AirPods sú vo svete obrovským trendom. Na trhu si ich môžete kúpiť za približne 150€. To veru nie je málo za bezdrôtové slúchadlá. Tak či onak sú mimoriadne populárne a pre Apple to predstavuje dôležitý generátor zisku. Pozrite sa na to, koľko stojí výroba AirPods.

AirPods s fenomenálnym úspechom

Keď Apple odstránilo z iPhonu 7 v roku 2016 jack, mnohí si mysleli, že ide len o vtip. Vzápätí firma predstavila AirPods. Ľudia očakávali, že ich nájdu priamo v balení spolu s novými iPhonmi, ktorým v tom čase výrazne narástla cena. To sa ale nestalo. Jablková spoločnosť tu dodala len klasické EarPods s koncovkou Lighnitng.

Ešte počas prezentácie sme teda čakali na to, koľko budú vlastne AirPods stáť. Po zverejnení ceny 149$ sme nevedeli či sa nejedná len o vtip. Prišla nám skutočne neúmerne vysoká voči tomu, čo sme za ňu dostali.

Dokonca aj keď sme slúchadlá po prvý krát testovali, neverili sme, že si za ne Apple pýta na Slovensku reálne 159€. Teraz sa na to nepozerajte zle. Sami sme si ich obľúbili. Tie peniaze nám za ne ale po prvý krát prišli predsa len trochu prestrelené. Dnes by sme tu už ale samozrejme nepovedali. Kedykoľvek by sme si ich museli kúpiť znova, za konkurenciou by sme sa asi neotáčali.

AirPods k tomu všetkému začali aj v našich uliciach používať čoraz častejšie. Dnes majú skutočne veľký úspech a po vyše 3 rokoch ich považujeme za extrémne populárne.

S ďalšími AirPods budete môcť plávať. Majú byť vodeodolné. - svetapple.sk
Najpopulárnejšie bezdrôtové slúchadlá na trhu – svetapple.sk

Možno aj preto nás prekvapila informácia o tom, že by sa mohli vyskytnúť v balení budúcoročného iPhonu 12 Pro. Ľudia ich milujú a sú si ich ochotní zakúpiť aj napriek vyššej cene. Prečo by sa teda Apple pripravovalo o zisky? Odpoveď nájdete vyššie v odkaze na nedávny článok. Teraz sa ale poďme pozrieť na to, koľko Apple zarába na každom predanom kuse.

Za koľko ich Apple vyrába a koľko na nich zarába?

Na otázku, za koľko Apple vyrába AirPods (klasickú verziu) sme museli hľadať odpoveď v zahraničí. Analýza magazínu Fortune z augusta 2019 to celkom dobre ukázala.

Podľa nej jablková spoločnosť zarobí na každom predanom kuse (pár) AirPods približne 90-100$. Vďaka tomu môžeme povedať, že výrobná hodnota je na úrovni 59-69$.

Na jednej strane nás neprekvapilo, že je podstatne nižšia ako predajná hodnota, ktorá sa nachádza sa vysoko nad hranicou 100$, na strane druhej nás ale možno prekvapilo, že výrobná cena nie je ani najmenšia. Predsa len konkurencia dokáže svoje slúchadlá za 60-70$ reálne vyrábať ale aj predávať. Kvalitou prehrávania sú na tom veľmi podobne ako AirPods. Samozrejme rovnaká kompatibilita tu zaručená nie je.

Prečítajte si tiež  Chcete AirPods Max? Tu ich získate o skoro 200 € lacnejšie
AirPods 3 - Toto je všetko, čo o nich zatiaľ vieme. - svetapple.sk
Ľudia za AirPods radi zaplatia 149 $ – svetapple.sk

Čo je teda skryté vo vyššej cene netušíme. Je ale možné, že analýza nepočítala len čisto s výrobou samotných slúchadiel. Skrývať sa tu môžu aj iné položky, ktoré môže cenu výrazne zdvihnúť. Hovoríme napríklad o vývoji, propagácii, technickom spracovaní a podobne.

Ostatné náklady na produkciu AirPods

Samozrejme ako sme už naznačili vo vete vyššie, nie je to len o tom, koľko stoja technológie a pracovná sila, ktorá poskladá slúchadlá dokopy. Ide aj o to, koľko stojí návrh dizajnu, čipov, propagácia a podobne. Reálne sa bavíme o miliónoch dolároch.

Je veľmi pravdepodobne, že Apple investuje do vývoja omnoho viac ako konkurencia. Predsa len musia byť všetky produkty používateľsky dokonalo prepracované.

Netvrdíme, že sa to k výrobnej cene samotných AirPods pripočítalo v obrovskej miere, avšak určite na to treba pri výpočtoch myslieť. Ak teda budete kupovať AirPods, môžete rátať s tým, že ani ich výroba nebola najlacnejšia a tak zrejme existuje dôvod, prečo stoja toľko, koľko stoja.

Koniec koncov, ak ich náhrada z Číny môže stáť v predaji 17€, asi na nej skutočne nebude niečo v poriadku, keď len samotná výroba originálu je až 3-krát drahšia. Na záver nám do komentára nezabudnite napísať, či ste už AirPods podľahli aj vy alebo nie. Ak áno, je to klasická verzia alebo model Pro?

airpods
Koľko stojí výroba AirPods? Zistili sme odpoveď! – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.