Na internete sa objavujú náznaky toho, že iOS 18 bude tým najpokročilejším a najrevolučnejším updatom v histórii iPhonu. Nadchádzajúca aktualizácia však nezaujme len novými funkciami, ale aj špičkovým zabezpečením. Nové vychytávky založené na prvkoch generatívnej umelej inteligencie (AI) budú poväčšine spracované priamo na zariadení. Čo však zvyšok?

Hoci niektoré náročnejšie úlohy budú musieť byť procesované na externom cloude, ani to neznamená, že to akýmkoľvek spôsobom ohrozí vašu bezpečnosť. Gigant z Cupertina sa zaviazal k ochrane osobných údajov používateľov, čo dokazuje už dlhé roky v rámci svojich operačných systémov. Teraz však spoločnosť prijíma nové kroky, aby v tomto smere ešte viac posilnila.

Apple chystá extrémne zabezpečenie pre AI výpočty 

Serverová infraštruktúra Apple AI bude poháňaná inovatívnou kombináciou čipov M2 Ultra a M4, ktoré sú súčasťou aktuálnej ponuky v Macoch a iPad Pro.

Podľa portálu The Information, Apple plánuje implementovať technológiu Secure Enclave do svojich serverových čipov. Táto technológia by mala izolovať spracovávané údaje tak, aby neboli prístupné ani pre interné systémy spoločnosti.

iOS 18
Zdroj: YouTube / Concept Central (snímka obrazovky)

Správa ďalej zdôrazňuje, že Apple sa snaží o dôverný počítačový prístup, ktorý by mali poskytnúť vysokú úroveň ochrany súkromia. S technológiou „confidential-computing“ by Apple mohol spracúvať AI údaje v cloude, čím by sa prístup pre potenciálnych útočníkov a hackerov znemožnil.

Tento prístup by tiež znížil riziko, že by Apple musel niekomu poskytnúť osobné údaje z jeho serverov na základe vládnych alebo právnych požiadaviek.

V dlhodobom horizonte má Apple ambíciu presunúť výpočtový výkon budúcich nositeľných zariadení na servery vybavené vlastnými čipmi. Tento strategický krok by mohol umožniť spoločnosti navrhnúť ešte tenšie a ľahšie zariadenia podobne, ako v prípade novej generácie iPadu Pro s čipom M4.

Prečítajte si tiež  Google znemožní používanie starých Androidov už v septembri. Čo sa stane potom?

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -