Spoločnosť Apple sa chystá predstaviť iOS 18 na júnovej konferencii Worldwide Developers Conference 2024 (WWDC 2024) a očakávania zo strany komunity sú skutočne veľké. Predpokladá sa, že technologický gigant bude klásť dôraz na vylepšenia umelej inteligencie, čo odráža rastúci záujem o produkty, ako je ChatGPT.

Podľa únikov prinesie iOS 18 významné aktualizácie v oblasti AI a strojového učenia, pričom sa s nimi budeme stretávať vo viacerých natívnych aplikáciách. Podľa prestížnych analytikov a leakerov by iOS 18 mohol priniesť aj prepracovanejší dizajn či širšie možnosti individualizácie, vďaka ktorým by sa mohol stať tou najzásadnejšou aktualizáciou v histórii iPhonov.

iOS 18 ponúkne nový level individualizácie 

Ikony pre iPhone iOS 18
Zdroj: MacRumors, Unsplash / Aditya Chinchure (úprava redakcie)

Očakáva sa, že aktualizácia iOS 18 prinesie významné dizajnové zmeny. Podľa Marka Gurmana z Bloombergu Apple plánuje prepracovať vizuál operačného systému pomerne zásadným spôsobom. iOS 18 môže čerpať inšpiráciu z visionOS, avšak nedôjde k úplnej transformácii na tento štýl. Využijú sa len detaily.

Nový iOS 18 má ponúknuť oveľa viac možností pre prispôsobenie domovskej obrazovky, ktorá umožní používateľom usporiadať si ikony apiek presne podľa svojho gusta. Ikony budú stále zarovnané do neviditeľnej mriežky, ale pribudne možnosť vytvárať medzi nimi medzery, riadky a stĺpce.

iOS apky
Zdroj: Macrumors / úprava redakcie

Podľa posledných únikov si tiež budeme môcť meniť farby jednotlivých ikoniek aplikácií. Sociálne siete si tak budete môcť nastaviť napríklad, ako modré, finančné aplikácie ako červené a ďalšie apky, ktoré používate na dennej báze, trebárs čierne.

V súčasnosti si síce nevieme predstaviť, ako to bude vyzerať v praxi, no Apple nám to určite podrobne odprezentuje.

Umelá inteligencia konečne dorazí do iOS

iPhone a iOS 18
Zdroj: Unsplash / Jakub Żerdzicki / Concept Central (snímka obrazovky)

Apple intenzívne pracuje na tom, aby dohnal spoločnosti, ktoré už majú náskok v oblasti umelej inteligencie. Ide napríklad o Microsoft, Google či OpenAI. Firma už údajne investovala viac, ako miliardu dolárov do výskumu AI a potrebného hardvéru na prevádzku veľkých jazykových modelov.

Apple chce využívať umelú inteligenciu v rôznych aplikáciách v iOS 18, čím zvýši ich funkčnosť. Napríklad, v Apple Music by mohli byť ponúkané automaticky generované playlisty, a aplikácie ako Pages a Keynote budú poskytovať asistenciu pri písaní textov a tvorbe prezentácií.

Úvodné AI funkcie v iOS 18 budú bežať priamo na zariadení, bez potreby cloudových serverov. Vzhľadom na výpočtovú náročnosť budú niektoré schopnosti obmedzené na modely iPhone 16 s najmodernejšími čipmi A18 a A18 Pro.

Aj keď počiatočné funkcie AI budú bežať lokálne, Apple môže využiť partnerov ako Google alebo OpenAI pre dodatočné cloudové možnosti. Tieto dve spoločnosti by mohli zabezpečiť infraštruktúru potrebnú pre generatívne AI funkcie, ako tvorbu obrázkov a písanie esejí na základe zadania.

Prečítajte si tiež  Deti ukradli iPhone, urobili naň Selfie a teraz vie celá USA ako vyzerajú!

Apple neplánuje zahrnúť vlastného generatívneho AI chatbota do iOS 18, ale môže využiť technológiu od Google alebo OpenAI. Diskutuje sa o integrácii Gemini AI od Google a tiež sa rokuje s OpenAI o využití ChatGPT. Apple sa snaží zistiť, ako tieto technológie začleniť do systému, aby čo najviac vyhovovali potrebám používateľov.

Pripravovaný čip A18 / A18 Pro pre iPhone 16 / 16 Pro môže mať vylepšený Neural Engine s väčším počtom jadier, čo zlepší výkon AI a strojového učenia. To umožní spoločnosti Apple ponúknuť pre tieto modely extra funkcie, ktoré nebudú dostupné na starších zariadeniach.

Zásadného vylepšenia sa dočká aj Siri 

iOS 18 Siri
Zdroj: Apple (úprava redakcie)

Siri má byť inteligentnejšia a takisto sa má naučiť lepšie komunikovať. Bude automaticky sumarizovať notifikácie, poskytovať rýchle zhrnutia novinových článkov, prepisovať hlasové správy a zlepšovať návrhy aplikácií a udalostí do kalendára.

Mark Gurman uvádza, že Apple pracuje na lepšej interakcii medzi Siri a aplikáciou Správy, čo umožní Siri efektívnejšie dokončovať vety a odpovedať na zložité otázky.

Siri bude tiež hlbšie integrovaná s aplikáciou Shortcuts, čo umožní automatizáciu zložitých úloh, ako napríklad vytvorenie GIFu zo série fotografií a jeho odoslanie na jeden príkaz.

