Vianoce sú obdobie, počas ktorého nakupujeme darčeky našim blízkym, rodičom, partnerom či deťom. Smartfón je čoraz bežnejším darčekom pod stromček a azda najviac vie vždy potešiť práve ten od spoločnosti Apple.

Ak chcete niekomu urobiť veľkú radosť, ponúknuť mu zážitok z iPhonu a zároveň nechcete/ nemôžete minúť veľa peňazí, máme pre vás fantastický tip. iPhone XR je dobrým a dostupným darčekom pod vianočný stromček.

- Reklama -

iPhone XR – najlepší dostupný iPhone súčasnosti.

Samotné zariadenie prišlo na trh v roku 2018 ako alternatíva k drahšej vlajkovej lodi, iPhonu XS. V období predstavenia malo v podstate rovnakú pozíciu ako jeho nástupca, iPhone 11 oproti iPhonu 11 Pro v súčasnosti. Hoci je technicky slabší ako vlajkové lode, v podstate je veľmi dobrý a väčšinou sa líši iba v nepodstatných detailoch, ktoré menej náročný používateľ ľahko „prekusne“.

Najpozitívnejšia je však jeho cena. Oproti novšiemu modelu 11 (ktorý je sám o sebe dostupnejší) je rozdiel medzi 100-150€ (záleží od predajcu). To veru nie je málo. O čo však prídete?

iPhone XR
iPhone XR vs. iPhone 11 – svetapple.sk

V prvom rade je to ultraširokouhlý objektív na zadnej strane. Pokiaľ ale nefotíte často alebo profesionálne, úplne si vystačíte aj so vstavaným fotoaparátom, ktorý má síce iba jednu šošovku ale tá fotí skutočne na úrovni.

Tak isto nebudete mať ani nočný režim (čo je softvérová záležitosť a dá sa nahradiť aplikáciou), Deep Fusion, či zdokonalený portrétny režim. Na iPhone XR sa ale režim portrét nachádza. V tomto prípade ale funguje iba ako softvér, nakoľko má len jednu šošovku fotoaparátu. Za tie peniaze ide však aj v tomto smere stále o veľmi dobrú ponuku.

Displej je úplne rovnaký, Face ID trochu staršie (ale to nevadí).

Na prednej strane vás čaká displej. Po technickej stránke je to vlastne úplne to isté ako model 11. Apple neurobilo ani jednu zmenu. Oproti vlajkovým modelom zamrzí možno to, že ide o klasické LCD a nie OLED. Zobrazenie teda nie je až také dokonalé a čierne pixely nedokážu šetriť baterku (navyše v tme nevyzerajú až tak dobre a vidieť podsvietenie).

Displej si zaslúžil veľkú kritiku predovšetkým pre svoje nízke rozlíšenie. To je na úrovni 1792 x 828 pixelov. My sami sme presvedčení, že na tom mohlo Apple zapracovať trochu viac. Na druhú stranu má však 326 ppi, čo je úplne rovnaká hodnota ako má aj iPhone 6,7,8. Ak ste mali jeden z týchto modelov, zmenu nepostrehnete.

Displej navyše sami dlhodobo testujeme v iPhone 11 (ako sme vyššie uviedli, je rovnaký ako v iPhone XR). Popri tom máme iPhone 11 Pro s absolútne špičkovým rozlíšením a musíme objektívne zhodnotiť, že ani ten v iPhone 11 nie je na zahodenie.

Podľa nás je po stránke zobrazenia veľmi slušný a vôbec by nám nevadilo, keby ho musíme používať. Zabudli sme spomenúť uhlopriečku. Tá je až 6,1″. Zmestí sa sem teda veľa zábavy a ovláda sa stále celkom pohodlne.

Prečo môže byť dnes výhodnou kúpou iPhone XR pre majiteľa starších iPhonov? - svetapple.sk
Displej by možno mohol byť trochu lepší ale aj tak nie je na zahodenie – svetapple.sk

Zmena nastala aj v oblasti Face ID a prednej kamery. iPhone XR má rozlíšenie selfie fotoaparátu „len“ 7 mpx (oproti 12 mpx v iPhone 11). Tak isto dokáže nahrávať „len“ FullHD video (oproti 4 K v iPhone 11).

V neposlednom rade nemôžete natáčať spomalené video, čo novšia generácia ponúka a kamera je o čosi menej širokouhlá čo pocítite najmä pri odomykaní cez Face ID. Napriek tomu sú aj horšie hodnoty stále veľmi dobré a pri reálnom používaní ich pravdepodobne ani nepostrehnete. Ide len o tie drobné zmeny, ktoré síce privítate ale dokážete sa bez nich absolútne bez problémov zaobísť.

