Spoločnosť Apple urobila veľký krok a do svojich iPhonov 12 zakomponovala podporu 5G siete. Hoci na Slovensku funguje len v skúšobnej prevádzke, v niektorých krajinách sa dá používať úplne normálne. Podľa posledného testu má až o 20% vyššiu náročnosť na výdrž batérie, v porovnaní so 4G.

iPhone 12 a spotreba batérie pri 5G

Redaktori magazínu Tom’s Guide zistili, ako je na tom iPhone 12 a iPhone 12 Pro v oblasti 5G pripojenia. Ako iste viete, táto sieť prináša obrovské benefity v oblasti výkonu. Načítanie stránok a streamovanie videa (alebo hier) zvládne podstatne rýchlejšie, než aktuálne 4G.

- Reklama -

Logickou daňou je horšia výdrž batérie. Apple si vyvinulo 5G čip samo (nepoužilo technológie od spoločnosti Qualcomm) a tak sme očakávali lepšie výsledky. Nedočkali sme sa.

Samotný test prebiehal veľmi jednoducho. Zariadenie malo otvorenú internetovú stránku, ktorá sa obnovovala každých 30 sekúnd a displej svietil intenzitou 150 nitov. Redaktori zmerali čas poklesu batérie zo 100% na 0%.

Základný iPhone 12 dosiahol na klasickom 4G pripojení 10 hodín a 23 minút. Akonáhle bolo spustené 5G, výdrž poklesla na 8 hodín a 25 minút. Prekvapil nás iPhone 12 Pro. Už pri 4G dosiahol 11 hodín a 24 minút, zatiaľ čo pri 5G to bolo 9 hodín a 6 minút. V tomto bode môžete vidieť, že drahší variant má o niečo schopnejší akumulátor.

Aby bol test naozaj plnohodnotný doplnil sa aj o minuloročné modely. iPhone 11 vydržal pri 4G 11 hodín a 16 minút a iPhone 11 Pro 10 hodín a 24 minút. Globálne tak vieme povedať, že použitie 5G znižuje výdrž o cca 20%. V rámci prvotných recenzií sa dokonca niektorí novinári sťažujú na prehrievajúce sa šasi.

Aj keď sa jedná o špičkovú technológiu, stále je len relatívne nová a vývoj má pred sebou. Predpokladáme, že 5G sa v následujúcich rokoch zdokonalí, no dnes musíte počítať s určitým negatívami.

Na Slovensku túto sieť ešte pár rokov neočakávame. Pokiaľ by sa sem aj dostala a vás by trápila zhoršená výdrž batérie, vždy sa bude dať deaktivovať. Potom ostane už iba na vás, čo preferujete viac.

zdroj

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.