Na svete sú podvodníci takmer všade a so všetkým. USA nie je výnimka. 6 z nich teraz chytili v New Yorku. Dokopy majú na krku ukradnuté iPhony za vyše 19 miliónov dolárov. Momentálne sú nevinní a pustení na kauciu v hodnote 100 000$.

iPhony za 19 miliónov dolárov? Pozor na súkromné dáta…

Podvodníci, o ktorých píšeme operovali extrémne dlhú dobu. Vraj začali niekedy v roku 2012. To znamená, že minimálne 7 rokov. Dokopy však napáchali škody za asi 19 miliónov dolárov. Ako je to vôbec možné? V USA je Apple Store na každom kroku. Nie je nič neobvyklé, že sem príde zákazník a zakúpi si iPhone na tie najdlhšie splátky. Takých ľudí sú denne stovky, možno aj tisíce v jednej pobočke. Presne toto využilo zatiaľ 6 chytrých podvodníkov. Pomocou internetu sa dostali k citlivým údajom majiteľov účtu.

Poväčšine hackli e-mail, cez ktorý sa dostali k zmene hesla na bankovom účte. Potom už nebolo ťažké rýchlo zakúpiť telefón na falošné meno a kartu. Fungovalo to jednoducho. Záujemca prišiel do Apple Store a vybral si najdrahšie zariadenie v TOP konfigurácií. Následne ale poprosil aby si ho mohol zobrať na splátky.

iPhone SE má 3 roky, jeho najnižšia cena je cca. 260€. Oplatí sa ešte? - svetapple.sk
Zlodeji pracovali od roku 2012? – svetapple.sk

Obsluha samozrejme nevidela žiaden problém a nakupujúceho oboznámila s možnosťami. Ten si automaticky vybral splátky s čo najnižšou prvou splátkou, ktorú na mieste zaplatil za zariadenie v hotovosti. Zvyšok už putoval z účtu. No a nakoľko neboli tieto splátky veľké (pretože boli rozrátané na dlhú dobu), banka ich nemala problém potvrdiť. Bol to dokonalý spôsob, akým získať telefón v hodnote stoviek dolárov za niekoľko desiatok dolárov. Za krátkych 7 rokov boli takto podvodom nadobudnuté iPhony za 19 miliónov dolárov.

Páchatelia sú momentálne na kauciu na slobode.

Po tom ako boli iPhony zakúpené, automaticky putovali na predaj na čierny trh. Celkovo sa táto trestná činnosť konala až v 34 štátoch naprieč celou USA. Najzaujímavejšie na tom celom je, že všetci sú momentálne na slobode. Každý zaplatil kauciu až 100 000$ čo určite nebol problém po tom, koľko dokopy nakradli.

Uvidíme, či bude mať tento šialený prípad ešte nejakú dohru. Pri tomto apelujeme aj na vás dnes v časoch vysokej internetovej bezpečnosti a overovaniu, dávajte si pozor. Nikdy neviete, kto práve zisťuje vaše heslá cez e-mail. Môže sa stať, že niekoľko rokov budete splácať iPhone, ktorý však fyzicky nikdy neuvidíte…

Neprestrelil iPhone cenu až príliš? Asi áno! - svetapple.sk
Zlodeji si prilepšili veľmi slušne – svetapple.sk

zdroj: 9to5mac.com

Prečítajte si tiež  Recenzia slovenského TM Cover: iPhone (takmer) z dreva
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJ9to5mac
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.