Prečo môže byť dnes výhodnou kúpou iPhone XR pre majiteľa starších iPhonov? - svetapple.sk
Face ID a predná kamera je na tom mierne horšie – svetapple.sk

Výkon bude ešte pár rokov stačiť, batérie je tiež silná, a odolnosť o čosi nižšia.

Pod kapotou nájdeme silný procesor Apple A12 Bionic. Je o generáciu horší ako ten súčasný (Apple A13 Bionic) a tým pádom nie je najsilnejší na trhu, určite sa ale do kategórie tých najlepších dokáže stále zaradiť.

Dôležité je poznamenať, že tento procesor sme našli aj vo vlajkovej lodi z roku 2018, teda iPhone XS. Inými slovami tu Apple nešetrilo a vďaka tomu bude mať iPhone XR ešte pomerne dlhú životnosť čo oceňujeme.

Ak vás zaujíma operačná pamäť tak tá ma „len“ 3 GB. Myslíme si, že na iOS zariadenie je to dosť. iPhone 11 síce dostal „až“ 4 GB RAM ale rozdiel v rýchlosti pri bežnom používaní určite nepostrehnete. Je to zase trochu horší parameter ale podľa nášho názoru nie je veľmi podstatný. iPhone XR zvládne náročné procesy aj s 3 GB RAM absolútne bez problémov. Treba myslieť na to, že na trhu je iba rok a na slabý výon sa nikto neťažoval.

iPhone XR
iPhone XR vám výkonnostne vydrží aktuálny ešte 2-3 roky bezproblémovo – svetapple.sk

Akumulátor je veľký a mal by vydržať približne o 1,5 hodiny dlhšie ako na iPhone 8 Plus na jedno nabitie. iPhone 11 potom vydrží podľa Apple ešte o celú hodinu dlhšie ako iPhone XR. Na druhú stranu ale výsledky tohto testu preukázali opak. iPhone XR tu vydržal dokonca o 5 minút dlhšie ako jeho nástupca. V tomto smere teda rozdiel podľa všetkého nepostrehnete.

No a na záver poďme k odolnosti. Opäť je to niečo , na čom síce Apple pri iPhone 11 zapracovalo ale nie až tak aby ste mali kvôli tomu motiváciu kúpiť si ho. iPhone XR ponúka normu IP67, ktorá vám dovoľuje ponoriť ho do hĺbky 1 meter na 30 minút.

Jeho nástupca prišiel s normou IP68. Tá vám však dovolí na rovnaký čas ponor do hĺbky 2 metrov. V konečnom dôsledku to bude ale asi jedno. Aj tak so zariadením do vody radšej chodiť nebudete, aby ste sa vyhli opletačkám s reklamáciou. Apple neuzná, keď sa zariadenie utopí. Pokiaľ vám potom na telefón naprší, vydrží to jeden aj druhý.

Bude iPhone XR prepadák podobne ako iPhone 5C? - svetapple.sk
Nenechajte sa odradiť ani normou IP67, úplne vám bude stačiť – svetapple.sk

iPhone XR do 600€ je ozaj dobrá voľba

To aký záver ste si z tohto textu vyvodili nechávame na vás. Každopádne si myslíme, že keď sa na to človek pozrie kritickým okom zistí, že okrem trochu vylepšeného fotoaparátu tu naozaj nie je až tak veľa zásadných rozdielov, ktoré by vás nútili kupovať drahší iPhone 11. Je to ale samozrejme individuálna záležitosť každého používateľa a jeho priorít.

Na druhú stranu to ale celé veľmi pekne vychádza a zmestíte sa do sumy 600€. Nekúpite pri tom staré, iOS zariadenie ale stále moderný model s edge-to-edge displejom a 64 GB úložiskom. V prípade, že budete potrebovať viac, behom niekoľkých sekúnd si ho viete za pár drobných mesačne rozšíriť cez iCloud.

Niekomu, kto nie je extrémne náročný používateľ bude iPhone XR určite stačiť a jeho funkcie bude využívať niekoľko rokov. Nezabúdajte na to, že za rozdiel v cene medzi iPhonom XR a modelom 11 môžete napríklad vášmu dieťaťu v dnešnej dobe zakúpiť napríklad hernú konzolu. To už by boli veľmi pekné Vianoce, keby pod stromčekom našiel obe.

Do komentáru nám napíšte, či by ste išli radšej do modelu XR alebo iPhonu 11. Nezabudnite nám odôvodniť prečo. Zaujíma nás aj váš názor…

iPhone XR
iPhone XR – Ideálny začiatok sveta Apple za 600€! – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -