V operačnom systéme iOS sa vyskytuje chyba, ktorá môže potrápiť prakticky kohokoľvek. Ak zvolíte určitý názov svojej WiFi siete, je dosť možné, že iPhonu to bude zakazovať využívať WiFi. Hoci to znie divne, je to pravda.

S týmto zaujímavým zistením prišiel výskumný pracovník v oblasti bezpečnosti Carl Schou. Konkrétny názov WiFi siete, ktorá spôsobovala problémy bol „% p% s% s% s% s% n“. Pokiaľ sa v jej blízkosti ocitol iPhone, automaticky sa deaktivoval prepínač pre zapnutie/vypnutie vyhľadávania bezdrôtových sietí.

V rámci výskumu sa Carl pokúsil zmeniť SSID hotspot, no podľa zahraničných správ to nepomohlo a s rovnakým výsledkom sa stretol aj po reštarte zariadenia.

Problém možno spôsobuje znak percent (%)

iOS trpí zvláštnou chybou Wi-Fi sieteOstatní používatelia, ktorí sa rozhodli týmto problémom zaoberať naznačili, že samotnú chybu môže spôsobovať aj výber veľmi netradičných znakov pre WiFi sieť.

Percentuálny znak vraj robí problémy pri analýze vstupu, kedy iPhone omylom interpretuje písmená za znakom „%“ ako reťazec (špecifikátor formátu).

V programovacích jazykoch typu C majú špecifikátory formátu reťazca špeciálny význam a sú analyzované prekladačom jazykov ako názov premennej alebo príkaz. Operačný systém iOS teda danú WiFi sieť nemusí vidieť vo forme štandardného textu tak ako my.

Android problémy zatiaľ nemá 

Niekoľko rýchlych testov s operačným systémom Android potvrdilo, že tieto zariadenia podobnou chybou netrpia. Názov siete s percentuálnym znakom: „% p% s% s% s% s% n“ normálne zobrazia a vy sa k nemu môžete prihlásiť.

Uvidíme, koľko bude trvať spoločnosti Apple, kým tento nedostatok opraví. Predpokladáme však, že chyba bude vyriešená spolu s budúcou aktualizáciou. Nechajme sa prekvapiť.

Prečítajte si tiež  Elon Musk získal nový titul - stal sa Technologický kráľ Tesly
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJsvetapple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.