Spoločnosť Apple by sme mohli bez váhania označiť za najúspešnejšieho výrobcu smartfónov na svete. Rok čo rok obsadzuje prvé priečky v predajoch a čo je dôležitejšie, takmer vždy sa tu nachádzajú tie najdrahšie zariadenia. Záujem zo strany zákazníkov, sa ale postupom času mení.

Zatiaľ čo koncom minulého roka a začiatkom roka 2023 sa najlepšie predával ten najdrahší iPhone 14 Pro Max, ktorý sa štandardne ponúkal od 1 449 € a dnes ho po kliknutí na tento odkaz kúpite od 1 105 €, v auguste je situácia celkom iná. Ako upozorňuje portál 9to5mac na základe štatistík od čínskych dodávateľov OLED panelov, záujem o vlajkové lode v tomto období výrazne poklesol a zákazníci po nich siahajú čoraz menej.

Vystriedal ich prekvapivo ten úplne najlacnejší model z minuloročnej ponuky iPhone 14. V čase uvedenia na trh sa predával od 999 €, avšak dnes ho po kliknutí na tento odkaz kúpite od 750 €. Práve toto zariadenie doteraz trpelo na nižší záujem zo strany zákazníkov, pretože malo relatívne „obyčajný“ hardvér a jednoduchší dizajn, ktorý až príliš pripomínal iPhone 13. Len tak mimochodom, tento model je podľa štatistík v súčasnosti hneď po iPhone 14 druhým najúspešnejším v predajoch.

iPhone 13 bol síce predstavený ešte v roku 2021, no ponúka rovnaký procesor A15 Bionic, veľmi podobné fotoaparáty, dizajn, technológie atď, ako jeho novší braček. A keďže sa dá kúpiť už od 692 € a ľudia na ňom vedia ušetriť ešte 50 – 60 €, nemôžeme sa čudovať, prečo oň majú stále tak veľký záujem. Až na 3. mieste je potom iPhone 14 Pro Max a tesne mu sekunduje iPhone 14 Pro so 6,1″ displejom. Rebríček TOP 5 uzatvára juhokórejský Samsung Galaxy S23 Ultra.

  • iPhone 14: 15.3%
  • iPhone 13: 11.1%
  • iPhone 14 Pro Max: 10.7%
  • iPhone 14 Pro: 9.2%
  • Samsung S23 Utra: 5.2%

Prečo už ľudia nechcú iPhone 14 Pro / 14 Pro Max? 

iPhone 14 Pro
Zdroj: Unsplash / Thai Nguyen

Odpovedať na túto otázku nie je jednoduché, no zároveň sa dá jasne definovať dôvod tohto „javu„. V prvom rade si treba uvedomiť, že iPhone 14 Pro / 14 Pro Max kupujú predovšetkým prémiovo orientovaní zákazníci, ktorí majú o toto zariadenie záujem vždy na začiatku jeho životného cyklu. Hovoríme teda o mesiaci september a približne prvom polroku predaja.

Následne záujem o vlajkové lode upadá, pretože sa blíži predstavenie ich nástupcov. A presne to sa deje dnes. iPhone 15 / 15 Pro príde na trh pravdepodobne už 12. septembera, takže ľudia nechcú inovovať tesne pred premiérou. Na druhej strane sa však stále nájde dostatok zákazníkov, ktorí si radšej vyberú ešte aktuálny model, nakoľko je o stovky eur lacnejší a po hardvérovej stránke nebude po predstavení iPhonu 15 Pro / 15 Pro Max zas o toľko „horší„.

Prečítajte si tiež  Skladacie displeje od Apple sa zrejme inšpirujú spoločnosťou Samsung. Firma z nich odstráni dôležitú vrstvu

Na druhej strane je tu potom iPhone 14, alebo iPhone 13, ktorí si nakupujú bežní spotrebitelia. Aj tí chcú síce najnovší model, no nevadí im vlastniť trochu staršie zariadenie, hlavne pokiaľ je dostupné za výbornú cenu. Deje sa to prakticky vždy na konci životného cyklu. Aký iPhone by ste si dnes kúpili vy? Dajte nám vedieť do komentára.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -