Apple predstavilo spolu s iPhonom 12 aj systém MagSafe, ktorý zastrešuje viaceré funkcie. Hlavnou výhodou je zvýšenie rýchlosti bezdrôtového nabíjania zo 7,5W na 15W. Pre Qi to ale neplatí.

iPhone 12 s 15W len pre MagSafe

Apple začalo podporovať bezdrôtové nabíjanie ešte v roku 2017. Technológia Qi prišla spolu s iPhonom X a iPhonom 8. Zo začiatku bol výkon obmedzený na 5W. Technologický gigant to ale prehodnotil, a neskôr ho zvýšil (prostredníctvom aktualizácie softvéru) na 7,5W. No a zatiaľ čo sme sa pri Apple „trápili“ s relatívne pomalým nabíjaním, Android má bežne k dispozícii aj viac ako 30W.

Bolo doslova nutné, aby s tým Apple niečo urobilo. Počas utorkovej prezentácie sme sa konečne dočkali funkčného riešenia. iPhone 12 podporuje až 15W nabíjanie. Má to ale háčik. Funguje to iba s MagSafe.

Pokiaľ budete svoje zariadenie používať s akoukoľvek Qi nabíjačkou, k dispozícii je limit 7,5W. V tomto bode ale musíme pripomenúť, že kalifornský gigant neuprednostňuje svoj „produkt“ len tak pre nič za nič.

Tento spôsob dopĺňania energie má negatívne dopady na životnosť akumulátora (pri vysokom výkone). Predpokladáme, že pri MageSafe je to nejaký spôsobom „ošetrené“. V takomto prípade by jeho kúpa dávala zmysel (špeciálne pri 1000€ telefóne).

Na záver ešte dodáme, že s technológiou budú môcť pracovať aj výrobcovia príslušenstva tretích strán. Nie je vylúčené, že aj keď nebudete vlastniť nabíjačku od Apple, iPhone sa vám bude nabíjať na 15W. Tieto výrobky však musia získať MFi certifikát (Made For iPhone).

MagSafe a všetko potrebné príslušenstvo zakúpite už čoskoro u vášho autorizovaného predajcu m:zone.

Prečítajte si tiež  Mužovi spôsobili Apple Watch Series 6 ťažké popáleniny na ruke!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.