Spoločnosť Apple predáva veľmi spoľahlivé zariadenia, ktoré sú pravidelne aktualizované. Ako sa však hovorí, aj majster tesár sa raz utne a v tomto prípade to platí dvojnásobne. V redakcii SvetApple sme narazili v priebehu jedného mesiaca na dvoch zariadeniach na chybu, s ktorou sme sa nikdy predtým nestretli. V jednom prípade sa objavila na iOS 15.5 a v druhom prípade na iOS 15.6.

Celý problém sa prejavuje tak, že iPhone z ničoho nič rozmaže svoj ľavý horný roh, v ktorom sa nachádzajú napríklad informácie o operátorovi alebo niektoré časti používateľského rozhrania. Dotyk nám v tejto časti obrazovky fungoval, no bol trochu zbytočný, nakoľko sme nevedeli, na čo presne klikáme.

Rozmazaný roh na iPhone je softvérová chyba

Rozmazaný ľavý horný roh displeja na iPhone 12 Pro Max v operačnom systéme iOS 15
Zdroj: SvetApple

Keď sme sa s týmto problémom stretli po prvýkrát, okamžite nás napadlo, že ide o hardvérovú chybu. Rozmazanie je totiž prítomné na netradičnom mieste a pôsobí zvláštnym dojmom. Navyše nepomohlo ani zamknutie a odomknutie zariadenia.

Po tom, ako sme však na iPhone 12 Pro Max urobili snímku obrazovky a rozmazanie zostalo zachytené aj na nej, bolo nám jasné, že problémom je softvér.

Snímka obrazovky rozmazaného ľavého rohu displeja na iPhone v operačnom systéme iOS 15
Zdroj: SvetApple

Pri podrobnejšom pátraní sme dokonca narazili na celé vlákno na fóre od spoločnosti Apple, ktoré sa tejto chybe venuje už od roku 2020.

Len nedávno, 15. júna pritom zverejnil rovnaký problém používateľ s názvom „mjs916“ aj na diskusnom fóre známeho portálu Macrumors, kde priložil aj snímku obrazovky. Tá odpovedá tomu, čo sa podarilo zachytiť aj nám.

Chyba súvisí s denným a nočným režimom. Oprava sa dá vykonať aj bez reštartu

Akonáhle sme zistili, že chyba nie je hardvérová ale softvérová, okamžite nás napadlo riešenie pomocou reštartu zariadenia. To samozrejme pomohlo. Keď sa ale problém zopakoval druhýkrát na úplne inom smartfóne (v oboch prípadoch šlo o iPhone 12 Pro Max), rozhodli sme sa trochu viac pátrať po tom, čo ho spôsobuje. Napokon sme dospeli k nasledovnému záveru.

Chyba zrejme súvisí s prepínaním iPhonu do denného / nočného režimu, pretože sa dá odstrániť pomerne jednoduchým spôsobom, pri ktorom nie je nutné reštartovať iPhone. Návod ako na to je nasledovný:

  • Otvorte Nastavenia.
  • Kliknite na položku Displej a Jas.
  • Prepnite systém medzi denným a nočným režimom.
  • Hotovo, rozmazaný roh z ľavej časti obrazovky automaticky zmizne.
Riešením rozmaznaného rohu v ľavej časti displeja iOS na iPhone je prepnutie medzi denným a nočným režimom
Zdroj: SvetApple

Pokiaľ ste sa s touto chybou stretli aj vy, dajte nám vedieť do komentára, na akom to bolo zariadení a operačnom systéme. Sme veľmi zvedaví na všetky vaše postrehy a názory.

Prečítajte si tiež  iPhone SE 4 dostane konečne revolučný dizajn. Apple úplne zmení koncept

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -