Len včera sme vás informovali o tom, že spoločnosť Apple predstaví vynovený iPhone 8, ktorý bude duchovným nástupcom iPhonu SE. Dnes si povieme, prečo je tento krok logicky a prečo Apple potrebuje nástupcu za iPhone SE a iPhone 8?

Čo ponúkne toto zariadenie

V prvom rade by sme si mali upresniť o čo sa bude jednať. Toto zariadenie by v podstate nemalo mať 4″ displej tak ako model SE ale skôr 4,7″ displej. Bude to produkt, vďaka ktorému bude môcť dlhšie prežívať koncepcia zariadenia iPhonu 6 z roku 2014. Okrem iného do neho však Apple implementuje pravdepodobne najnovší procesor Apple A13, ktorého výkonnostné výsledky z iPhonu 11 si môžete pozrieť už dnes v tomto článku.

Zariadenie tým pádom nebude pomalé a výkonnostne zastaralé. O operačnú pamäť sa má starať až 3GB RAM. Toto sú všetko kroky, ktoré Apple nevyjdu až tak draho a pre zákazníka to bude obrovské lákadlo. Na displeji, ktorý sa produkuje už od roku 2014 a nebude potrebovať 3D Touch tiež Apple poriadne ušetrí. Telefón by mal vo finále ponúknuť veľmi atraktívnu cenovku. Štartovať by mohla na úrovni 349$!

Nutné je dodať aj to, že ho nebudeme odomykať tvárou ale pomocou Face ID. Hoci ide o starší spôsob, funguje veľmi dobre a pri lacnejšom zariadení v ňom nevidíme vôbec žiaden problém.

iPhone SE nie je mŕtvy. Na budúci rok dostane nástupcu. Bude mať 4,7 displej. - svetapple.sk
iPhone SE nie je mŕtvy. Na budúci rok dostane nástupcu. Bude mať 4,7 displej. – svetapple.sk

Prečo Apple potrebuje nástupcu za iPhone SE a iPhone 8?

No a teraz odpoveď pre tých, ktorí týmto správam neveria. Nejdeme tu teraz rozoberať fakt, že sa objavili na svetových médiach ako CNET, CultofMac či The Verge. Relevantnosť informácie si vie každý prezistiť sám. Napíšeme si skôr pár slov o tom, prečo Apple takéto zariadenie potrebuje. Na to aby sme sa k tomu ale dostali musíme sa vrátiť späť na začiatok roka 2016, kedy firma predstavila iPhone SE.

Práve toto zariadenie obsahovalo veľké množstvo hardvéru z iPhonu 6S (vtedy novo-predstaveného modelu) v tele iPhonu 5, ktorý bol predstavený v roku 2012. Znamená to teda, že jeho dizajn dokázala spoločnosť zúročiť aj 4 roky potom a zariadenie vyrábať ešte ďalšie 2. Cenovka sa vďaka lacným komponentom dostala naozaj nízko (zariadenie štartovalo na úrovni 399$) a okamžite sa SE stalo hitom po celom svete. Dnes je už však aj tento produkt dosť zastaralý a aj jeho používatelia začínajú rozmýšľať nad tým, že by siahli po niečom novšom.

Tým by mohol byť jeho nástupca alebo skôr duchovný nástupca, ktorý bude vychádzať z iPhonu 8. Hoci už nebude malé a kompaktné ostane mu jeden dôležitý atribút. Toto zariadenie bude lacné. Jeho cena by mala byť podobná ako tá, s ktorou vyhádzal iPhone SE prvej generácie.

Prečítajte si tiež  Unikli samolepky obalov pre iPhone 12. Prezrádzajú všetky názvy.

Aj vďaka tomu by sa mohlo stať pre používateľov, ktorí nie sú ochotní platiť približne 749$ za najlacnejší nový iPhone veľmi atraktívny. Na miesto konkurencie alebo zastaralého iPhonu 7-8, ktorý sa aj dnes predáva a je pomerne dostupný si budú môcť kúpiť vynovené zariadenie, ktoré nebude mať edge-to-edge displej ale vďaka modernému procesoru zase ponúkne dlhšiu živnosť (na 2-3 roky).

Vo finále to teda znamená, že predstavením takéhoto produktu Apple nič nestratí len veľmi veľa získa a nebude musieť investovať milióny do vývoja a navrhovania úplne nového produktu. Suma sumárom sa zopakuje rovnaký scenár ako pri iPhone SE. Horšie predaje iPhonov sú navyše spôsobené aj tým, že len 7% používateľov je ochotných zaplatiť za smartfón viac ako 1000$. Týmto by sa všetko vyriešilo a predaje by sa mohli trošku vylepšiť. Apple potrebuje predávať v tomto horšom období ako soľ. Predsa len iPhone stále klesá.

Prečo Apple potrebuje nástupcu za iPhone SE a iPhone 8 ? - svetapple.sk
Prečo Apple potrebuje nástupcu za iPhone SE a iPhone 8 ? – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.