Pred pár mesiacmi sme vás informovali o tom, že Jailbreak bude možné nainštalovať aj na iOS 13 kvôli hardvérovej chybe. Dnes prišiel deň, kedy sú tvrdenia oficiálne. Jailbreak pre iOS 13 je tu. Nainštalujete ho na iPhone X a staršie modely…

Jailbreak pre iOS 13 je tu!

Osobne si pamätám na dobu, kedy si na Jailbreaku „išlo“ pomerne dosť používateľov. V tých časoch som vlastnil iPhone 3GS so systémom iOS 3 (či možno iOS 4). Aj ja som samozrejme tento „hack“ vyskúšal. Šlo o to, že v tej dobe bol operačný systém od Applu ešte dosť uzavretý, ja som bol mladý a chcel som experimentovať. Bonusom bolo tiež, že vďaka Jailbreaku bolo možné inštalovať rôzne platené aplikácie zadarmo, čo bolo v tých časoch obrovskou výhodou. Problém však prišiel vtedy, keď bolo potrebné aplikácie napríklad aktualizovať. Často tiež po určitom čase skrátka prestali fungovať.

- Reklama -

Omnoho viac ako toto má však na Jailbreaku lákalo, že som si mohol zariadenie „individualizovať“. Používal som pri tom rôzne témy, ktoré vôbec nepripomínali operačný systém iOS. Dokonca som si sem do iPhonu 3GS nahral funkčnú verziu Windows 95, čo bolo v roku 2010 niečo neskutočne zaujímavé. Jailbreak teda považujem z takú „zábavku“, ktorá mi však nikdy nič dôležité nedala.

Dnes už je iOS podstatne viac vyvinutejší do všetkých možných smerov a tak isto je aj otvorenejší. V podstate má vôbec nič nemotivuje k tomu aby som zase niečo podobné vyskúšal. Na druhú stranu ale možno niekoho z vás takáto možnosť láka a presne pre neho bude dobrou správou to, že jailbreak pre iOS 13 je oficiálne vonku. Ak máte iPhone X alebo staršie zariadenie, nainštalujete ho sem kvôli hardvérovej bezpečnostnej chybe známej ako checkm8. Samotný Jailbreak potom nazývame ako checkra1n.

Zatiaľ iba cez Mac a nie pre všetky zariadenia

Na tejto internetovej stránke si o novom Jailbreaku môžete prečítať viac. Podpora je pre všetky iPhony medzi modelom 6 až X. Rovnako tak však podporuje aj iPad Air 2. generácie, iPad 5. generácie a tiež prvú generáciu iPadu Pro. Vývojári upozorňujú, že experimentálnu verziu systému prinášajú aj pre iPhone 5S, iPad Mini 1. a 2. generácie a taktiež pre prvú generáciu iPadu Pro. Tu však môžu byť určité problémy či nedokonalosti.

Na inštaláciu budete potrebovať počítač s operačným systémom MacOS a taktiež Lightning kábel. Ak máte Windows, budete musieť chvíľu počkať. Vývojári ale sľubujú skorú kompatibilitu. V Jailbreaku samozrejme nájdeme starý dobrý „obchod“ Cydia. Podľa informácii na iphonehacks však vývojári pracujú aj na iných aplikáciach. Možno teda v skorej budúcnosti zažije táto „úprava“ iOS väčšiu popularitu. Uvidíme. Každopádne my dnes nevidíme zmysel v tom aby sme si Jailbreak inštalovali do našich iOS zariadení…

Jailbreak pre iOS 13 je tu! Nájde sa v roku 2019 niekto, kto si ho vôbec nainštaluje?
Jailbreak pre iOS 13 je tu! Nájde sa v roku 2019 niekto, kto si ho vôbec nainštaluje? – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.