Začína leto a s ním aj dovolenková sezóna. Je nám jasné, že aj ty sa chystáš niekam na dovolenku či už k moru alebo len tak na chatu s kamarátmi. Ak niekam ideš, určite si so sebou berieš aj svoj iPhone a práve na ten by si si mal dávať extra pozor. Pred tým, než sa niekam vyberieš si radšej prečítaj tento článok. 

iPhone a dovolenka

iPhone na dovolenke môže byť super. Fantastický fotoaparát zachytí všetko čo si len praješ v najvyššej možnej kvalite a výborný displej ti dáva možnosť surfovať po internete či prezerať nejaké filmy, videá, fotky a podobne. Tak či onak, telefón môže na dovolenke aj zlyhať. Môžu ti ho ukradnúť alebo si ho môžeš aj sám poškodiť. Aby si predišiel problémom, tak sme pre teba pripravili stručný článok, na čo si dávať pozor a čomu sa vyvarovať!

- Reklama -

Voda

Vieme, nové iPhony 7 a 7 Plus majú ochranu IP67 vďaka ktorej ich môžeš ponoriť do vody 1 meter na dobu 30 minút. Nezabúdaj ale pri tom na fakt, že Apple ti prípadne zatopenie neuzná ako reklamáciu. Vodeodolnosť samozrejme funguje ale silou-mocou ju skúšať naozaj nedáva zmysel. Pre ostatné zariadenia samozrejme platí, že sa s vodou moc nemajú radi už od svojho počiatku. Ktorýkoľvek starší iPhone ako súčasný 7-mičkový bez problémov utopíš. Presne preto by si si mal dávať skutočne veľký pozor najmä pri manipulácií pri vode či mori. Odporúčame kúpiť vodotesný kryt či sáčok v prípade, že sa nachádzaš napríklad niekde na lodi alebo blízko mora.

Ak sa už aj stane, že telefón omylom utopíš alebo vbehneš do vody priamo s ním vo vrecku plaviek (stáva sa to pomerne často), určite ho čo najrýchlejšie vypni a minimálne 24 hodín nezapájaj do elektrickej siete. Na miesto toho čo najrýchlejšie nájdi sáčok s ryžou a umiestni doň svoj telefón. Ryža nasáva vlhkosť a tak tvoj iPhone zbaví prebytočnej vody. Odporúčame ti ale po dovolenke skočiť do servisu, kde by ti mohli pomôcť minimálne s prípadnou oxidáciou. Telefón ti môže vypovedať službu po určitom čase.

voda - svetapple.sk

Slnko

Druhý živel, ktorý vôbec nemusí robiť tvojmu iPhonu dobre je slnko. Ako iste vieš, keď ležíš na pláži a nie si chránený opaľovacím krémom, môžeš si spôsobiť nepríjemné zdravotné problémy. To isté ale platí aj pre iPhone. Pokiaľ ho napríklad necháš omylom položený niekde na stole a priamo naň svieti veľmi silné slnko, stačí niekoľko desiatok minút a telefón sa môže škaredo poškodiť. Napríklad ti môže vybuchnúť baterka. To sa ale bavíme o extrémoch. Skôr sa ti stane, že lepidlo, ktorým je zariadenie zlepené popustí a ľahko sa ti tak oddelí kryt od prednej časti.

iPhony pri vysokej teplote ešte aj vyhodia hlášku, ktorá ťa upozorňuje, že sa prehrievajú. V takomto prípade určite telefón čo najrýchlejšie schlaď, polož ho do tieňa, prípadne na chladné miesto aby sa jeho teplota ustálila do normálu. Ak telefón necháš dlho na slnku, môže sa ti napríklad aj vybiť baterka. Ak ti teda nejde zapnúť, treba ho len zapojiť do siete.

Teplota - svetapple.sk

Búrka

Ako iste vieš s búrkou neprichádza len dážď a vlhkosť ale aj nebezpečné elektrické výboje, ktoré voláme blesky. Akonáhle do teba takýto blesk udrie, môžeš mať spôsobené zranenia nezlučiteľné so životom. Nie je to síce veľmi pravdepodobne ale pre istotu si svoj iPhone počas búrky vypni. Hovoríme samozrejme o situáciach, kedy ťa búrka zastihne napríklad počas turistiky v lese a podobne. Keď sedíš niekde doma alebo sa pohybuješ v nákupnom centre, v reštaurácií a podobne, vypínanie nedáva zmysel.

Búrka - svetapple.sk

Zlodeji

Špeciálny pozor treba dávať najmä v zahraničí na zlodejov. Tých je skutočne veľa a iPhone ti ukradnú tak, že si to ani len nevšimneš, hoci si naň dávaš veľký pozor. Treba si stále kontrolovať vrecká, prípadne zariadenie držať v ruke odkiaľ ti ho zlodej len tak ľahko nevytrhne. V reštauráciách, v obchodoch a vlastne všade kde sa nachádzaš nepokladaj telefón len tak volne na stôl a už vôbec ho nenechávaj bez dozoru. Rovnako tak ho nenechávaj v aute.

Pokiaľ by sa ti aj stalo, že počas chvíľkovej nepozornosti prídeš o svoje zariadenie, nezúfaj. Ešte stále je tu funkcia „Find my iPhone“, ktorú by si mal mať stále zapnutú, keďže ide o dosť drahé zariadenie. Pomocou tejto funkcie potom telefón pomerne ľahko vyhľadáš pokiaľ ho zlodej nevypol. Pokiaľ tak urobil, odošle sa jeho posledná poloha. Ak teda niekto telefón vypol doma po tom, ako ti ho ukradol, stále máš šancu, že zlodeja nájdeš aj keď je pravda, že tu by to bolo už poriadne problematické.

zlodej - svetapple.sk

Všetko?

Nie, ani zďaleka nie, no musíme skončiť nakoľko by takýto dlhý článok už nikoho nebavil. Počas dovolenky sa môže stať skutočne čokoľvek. Presne preto buď obozretný a mysli na všetko, čo by mohlo tvojmu telefónu vadiť. Nie je to zas také ťažké postarať sa oň. Chce to len malú pozornosť a nič sa nestane! Keby aj niečo odporúčame pcexpres.sk. Na tomto mieste sa už vedia o tvoje zariadenie postarať a rovnako tak tu kúpiš aj príslušenstvo pre tvoj iPhone! Prajeme príjemné prázdniny (aspoň teda študentom) 🙂

DSC_5620

 

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.