Spoločnosť Apple uvedie už o pár mesiacov úplne novú verziu operačného systému iOS. Pôjde konkrétne o iOS 9 a spoločnosť sa v ňom zameria skôr na jeho stabilitu a kompatibilitu ako na nové funkcie. Každopádne, nové iOS musí ponúknuť aj nové funkcie a tak sa môžte pozrieť na predstavy Ralpha Throdoryho, ktorý vytvoril skvelý koncept iOS 9. Po tom ako si pozriete jeho funkcie budete po nich doslova túžiť!

Koncept

Celý koncept, ktorý vytvoril Ralph Theodory je vlastne pokračovaním jeho predošlého konceptu o ktorom sme písali v tomto článku. Prvý koncept sa nám naozaj veľmi páčil pretože priniesol možnosti, po ktorých množstvo z nás už roky tak veľmi túži. Druha verzia iOS 9 je podľa nášho názoru omnoho reálnejšia ako tá prvá a prináša niekoľko nenápadných funkcií, ktoré by určite ocenili majitelia všetkých iOS zariadení.

- Reklama -

iCloud

Nájdeme tu napríklad nový iCloud, ktorý je omnoho prehľadnejší ako ten, ktorý nachádzame v našich iOS zariadeniach dnes. Dokonca sú jeho súčasťou aj nové funkcie ako napríklad upozorňovanie na kritický stav batérie na nejakom z vašich zariadení, čo je určite skvelá funkcia, keďže používatelia Apple Watch budú omnoho menej sledovať stav batérie na iPhone, vzhľadom na to, že polku vecí budú schopní vykonávať pomocou hodiniek.

The New iCloud  - svetapple.sk
The New iCloud – svetapple.sk

Spotlight

Ralph venoval veľkú pozornosť aj Spotilight, pomocou ktorého v dnešnej dobe vyhľadávame na našom zariadení obsah, aplikáciu, hudbu či iné. V koncepte iOS 9 doň bolo pridaných niekoľko nových funkcií, kedy by ste mohli teoreticky vyhľadávať obsah na Instagrame, Twitteri či iných sociálnych sieťach pomocou hashtagov a to všetko bez toho aby ste museli vstúpiť do aplikácie. Taktiež by sa tu mohla nachádzať aj špeciálna funckia, kedy by ste hlasovej asistentke Siri nepovedali ale napísali povel, čo sa hodí najmä na miestach, kde nemôžte veľa rozprávať. Navyše by bolo takéto zadávanie informácie oveľa presnejšie ako v prípade, že by ste jej to povedali. Siri má predsa len ešte stále svoje muchy.

Spotilight by mohol dostať takéto funkcie - svetapple.sk
Spotlight by mohol dostať takéto funkcie – svetapple.sk

Ďalšou zaujímavou funkciou by bolo pridávanie aplikácií tretích strán do Spotilight vyhľadávania, ktoré by zrejme fungovalo tak ako v prípade klávesníc na iPhone. Jednoducho by ste si pridali novú ikonku do Spotilight pomocou nastavení a v prípade, že by ste chceli napríklad použiť slovník, nemuseli by ste zapínať aplikáciu ale len stiahnuť lištu, napísať slovo, o ktorom sa chcete dozvedieť niečo viac, no a potom kliknúť na ikonku slovníka. V tomto prípade by sa opäť nezapla celá aplikácia ale len akási „pod“ aplikácia priamo v Spotylight, kedy by iPhone pomocou aplikácie vyhodnotil dané slovo a zobrazil vám len jeho výsledok. Išlo by o skvelú funkciu najmä v prípade, že potrebujete narýchlo niečo preložiť, no jednoducho nemáte čas.

Poslednou zaujímavou funkciou vyhľadávania cez Spotlight by mohlo byť jeho spustenie prakticky kedykoľvek. V súčastnosti to totiž iOS 8 dovoľuje len v prípade, že ste na zamknutej ploche, čo je veľmi logické. Niekedy však potrebujete zistiť informáciu aj keď ste v nejakej aplikácií a v tomto prípade by vynovený spotlight mohol padnúť na úžitok. Jednoducho by ste lištu stiahli pomocou dvoch prstov, zistili informáciu a pokračovali v práci.

Wallpapery z konceptu nájdete na tomto linku: http://www.tinyurl.com/theodory
Wallpapery z konceptu nájdete na tomto linku: http://www.tinyurl.com/theodory

Multi-Apps

Posledná funkcia, ktorá nás veľmi zaujala a určite by sme ju v prípade iOS veľmi ocenili je Multi-Apps. Poznáte to, keď práve na YouTube sledujete nejaké video, no v tom vám príde správa a vy buď musíte sledovanie prerušiť a odpovedať (pričom sa častokrát stane, že aplikácia sa vypne v multitaskingu a vy následne musíte video vyhľadať, spustiť a pretočiť) alebo jednoducho odpovedať neskôr. Vďaka Multi-Apps by to už nebol žiaden problém a vy by ste len video umiestnili na hornú časť displeja a mohli pohodlne odpovedať na ďalšie správy či robiť iné veci, ktoré potrebujete. Samozrejme táto funkcia by sa zrejme netýkala len videa ale aj iných funkcií, kedy si vieme predstaviť, že by ste popri písaní v Pages čerpali informácie z internetu. Využiteľnosť je teda veľká.

Takto by ste mohli používať viacero aplikácií naraz - svetapple.sk
Takto by ste mohli používať viacero aplikácií naraz – svetapple.sk

Túto funkciu by sme síce uvítali vo všetkých iOS zariadeniach, no zrejme by mala svoje pravé využitie najmä pri iPadoch, či iPhone 6 Plus (ešte aj iPhone 6), ktoré majú dostatočné veľké displeje na to, aby na nich mohla pohodlne bežať. Niečo podobné už v dnešnej dobe ponúka napríklad Samsung.

iOS 9 koncept

V tomto koncepte samozrejme nájdete omnoho viacej noviniek, ktoré by sa teoreticky mohli vyskytnúť aj v iOS 9. Opísali sme len zlomok z toho, čo sa nám zapáčilo. Práve preto by ste nemali váhať a pozrieť si následujúce video, ktoré vás určite zaujme. Nezabudnite nám zanechať feedback formou komentára kde nám napíšte, ktorá funkcia sa vám najviac páči!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.