (informácie na internete). Stačila by pri tom jednoduchá otázka nasmerovaná do mikrofónu.

Zabúdať by som nemal ani na domáci reproduktor HomePod. Áno, kúpite ho aj na Slovensku, no v princípe nepochádza z oficiálnej distribúcie. Apple ho sem nedodáva. Dôvodom je absencia jazyka, pre ktorú by ho veľa ľudí nedokázalo oceniť (a zrejme by ho ani nenakupovali).

Aby som to teda zhrnul do stručného záveru, dnes majú naše iPhony, iPady, Apple Watch, MacBooky a všetky ostatné produkty šikovného hlasového asistenta, ktorého však nie sme schopní využívať “správne”. Sám si myslím, že s ním pracujem maximálne na 20% reálneho potenciálu, čo je obrovská škoda.

Ak sa však stane v blízkej budúcnosti prístupnejší, jeho popularita extrémne porastie. Ľudia na Slovensku začnú používať Siri úplne podvedome a nespomenú si na ňu iba v situáciách, kedy nemajú na výber (napríklad pri šoférovaní alebo s plnými rukami pred telefonátom).

Do komentára mi nezabudnite napísať, ako sa na celú túto vec pozeráte vy. Upozorňujem tu na fakt, že článok bol písaný z môjho subjektívneho pohľadu. Predpokladám, že každý môže vnímať takúto rozsiahlu tému trochu ináč. Budem rád za každý váš názor a poznatok.

- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

8 KOMENTÁRE

 1. Používať Angličtinu v hlasovom asistente je další krok k precvičovaniu jazyka. Ktorý je čím ďalej tým viac štandardom už aj na Slovensku. Kto nie je lenivý ľahko si dane výrazy čo nepozná vygoogli(Google hádam poznáte?)netreba byť až tak pohodlný v tomto konzumnom svete ktorý aj tak väčšinu strávite za mobilom alebo PC. Hovoríte tu o dostatočnej znalosti anglického jazyka no aj tak vám to robí problém????!! Tak asi neviete teda anglicky alebo vam je azda trapne keď niekto počuje vašu výslovnosť?

 2. Môžem vedieť, prečo bol odstránený môj komentár? Očakávate komentáre ale konštruktívnu kritiku neodkážete prijať?
  Normálne slušne a bez urážania som vyjadril názor, že Vaše články sa už nedajú čítať z dôvodu nedodržiavania základov gramatiky.
  Váš web sledujem dlho a čím ďalej, tým viac gramatických chýb. To je prostý fakt. Ak na to niekto upozorní, odstránia mu komentár.

  • Ahoj Stano, komentár sme nevymazali zámerne. Na gramatike sa pokúsime zapracovať (články sú opravované niekoľko hodín po zverejnení).

  • Stano tento portál je o mobilných technológiách. Nie je to okienko Jazykovedného ústavu SR. Ja som človek s niekoľkými akademickými titulmi (telekomunikácie a informatika) a chyby si nevšímam, iba obsah. Sám občas “pekné” vyprodukujem ? (preto mám asi dve asistentky ??). Keď chcem dcéru naštvať (vyštudovaná slovenčinárka) , tak jej poviem, že súboj o spisovnú Slovenčinu mal vyhrať Bernolák – píš ako počuješ… ? Pre nás technokratov, by to bolo jednoduchšie ?

   • To, že je tento portál o mobilných technológiách, je úplne irelevantné. Samozrejme, obsah je prvoradý a tiež tento web navštevujem kvôli obsahu. Ide však o to, že bez ohľadu na obsah webu, by mal spĺňať aspoň nejaké štandardy a medzi tie určite patrí aj gramatika. Sem-tam sa nejaká chyba dá ospravedlniť, ale ak sa dlhodobo objavujú chyby typu nominatív množného čísla, pre/po – idem po vodu pre koňa, nie pre vodu pre koňa, alebo samé “čechizmy” (varianta – CZ slovo a variant – SK) a podobné hrubé chyby, tak je vhodné na chyby upozorniť.

    Každopádne, nie som nejaký troll alebo hejter. Web navštevujem pravidelne a patrím medzi fanúšikov. O to viac ma to mrzí, že sa to objavuje častejšie a ľuďom, ktorí ovládajú gramatiku sa takéto články nečítajú príjemne. Napísal som iba konštruktívnu kritiku a tá sa dá prijať.
    Iba pre informáciu – nie som žiaden slovenčinár ani nič podobné.

    Ale aby sme zas neboli mimo témy, s článkom v podstate súhlasím. Siri využívam v angličtine, ale tiež iba na základné povely. Považujem sa za plynule anglicky hovoriaceho, no nie je mi to úplne komfortné komunikovať so Siri v angličtine. Tiež to nejako neviem vysvetliť, asi je to taký “spoločenský zvyk”. Všetci ľudia v mojom okolí, čo vlastnia produkty Apple, sú na tom dosť podobne. Základné povely áno, no na zložitejšie veci Siri nevyužívajú.

    Slovenská Siri by mohla byť fajn, ale slovenčina je dosť komplikovaný jazyk na takého vyskladané robotické vety a kto vie, ako by to vo finálnej verzii vyzeralo. Ak to však bude fungovať tak ako má, bude to super.

    • Ahoj Stano, veľmi ma mrzí, že s kvalitou mojich článkov nie si spokojný a konštruktívnu kritiku prijímam v plnej miere. Som rád, že si vyjadril svoj názor a sľubujem, že sa na tom pokúsim zapracovať. Žiaľ takýto proces netrvá dni a ani týždne ale skôr mesiace. Som veľkým nadšencom spoločnosti Apple a text je jediný prostriedok, cez ktorý dokážem vyjadriť svoje myšlienky (chcel by som pridať aj video prípadne podcast). V škole som nepatril medzi “jednotkárov” a napriek tomu chcem, aby tento portál kráčal čo možno najprofesionálnejším smerom. Dúfam, že zostaneš našim fanúšikom a v budúcnosti sa to všetko zlepší. Sám sa na tom snažím pracovať, no ako vidíš, nie je to jednoduché.

   • Viete si predstaviť, ako by to vyzeralo, keby sa podobný argument ( Ja som človek s niekoľkými akademickými titulmi (telekomunikácie a informatika) a chyby si nevšímam, iba obsah.) začal uplatňovať na cestách? Je mi jedno ako, hlavne, že sa dostanem z bodu A do bodu B (a prejde v opačnom smere jednosmerku). Načo sú nám predpisy, jazdi ako vieš. Človek, ktorý napíše v troch vetách (teraz nehovorím o vás) štyri hrúbky, môže mať 100x pravdu, aj tak vyzerá ako nedovzdelaný idiot. (pozor, netvrdím, že je, ale že vyzerá)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here