India je pochopiteľne obrovská krajina, kde by chcel mať Apple lepšie postavenie na trhu. Jeho špičkové smartfóny sú ale pre tento trh príliš drahé. Presne preto môže predávať len staršie zariadenia. Čo však ešte viac? Môže ich tu aj vyrábať aby znížil výrobné náklady, neplatil dovozné clo a tým pádom aj znížil cenu. Teraz sa tak stalo. iPhone XR sa už oficiálne začal vyrábať aj v Indii.

iPhone XR sa už oficiálne začal vyrábať aj v Indii.

Len minulý týždeň sme informovali o tom, že iPhone 11 a iPhone XR sa pravdepodobne čoskoro začnú vyrábať v Indii. Popravde, sami sme nečakali, že to bude takto skoro ale ako sa ukazuje, správy sa naplnili už dnes. Minimálne teda čo sa lacnejšieho modelu XR týka. O iPhone 11 zatiaľ nevieme nič. Podľa všetkého by sa mal ale v blízkej dobe tiež dostať v tejto krajine do výroby. Informoval o tom Newley Purnell z Wall Street Journal. Ten zverejnil záber balenia úplne nového iPhonu XR, na ktorej zadnej strane sa nachádza text: „Designed by Apple in California, Assembled in India“. Doteraz sa tu uvádzalo „Designed by Apple in California, Assembled in China“.

To je v podstate jasný dôkaz o tom, že Apple už naplno vyrába v Indii. Produkty vznikajú konkrétne v miestnej továrni spoločnosti Foxconn, ktorá je hlavným dodávateľom iPhonov aj v Číne. Podľa všetkého musel výrobca zásadne svoje výrobne zdroje inovovať na to aby vyhovoval prísnym štandardom spoločnosti Apple. Kvalita musí byť jednoducho prísne stanovená a je jedno, kde to bude vrámci našej planéty. Navyše iPhone XR (rovnako aj iPhone 11) majú o čosi komplikovanejšiu výrobu ako staršie modely, ktoré sa tu doteraz produkovali. Hovoríme napríklad o odolnosti voči vode či modernom edge-to-edge displeji s implementovaným Face ID. Na toto všetko sa musela továreň pripraviť.

Zatiaľ len pre tamojší trh…

No a hoci Apple vyrába v Indii iPhone XR evidentne naplno, zatiaľ sa za hranice nedostane. Dôvodom sú pravdepodobne legislatívne problémy. Nebude to však trvalé. Podľa všetkého už čoskoro môže India podporovať výrobu z Číny. Dôvod je úplne jednoduchý a siahá k obchodnej vojne medzi Čínou a USA. Práve tu musí Apple platiť zbytočne vysoké dovozné clá z Číny, na čom stráca nemalé percento svojich potencionálnych ziskov. Pokiaľ by však výrobu podporil z Indie a začal určité percento dovážať z tejto krajiny, mohol by toto percento znížiť alebo dokonca úplne eliminovať (to až časom).

Prečítajte si tiež  iPhone XR bol v roku 2019 celosvetovo najpredávanejší telefón.
Prečo môže byť dnes výhodnou kúpou iPhone XR pre majiteľa starších iPhonov? - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.