Funkcia Spotlight (vyhľadávanie) by mohla obsahovať inteligentnejšie výsledky vyhľadávania a lepšie triedenie informácií, s lepšou integráciou z aplikácií ako Kontakty a Kalendár. Opäť praktická a veľmi užitočná novinka.

Naučí sa Siri v iOS 18 po slovensky? 

Siri slovensko
Zdroj: Apple (úprava redakcie)

No a napokon otázka, ktorú sa pýta azda každý slovenský fanúšik spoločnosti Apple. Naučí sa Siri konečne po slovensky? Odpoveď je, že zatiaľ zrejme nie. V únikoch sa nikde nespomína zásadné rozšírenie podpory rôznych jazykov.

Na druhej strane, ak Apple použije umelú inteligenciu od OpenAI a dokáže ju prepojiť so Siri, hlasový asistent by sa zrazu mohol naučiť nie len po slovensky, ale aj XY inými svetovými jazykmi, ktorými dnes hovorí ChatGPT.

A ak by Apple využilo najnovší jazykový model GPT-4o, dovolíme si tvrdiť, že by šlo o absolútne revolúciu v technologickom priemysle.

Podpora RCS (iMessage aj na Android?)

iOS vs Android iMessage RCS
Zdroj: SvetApple, Apple / úprava redakcie

Po rokoch špekulácií a očakávaní Apple konečne oznámil integráciu protokolu RCS (Rich Communication Services) do iPhonov, čím prekvapil prakticky celý technologický svet.

Tento krok znamená zásadný posun od jeho doterajšieho odmietavého postoja k RCS a otvára dvere novej ére komunikácie medzi iOS a Android zariadeniami. Hoci Apple neposkytol konkrétne detaily ani dátum vydania RCS, uniknuté informácie od Google naznačujú, že iOS bude podporovať RCS už na jeseň 2024.

Prečítajte si tiež  YouTube prinesie viac reklám. Niektorí autori z nich nezarobia ani cent.

Toto prekvapivé odhalenie sa zhoduje s očakávaným uvedením iOS 18 na konferencii WWDC 2024, pretože systém bude pre všetkých používateľov dostupný na stiahnutie práve začiatkom jesene tohto roka. RCS prinesie revolúciu v posielaní správ, podobne ako iMessage, ale medzi rôznymi platformami.

Toto všetko nám umožní RCS na iPhone s iOS 18

 • Posielanie fotiek a videí vo vysokom rozlíšení.
 • Indikátory stavu písania.
 • Potvrdenia o doručení a prečítaní správ.
 • Tapbacky a rôzne reakcie.
 • Skupinové chaty.

iOS 18 a všetky podporované zariadenia 

Zdroj: Unsplash / Sebastian Bednarek

Spoločnosť Apple môže v roku 2024 milo prekvapiť a operačný systém iOS 18 priniesť aj na smartfóny, kde ho predtým ponúkať nechcela. Konkrétne sa šepká o tom, že kompatibilita iOS 18 bude rovnaká, ako kompatibilita iOS 17.

To by v praxi znamenalo, že si novinku nainštalujete aj na iPhone XR, iPhone XS a iPhone XS Max, ktoré prišli na trh ešte v roku 2018. Či sa to tak stane nevieme a preto sme pre istotu pri týchto zariadeniach napísali otáznik. S istotou však vieme povedať, že iOS 18 vám bude fungovať na iPhone 11 a každom novšom modeli.

 • iPhone XR?
 • iPhone XS?
 • iPhone XS Max?
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone 12
 • iPhone 12 mini
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 Pro Max
 • iPhone 13
 • iPhone 13 mini
 • iPhone 13 Pro
 • iPhone 13 Pro Max
 • iPhone 14
 • iPhone 14 Plus
 • iPhone 14 Pro
 • iPhone 14 Pro Max
 • iPhone SE 2. generácie
 • iPhone SE 3. generácie)
 • iPhone 15
 • iPhone 15 Plus
 • iPhone 15 Pro
 • iPhone 15 Pro Max

Kedy Apple predstaví a vydá iOS 18?

iOS 18 iPhone 15
Zdroj: YouTube / FutureOS / Unsplash / Sophia Stark (úprava redakcie)

Spoločnosť Apple odštartuje konferenciu WWDC 2024 úvodným eventom už 10. júna 2024 o 19:00 hodine nášho času. Práve na tomto podujatí, ktoré bude celé prebiehať predovšetkým online formou a budete si ho môcť pozrieť naživo uvidíme operačný systém iOS 18, ale aj iPadOS 18, macOS 15 či watchOS 11 (a ďalšie).

Zatiaľ sa nepredpokladá, že nám Apple na WWDC 2024 predstaví aj hardvér, ale kto vie. Možno nás gigant z Cupertina prekvapí. A na záver ešte jedna dôležitá informácia, iOS 18 bude tesne po vydaní dostupný počas leta v klasických beta verziách.

Jeho plná verzia vyjde pre všetkých používateľov až v septembri spolu s iPhonom 16. Ešte si teda chvíľu počkáme, aj keď už budeme poznať novinky.

Do komentára na sociálnych sieťach Facebook a Instagram nám napíšte, na čo sa v iOS 18 najviac tešíte vy. Sme zvedaví na všetky vaše postrehy a názory.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -